Работодателите да плащат не повече от 15 дни болнични на

...
Работодателите да плащат не повече от 15 дни болнични на
Коментари Харесай

Управляващите имат нови идеи за ограничаване на фалшивите болнични

Работодателите да заплащат не повече от 15 дни болнични на човек в годината. Това е една от концепциите за справяне на казуса с подправените болнични откакто ръководещите дадоха заден ход по въпроса с неплащането на първия ден болничен. Новата концепция ще бъде разисквана от обществените сътрудници в Тристранния съвет, сподели пред Българска национална телевизия министърът на обществената политика Бисер Петков.

Сред предложенията за решение на казуса с подправените болнични е и персоналният доктор да има право да дава по-малко дни болнични. " Личният доктор в този момент може да издава болничен лист до 14 дни. Обсъжда се предложение да се понижи този период - мисля, че и от лекарските среди се изрече поддръжка, до 7 дни ", разгласи Петков.

Допълни, че всички ограничения за ограничение на подправените болнични, обсъждани до момента, още веднъж ще бъдат разисквани в тристранния съвет.

" Нека да оставим тематиката на един необятен диалог и аз съм сигурен, че този път тя няма да се остави по този начин в безвремието. А ще се откри решение, което да бъде подкрепено от всички и да бъде приведено в деяние ", проучва той.

Приходната организация събира вноските за болнични, издаването им се управлява от здравните инспекции, а Национален осигурителен институт ги заплаща. Това прави контролът неефикасен, твърди ръководителят на парламентарната обществена комисия Хасан Адемов. Ако Национален осигурителен институт, който заплаща през всичките тези години болничните листа, има благоприятни условия за надзор, нещата може да се развият в друга посока, разяснява той.

Според министъра Национален осигурителен институт и в този момент реализира надзор върху издадените болнични листове и е една от институциите, които имат право да ги апелират. " Явно би трябвало по-добре да се координират контролните механизми, тъй че да бъдат по-ефективни ", заключи той без да навлиза в конкретика.

Според омбудсмана Диана Ковачева би трябвало да има и механизъм, посредством който да се управлява съблюдава ли се режимът, постановен в болничния лист. " Всъщност работодателят управлява. Той би могъл да оспори болничен. Има механизми, въпросът е, че те не се употребяват задоволително съответно ", сподели тя, представена от Българска национална телевизия.

Все още не е известно по кое време ще се организира Тристранният съвет, на който още веднъж ще се набележат ограничения за ограничение на злоупотребите с болнични.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР