Прокуратурата е осъдена да плати обезщетениe от 63 000 лева

...
Прокуратурата е осъдена да плати обезщетениe от 63 000 лева
Коментари Харесай

Лекарка осъди прокуратурата, след като бе оправдана за смъртта на бебе

Прокуратурата е наказана да заплати обезщетениe от 63 000 лв. на гинеколожката доктор Нина Байчева, която предходната година беше дефинитивно оправдана по обвиняването, че заради небрежност е предизвикала гибелта на новородено в Тетевен, заяви „ Лекс “.

Случаят е от 2015 година, а за него се разбра след репортаж на „ Господари на ефира “, след което последваха голям брой инспекции. Година по-късно Байчева беше подсъдима за това, че на 22 април 2015 година в тетевенската болница при водене на раждане е нарушила Закона за здравето и медицинския стандарт по акушерство и гинекология. Според експертизата, направена по време на следствието, доктор Байчева е нарушила медицинските стандарти, като е поставила хормона окситоцин с „ огромна централизация на родилката, не е проследила положението ѝ и не диагностицирала нейното положение – стеснен таз и подозрение за пелви-фетална диспропорционалност “. Окситоцинът е хормон, който се секретира по време на раждането и провокира ритмичното стесняване на матката. Акушер-гинеколозите го инжектират, с цел да провокират раждане при преносване на плода. Родилката Наташа Габровска пък описа за агресивното държание на водещата раждането акушерка и употребяваните от нея от дълго време отречени практики, като потреблението на кос форцепс.

Делото в окръжния съд в Ловеч завърши единствено за 6 месеца и през есента на 2016 година доктор Байчева беше наказана условно на 2 години затвор и получи възбрана да работи като доктор за същия интервал. В началото на 2017 година апелативният съд във Велико Търново удостовери условното наказване на гинеколожката, само че по-късно Върховният касационен съд (ВКС) анулира присъдата и върна делото на втората инстанция.

В края на 2018 година нов състав на апелативния съд оправда Байчева, само че Върховен касационен съд анулира присъдата, когато през 2019 година за повторно върна делото във Велико Търново, защото реши, че липсват претекстове за част от изводите на съда. При третото разглеждане на процеса в апелативния съд е била назначена деветорна експертиза по напътствие на Върховен касационен съд, след което лекарката още веднъж е оправдана, а присъдата е оставена в действие от висшите съдии при започване на предходната година.

От окончателното решение стана ясно, че поставената на родилката доза окситоцин не е била повишена, не е била установена вторична родова уязвимост, не са открити данни за стеснен таз или за пелви-фетална диспропорционалност. В хода на делото е изяснено, че оптималната стойност на медикамента е 38-40 капки, а на родилката е направено влизане от 36 капки.

„ Особено значително е събитието, че той няма отрицателно отражение върху плода и родилката, с изключение на при свръхстимулиране, каквото в тази ситуация не е открито “, се споделя в решението на Върховен касационен съд за потребления окситоцин. Съдът е отхвърлил и тезата за тазово-главична диспропорционалност. В решението на Върховен касационен съд са отхвърлени и причините, че потреблението на кос форцепс е отречена и неизползвана здравна техника, като съдът написа, че косият форцепс, за разлика от високия, е разказан в клинична пътека и се дефинира като способ за бързо довеждане докрай на раждане по вагинален път, когато са настъпили дадени затруднения.

Делото против лекарката е траяло близо 5 години и половина и незабавно след края му тя е завела в Софийския градски съд (СГС) иск против прокуратурата по Закона за отговорността на страната и общините за вреди (ЗОДОВ). В него Байчева претендира 63 000 лв. обезщетение за морални вреди от повдигнатото ѝ обвиняване и още 17 000 лв. за имуществени вреди от направените разноски за юристи.

В желае си тя написа, че делото я е обезверило, спряла е да контактува с хората в Тетевен, тормозила се за фамилията си и се опитвала да го щади. Една част от познатите и пациентите ѝ се отдръпнали от нея, а с цел да избегне неприятното отношение на хората в града, Байчева се преместила да живее и работи в София, само че й лишило доста време да се потвърди още веднъж като експерт. Тя напомня, че информация за делото е оповестена от време на време в медиите, като това било правено по отрицателен за нея метод.

За да реши справедливия размер на компенсацията за неимуществени вреди от воденото дело, градският съд е съпоставил сходни каузи, по които прокуратурата е осъждана да заплати на потърпевшите сред 10 000 и 40 000 лв.. Според арбитър Евгени Георгиев, непосредствен до проблема на Байчева е случай с боен неврохирург, който е бил обвиняем за породена гибел на пациент заради небрежност. Случаят е от 1997 година, като делото е траяло повече от 8 години и съдът е присъдил на лекаря обезщетение от 40 000 лв., макар че нямало данни за необятно оповестяване на делото и негативните реакции били инцидентни.

„ За него Върховен касационен съд е определил 40 000 лв. обезщетение за вреди от наказателно произвеждане, завършило през 2011 година Съдът също по този начин регистрира, че противозаконното обвиняване по отношение на Нина Байчева е било обвързвано с нейната професионална активност, което в допълнение поврежда професионалната ѝ известност. Затова съдът приема, че 50 000 лв. е заслужено обезщетение за неимуществените вреди, които Нина Байчева е претърпяла от противозаконното обвиняване “, се споделя в решението на Софийски градски съд (виж тук). В него арбитър Георгиев взема решение, че желаните от Байчева 8000 лв. обезщетение за платените адвокатски възнаграждения единствено за отбрана пред Върховен касационен съд са несъразмерни и ѝ присъжда 4000 лв.. Отделно е почетено настояването ѝ за 9000 лв. за отбрана пред апелативния съд и по този начин компенсацията ѝ единствено за имуществени вреди е 13 000 лв., а прокуратурата би трябвало да ѝ заплати общо 63 000 лв..

Решението не е дефинитивно и може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.
Източник: zdrave.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР