Проектната компания ICGB, която отговаря за реализацията на интерконектора Гърция-България,

...
Проектната компания ICGB, която отговаря за реализацията на интерконектора Гърция-България,
Коментари Харесай

Стъпка към интерконектора с Гърция: ICGB подаде заявление за сертифициране като независим преносен оператор

Проектната компания ICGB, която дава отговор за реализацията на интерконектора Гърция-България, започва процедурата за узаконяване като самостоятелен оператор на преносна мрежа. Съответните документи са подадени на 16-ти февруари и следва да бъдат прегледани от Комисията за енергийно и водно контролиране (КЕВР). Аналогично заявление е подадено и към националния енергиен регулатор на Гърция – RAE.

След въвеждането на интерконектора в комерсиална употреба, планувано за юли тази година, ICGB ще бъде оператор на газопровода. Това изисква предварителна сертификация на компанията като самостоятелен оператор на преносна мрежа. Изпълнението на процедурата е законово обвързване и е едно от изискванията на Решението за изключение от задължението за достъп на трети страни, за контролирани цени и за обособяване по благосъстоятелност.

Процедурата по узаконяване като самостоятелен метафоричен оператор е една от основните административни стъпки, които предшестват въвеждането на газопровода в комерсиална употреба. Като предстоящ оператор, който ще извършва функционалности по транспорт на природен газ, ICGB следва да подсигурява, че няма да позволява използване на неконкурентно или дискриминационно държание. За тази цел е належащо построяването на нов управнически модел на сдружението, в това число приемане на набор от корпоративни правила, политики и процедури и въвеждане на двустепенна система на ръководство с директорски съвет и контролен съвет.

Националните регулатори на България и Гърция следва да прегледат и оценят съществуването и практическия резултат на новите правила и процедури, планувани да работят в плановата компания, след което да издадат взаимно решение за узаконяване. Решението се издава в период до 4 месеца от подаването на документите и предстои на обзор за мнение от Европейската комисия. Максималният вероятен период на цялата процедура по узаконяване е 6 месеца от датата на подаване. Предвид стратегическото значение на плана IGB, акционерите на плановата компания разчитат на волята на националните регулатори заявката да бъде прегледано при съкратени периоди.

Проектът IGB е от основно значение за повишение на сигурността на доставките и за обезпечаване на диверсификация на източниците на природен газ за България и района на Югоизточна Европа. Към средата на февруари над 85% от всички строителни действия по линейната част и наземните уреди са приключили. Очаква се газопроводът да бъде въведен в комерсиална употреба през втората половина на 2022 година
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР