Проектите, допринасящи за икономическото и социалното сближаване между регионите в

...
Проектите, допринасящи за икономическото и социалното сближаване между регионите в
Коментари Харесай

ЕП: Най-бедните региони в ЕС се нуждаят от подкрепа и специални стратегии


Проектите, допринасящи за икономическото и общественото доближаване сред районите в Европейски Съюз, би трябвало да останат приоритет за капиталовите политики на Европейски Съюз макар натиска върху бюджета на Европейски Съюз. Това обявиха евродепутатите във вторник по време на разискване на тематиката в Екологичен потенциал.

Отрицателните последствия от икономическата и финансовата рецесия, изключително за районите с невисок напредък, понижиха ползотворния резултат от бюджетните политики, което докара до съкращения в обществените вложения, подчертаха евродепутатите в резолюция, призната с внушително болшинство.

Специално обособени тактики

Освен предпочитано финансиране от Европейски Съюз тези райони се нуждаят от особено обособени тактики, с цел да се преодолеят разликите и да се предложат динамични вероятности за популацията им.

Евродепутатите приканват за ограничения за:

- дефиниране на „ изоставащи “ райони на равнище NUTS III и по-добре ориентирано финансиране за тях;

- подкрепяне на образованието и професионалното образование, с цел да се понижи безработицата и да се насърчат младежите да останат в съответните региони;

- обезпечаване на по-лесен достъп до заеми за предприятията;

- подкрепяне и възстановяване на ръководството на районните институции;

- подкрепяне на продуктивни икономически действия като резистентен туризъм, кръгова стопанска система и земеделие.

„ Този отчет е продължение на една самодейност, която започнахме през 2015 година с комисар Крецу, за повишение на осведомеността по отношение на провокациите, пред които са изправени изоставащите райони, и по отношение на компликациите, с които те се сблъскват. Тези компликации в допълнение се задълбочиха вследствие на рецесията. Мисля, че е доста значимо да продължим да осъзнаваме жизненоважната роля на кохезионната политика за усилване на конкурентоспособността. Тези райони са в доста неравностойно състояние и подпомагането им е приоритет за Европейския съюз “, съобщи докладчикът Микела Джуфрида (С&Д, Италия).

Георги Пирински (С&Д, България) акцентира, че в Европа има 47 изоставащи райони, в които има висока безработица, беднотия, обществено изключване и ниско равнище на вложения. " В България изоставащите райони се характеризират с невисок приход. Със своята Резолюция Европейският парламент приканва за тактики, стратегии и дейности, които са съобразени с другите потребности на обособените изоставащи райони. Необходимо е наред със обществените вложения да се обезпечи приоритет и на политиките за реиндустриализация, както и подобаваща композиция на дотации и финансови принадлежности, тъй че да се реализира нужният прогрес. По подобен метод следва да се преодолява сегашната наклонност за изоставащи темпове на развиване на тези райони, която усилва неравенствата “, разяснява Пирински.

Доклад на Европейска комисия по отношение на конкурентоспособността в районите с невисок напредък и ниско развиване, оповестен през април на 2017 година, слага акцент върху 47 изоставащи района в 8 страни членки: „ райони с невисок напредък “ с БВП непосредствен до междинния за Европейски Съюз, само че с ниски темпове на напредък (в Италия, Испания, Гърция и Португалия), и „ райони с ниски приходи “ с невисок БВП, само че с окуражителни трендове за напредък (в България, Румъния, Унгария и Полша).

Приблизително един на всеки шест жители на Европейски Съюз живее в изоставащ район (83 милиона жители), от които 32 милиона живеят в райони с ниски приходи и 51 милиона – в райони с невисок напредък.
Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР