Проблемът с пристигащите бежанци в България остава на дневен ред.

...
Проблемът с пристигащите бежанци в България остава на дневен ред.
Коментари Харесай

50 хил. украинци са се установили у нас, временната закрила се удължава до 4 март 2024 г.

Проблемът с идващите бежанци в България остава на дневен ред. Около 80 деца от зони на боен спор в Украйна дойдоха у нас единствено преди няколко седмици. 

" На този стадий прогнозите за вълна от Украйна към нашата страна не се сбъдват. Към 17 януари записаните лица с краткотрайна протекция у нас са 150 404. В страната са 50 123. Динамиката е доста огромна, отиват в друга страна от Европейски Съюз, връщат се в Украйна... Тези 50 хиляди са хора, които са се открили и приспособили към изискванията в нашата страна ", съобщи ръководителят на Държавната организация за бежанците Мариана Тошева пред.

Тошева акцентира, че краткотрайната протекция на европейско равнище се възобновяване автоматизирано. Очаква се всеки миг да излезе решение на Министерския съвет, че тази протекция у нас се удължава до 4 март 2024 година След решението ще има огромна осведомителна акция за преиздаването на регистрационните карти. Запазва се персоналният номер на всеки чужденец.

Ако някой от украинските жители реши, че ще напусне страната ни, краткотрайната протекция отпада. Тя се възвръща автоматизирано при завръщането му в България, без да е належащо да подхваща някакви административни стъпки, стана ясно още от думите на Тошева.

" Близо 45% от тези 50 хиляди украински бежанци у нас са деца, а близо 10% са възрастни хора. Има украински деца, които дават отговор на изискванията за банкет в детски градини у нас. Към края на предходната година е имало близо 10 хиляди регистрирани трудови контракта на украинци в страната ни ", сподели още гостът. 10 824 лица от Украйна са включени в програмата за филантропично подкрепяне, финансирана от българското държавно управление. По-голямата част от хотелиерите са траяли програмата за настаняване на украински бежанци. 2/3 от тези 10 хиляди към момента са в хотели, останалите са във ведомствени бази. До организацията не са стигнали недоволства, че хора са останали без храна, разяснява Тошева. 
" 2022 година означи най-големия брой молби за интернационална протекция. 20 407 претенденти за леговище са били регистрирани в Държавната организация за бежанците. Най-много са те от Афганистан, Сирия и Мароко. Досега толкоз жители на Мароко не са подавали молба за интернационална протекция в страната. Повечето са млади мъже сред 20 и 35 година Процентът на дамите е към 7, има доста малко фамилии. Увеличава се броят на непридружените деца ", заяви ръководителят на Агенцията за бежанците.

Голяма част от тях работят в областта на услугите. Има и дребна част, които приключват медицина и в този момент работят като лекари у нас. Не повече от 20% остават в страната ни. Основното предизвикателство е да се приспособяват към другата просвета. Колкото по-образовани са, толкоз по-лесно се вписват и са стимулирани децата им да бъдат записвани в български учебни заведения.
" Българското общество е потвърдило, че е толерантно. Много хора оказват помощ на разнообразни фамилии или сами дами. Работодателите търсят да наемат бежанци, бизнесът е отворен освен към хората от Украйна ", посочи Тошева.
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР