Приемане на нова методика за обследване на тежките пътни инциденти,

...
Приемане на нова методика за обследване на тежките пътни инциденти,
Коментари Харесай

За първи път в България започва цялостен анализ на пътната безопасност

Приемане на нова методика за проучване на тежките пътни произшествия, бързо и дейно събиране на наложени наказания, одитите за пътна сигурност да обзет всички републикански и общински пътища, основаване на обществен регистрационен режим на компаниите, извършващи сервизна активност. Това са част от рекомендациите в Доклада за положението на сигурността на придвижването по пътищата в Република България.

Това е и първият повсеместен разбор на равнището на сигурността на придвижването по пътищата, който се прави у нас . Досега тематиката в никакъв случай не е била изследвана в нейната целокупност с всички детайли и фактори, които имат отношение към нея. В него са разпознати доста от проблемите и са набелязани съответни ограничения и дейности, които ангажираните институции следва да подхващат. Това е и основата, на която ще бъде създадена и Стратегията за сигурност на придвижването по пътищата в небосвод 2021 - 2030 година

В световен мащаб, по данни на СЗО почти 1,35 милиона души умират всяка година вследствие на пътнотранспортни катастрофи, което, с изключение на голямата човешка покруса, коства на страните и приблизително 3% от брутния им вътрешен артикул. На европейско равнище, през миналите десетилетия сигурността на пътя се усъвършенства доста, само че все пак броят на смъртните случаи и пострадванията към момента е прекомерно висок. Те засягат освен потърпевшите, само че и цялото общество, като социално-икономическите разноски в Европейски Съюз възлизат на към 120 милиарда евро годишно. В международен мащаб злополуките са главната причина за смъртност измежду младежите на възраст сред 15 и 29 години. От 2010 година средногодишното понижение на броя на починалите по пътищата на Европейски Съюз е 2,8%, което е в пъти под заложените цели. Трудностите, свързани с понижаване на травматизма с плануваните темпове, за жалост са годни и за България. Затова бяха изследвани в целокупност детайлите, които оказват въздействие на сигурността на придвижването по пътищата: законодателство; държанието на участниците в движението; пътната инфраструктура; контрола; автомобилния парк и веригата на незабавната помощ, като са набелязани и съответни ограничения за всеки от тях.

Подобряване на събираемостта и редуциране на периодите за връчване на наложени наказания по Закона за придвижване по пътищата. Отказ на административни услуги от всички институции при неплатени отговорности и инспекция на жителите (в това число чуждестранни) на изходните Граничен контролно-пропусквателен пункт за съществуване на наложени с електронен фиш санкции. Оборудване на патрулните коли на Пътна полиция с ПОС терминали с опция за възнаграждение на наказания на място. Това са част от рекомендациите в частта " Контролна активност " в разбора.

Основният извод на държавната организация е, че сега процедурата по определяне, връчване и налагане на наказване, както и събираемост на съответните санкции и имуществени наказания, води до несъблюдение на главната функционалност на административно-наказателната отговорност- предварителната защита. В тази връзка са готови промени в Закона за придвижване по пътищата, които ще вкарат новите детайли, като мнението на ДАБДП е, че те би трябвало да бъдат признати предпочитано. Разширяване на пътните сектори с надзор от автоматизирани механически средства и предпочитано цялостно поръчителство с тях на сектора София - Пловдив от Автомагистрала " Тракия " е различен индикиран приоритет.

Според годишните доклади на Пътна полиция към 96% от случаите в страната са резултат от неточност на лидера. Тези данни, обаче почиват на предварителния оглед на мястото на произшествието. Липсва информация от авто-техническите експертизи при образуване на данните и също по този начин задоволително проучване от позиция на аргументите довели до пътно-транспортното произшествие. В тази връзка се планува правене на единна нова методика за проучване на тежките пътни произшествия, в която да се регистрират доста повече детайли. При изключително тежки произшествия те да се обследват от експерти от разнообразни области - пътни служители на реда, инженери, специалисти по пътна сигурност и други Водещо да бъде не определяне на виновност, а дефицитите свързани с: държанието на лидера, редовността на транспортното средство, положението на инфраструктурата, метеорологичната конюнктура и така нататък, с цел да се види повода или казуса за настъпването на ПТП и той да бъде навреме отхвърлен. Предвижда се и в огледите на пътните произшествия да стартира да се отбелязва дали транспортното средство е с ляв или десен волан, с цел да се изследва въздействието на транспортните средства за назад придвижване.

Одитите за пътна сигурност да обзет всички републикански и общински пътища. Това е различен главен приоритет в частта " Пътна инфраструктура ". В момента това условие се ползва единствено за автомагистралите. По тематиката към този момент се работи, а България може да бъде една от първите страни-членки, в които ще бъдат транспонирани наредбите на европейската инструкция, с която се уголемява обсега на тези одити. Анализът установи, че през последните 10 години се отбелязва интензивно развиване в региона на пътното строителство. Все още, обаче, по-голямата част от мрежата остава построена преди повече от 20 години и макар подхванатите през последните години ограничения, подобрението на цялостното положение на пътищата не е достигнало мечтаното равнище. За 2018 година са открити 77 сектора с централизация на ПТП по републиканските пътища, на които следва да се подхващат спомагателни ограничения във връзка с техническо им положение, се показва в отчета. Разработване на интерактивна карта с информация за тях и въвеждане на повече интелигентни транспортни системи, са измежду другите цели за възстановяване на сигурността по пътищата.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР