Презумпцията за невиновност у нас е системен проблем. Причината не

...
Презумпцията за невиновност у нас е системен проблем. Причината не
Коментари Харесай

Пак осъдиха България за нарушаване на презумпцията за невиновност

Презумпцията за невиновност у нас е систематичен проблем. Причината не е единствено в търсенето на кратковременните политически дивиденти, а в неналичието на отговорност на държавните чиновници, съдии, прокурори, депутати, които с лекост й протягат ръка. Европейският съд по правата на индивида в Страсбург показва явен аршин по какъв начин обществените органи би трябвало да споделят, зачитайки презумпцията за невиновност.
Осъдителното решение е по проблема „ Лолов и други против България “. Новото решение на Европейски съд по правата на човека излиза по-малко от месец откакто бе оповестено неоправдателното решение по делото „ Масларова “. Вече стават общо девет случаите, когато Съдът в Страсбург осъжда България за нарушение на презумпцията за невиновност от обществени изказвания на формалните управляващи, оповестява правният уебсайт "Де факто ".
В следващо неоправдателно решение на Европейския съд по правата на индивида в Страсбург по българско дело, оповестено през вчерашния ден са споделя: “ Никой представител на държавната власт да не заявява, че едно лице е отговорно за закононарушение, преди виновността му да бъде открита от съд “
Правният уебсайт цитират юрист Емилия Недев, която не един път е поставяла казуса за отговорността във връзка следващо наказание на България поради някогашния вътрешен министър Цветан Цветанов и компенсациите, които излязоха от джоба на бългрските данъкоплатци, през 2016 година Недева съобщи: „.. Когато се установи нарушаване от страна на министър или различен представител на изпълнителната власт, същата тази власт може да упражни правото си на декаданс (да предяви иск против отговорните лица за изплатените суми б.р.). Никой не може да я задължи, само че тя има това право. Законът го разрешава, макар че към този момент нямаме подобен казус ", споделя адв. Недева
Осъдителното решение по делото „ Лолов и други “ е поради прессъобщение на бургаската полиция от юни 2010 година, в което в детайли се излагат изказвания за осъществени закононарушения от петима души, „ участващи в незаконна група и направили финансови закононарушения и изнудване във щета на компании и физически лица, като някои от членовете й “. От формалното известие се разбираше още, че: „ Групата е ощетила Министерството на финансите, а някои от членовете й са осъществили противозаконни облаги посредством недвижими парцели, благосъстоятелност на общината и страната “. Според известието фамилията Светлозар и Румяна Лолови са уредници на незаконна група, а различен участник – Рангел Станчев, бил един от дейните членове на същата незаконна организация. Прессъобщението беше направено след полицейска интервенция, без изобщо делото да е стигнало до съд.
Към оня миг вътрешен министър и вицепремиер е Цветан Цветанов. По това време бяха всекидневие показаните акции и изказвания, които помитаха презумпцията за невиновност, напомня Дефакто.
В изводите на Съда се показва, че публично изказване на обществена институция, която дава отговор за отбраната на публичния ред и провеждането на наказателни следствия, надвишава естествената информация съобщавана за следствието или съмненията в едно закононарушение. По традиция формалното прессъобщение на полицията е възпроизведено без никакви промени от медиите, като да са откриватели на соченот за незаконно държание. Три години по-късно следващото злощастно произвеждане, в тази ситуация против тримата, е прекъснато от ямболската прокуратура. И то не задруго, а заради липса на а закононарушение! В оповестеното през вчерашния ден решение по делото „ Лолов и други “ Европейският съд по правата на индивида цитира предходните решения по делата на Борислав Гуцанов и фамилията му, Алексей Петров, братята Стоянови (Дамбовците), Тони Костадинов, Тенчо Попов и други
В решението на съда в Страсбург е посочен явен аршин за метода, по който обществените органи, в това число полицията и прокуратурата, би трябвало да споделят с обществото по съответни каузи, като зачитат презумпцията за невиновност. За следващ път Съдът по човешките права акцентира, че „ презумцията за невиновност има по-широк обсег и изисква никой представител на държавната власт да не заявява, че обещано лице е отговорно за закононарушение, преди виновността му да бъде открита от съд. “

Адвокат Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиeв, един от юристите по делото "Лолов и други против България " обръща внимание, че нарушаването на презумцията за невиновност у нас е систематичен проблем. Причината не е единствено в търсенето на кратковременните политически дивиденти, а в неналичието на отговорност за държавните чиновници, съдии, прокурори, депутати, които с лекост й протягат ръка. Пред „ Де Факто “ юрист Екимджиев декларира, че горещо приветства концепцията за регресна отговорност на представителите на изпълнителната и законодателната власт.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР