Президентът на Македония Георге Иванов реши да не подпише указа

...
Президентът на Македония Георге Иванов реши да не подпише указа
Коментари Харесай

Македонският президент не подписа закона за ратификация на договора с Гърция

Президентът на Македония Георге Иванов реши да не подпише указа за обявяване на Закона за одобрение на контракта с Гърция з а името на страната, с който се взема решение траял над четвърт век спор сред двете страни. В решението, което кабинетът на Иванов изпрати до медиите като писмо, са посочени аргументите, заради които президентът няма да подпише указа.

В писмото се споделя: " При осъществяването на функционалностите на президент на Република Македония постоянно действам отговорно и извършвам своите права и отговорности въз основа и в границите на Конституцията, законите и ползите на Република Македония. “

По-нататък се цитират членовете от конституцията, въз основа на които президента отхвърля да постави подписа си под документа, контрактуван от министър председателите на Македония и Гърция Зоран Заев и Алексис Ципрас . Иванов твърди, че „ няма мандат да подпише указа, защото в програмата му от 2014 година било записано, че „ не приема смяна на Конституцията за смяна на конституционното име “.

Президентът акцентира, че „ не приема хрумвания или оферти, които биха заплашили македонската национална еднаквост, уникалността на македонската нация, македонския език и македонския модел на общуване “. Иванов напомня, че за тази изборна стратегия са дали своят вот 534 910 жители на Македония, с което е бил определен за държавен глава.

Според президента съглашението слага Република Македония в положение на послушание и взаимозависимост от друга страна , т.е. Република Гърция. Според член 308 от Наказателния кодекс " Гражданин, който ще докара Република Македония в състояние на послушание или взаимозависимост към друга страна, се санкционира с отнемане от независимост от пет години ". Македонските депутатите с 69 гласа " за " на 20 юни гласоподаваха в поддръжка на утвърждението на съглашението с Гърция, реализирано на 17 юни край Преспанското езеро.-->

Според конституцията и парламентарния устав при положение на несъгласие от президента , законът се връща в парламентарна процедура, само че тогава би трябвало да бъде гласуван с безусловно болшинство от общия брой депутати , т.е. да получи зелена светлина от минимум 61 депутати. Законът в този случай още веднъж се изпраща на президента, който съгласно Конституцията е задължен да го подпише.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР