През януари 2023 г. общият показател на доверие на потребителите

...
През януари 2023 г. общият показател на доверие на потребителите
Коментари Харесай

НСИ: Селското население е с песимистични нагласи за икономиката, в градовете

През януари 2023 година общият индикатор на доверие на потребителите се повишава с 4% по отношение на октомври 2022 годин а, като при популацията в градовете нарастването е близо 5%, а при популацията в селата понижава с близо 2%. Това оповестиха от пресцентъра на Националния статистически институт (НСИ).

Мненията на потребителите за настъпилите промени във финансовото положение на семействата и общата икономическа обстановка в страната през последните дванадесет месеца остават без основна смяна спрямо предходното наблюдаване. В прогнозите за идващите дванадесет месеца обаче при селското население анкетата записва прочут скептицизъм във връзка с финансовото положение и леко влошени упования за икономическата обстановка, до момента в който при градското население упованията са по-позитивни.

Относно безработицата в страната през идващите дванадесет месеца прогнозите се изместват към опазване или нищожно понижение, вследствие на което балансовият индикатор се намалява с 10.5%.



Потребителите смятат, че през последните дванадесет месеца наклонността на повишаване на потребителските цени се резервира. Същевременно инфлационните им упования за идващите дванадесет месеца са по-слабо изразени.

През януари по-голямата част от потребителите не престават да правят оценка икономическата обстановка в страната като неподходяща за икономисване. Последната анкета обаче записва малко по-позитивна настройка в желанията им във връзка с осъществяването на разноски за „ усъвършенствания в дома “ през идващите дванадесет месеца.

Изследването е част от хармонизираната стратегия на Европейския съюз за наблюдения на бизнес трендовете и наблюдаване на потребителите и е представително за популацията на 18 и повече години.

Обект на проучването са лицата на 18 и повече години, методът на асортимент - инцидентен, гнездови и симетричен на популацията по региони, в това число селско/градско население (154 гнезда с по 8 лица в гнездо). Методът на проучване е изявление „ лице в лице “. Анкетата съдържа стандартизирани въпроси, свързани с финансовото положение на семействата, общата икономическа обстановка в страната, инфлацията, безработицата, спестяванията, желанията за осъществяване на съществени разноски за предмети с дълготрайна приложимост и покупка на жилище или кола. Предлаганите разновидности на отговор основават опция за степенуването им от оптимистични през неутрални към песимистични.

Балансът на мненията се получава като разлика сред относителните дялове на позитивните и относителните дялове на отрицателните отзиви със следната специфичност: на мощно позитивното и мощно отрицателното мнение се дава коефициент 1, а на по-умерено позитивните и по-умерено отрицателните отзиви - коефициент 0.5.

С резултатите от наблюденията се цели да се улови посоката на изменение на изследваните променливи, в това число в „ равнището на доверие “ на потребителите, което от своя страна дава опция да се изследват трендовете в развиването на публичното мнение по съществени стопански процеси и феномени.

Показателят на доверие на потребителите е междинна аритметична на балансите на упованията за развиването през идващите дванадесет месеца на: финансовото положение на семействата, общата икономическа обстановка в страната, спестяванията на семействата и безработицата, като последният баланс се взема с противоположен знак.
 
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР