През първото тримесечие на 2023 г. претеглените резултати от Анкетата

...
През първото тримесечие на 2023 г. претеглените резултати от Анкетата
Коментари Харесай

Търговските банки затягат условията за кредитиране

През първото тримесечие на 2023 година претеглените резултати от Анкетата за кредитната активност на банките, провеждана от Българска народна банка, демонстрират стягане на стандартите за разпределяне на дълготрайни заеми на огромни предприятия и на потребителски и жилищни заеми и опазване без основна смяна на стандартите за кредитиране на дребни и междинни предприятия.

Най-силно стягане на изискванията по заемите както за компании, по този начин и за семейства се регистрира във връзка с лихвените проценти. Това се споделя в тримесечното издание на Българска народна банка " Икономически обзор “.

Освен това при заемите за предприятия се регистрира по-съществено стягане и във връзка с наградата за по-рискови заеми, а при заемите за семействата – също и по отношение на начисляваните такси и комисиони, показват от банката. Основно въздействие за стягането на кредитната политика (кредитни стандарти и условия) на банките във връзка с корпоративните заеми е оказала цената на привлечения запас, а във връзка с потребителските и на жилищните заеми надлежно нарасналата оценка на риска, за която най-вече е съдействала оценката за общото положение на макроикономическата среда.

През интервала януари – май 2023 година годишният напредък на заема за нефинансови предприятия се забавя заради по-слабото търсене от компаниите на финансов запас за оборотни средства и струпване на ресурси, което повлия за по-ниския ритъм на повишаване на фирмения овърдрафт, показват от Българска народна банка.

В бранша на семействата годишният напредък както при жилищните, по този начин и при потребителските заеми се резервира висок. Според специалистите това значително се дължи на лимитираните резултати от повишението на главните лихвени проценти в еврозоната върху лихвените проценти по депозитите и заемите в бранша на семействата, което е измежду главните аргументи за решението на Управителния съвет на Българска народна банка за повишение на % по наложителните минимални запаси на банките.

" През интервала януари – май 2023 година България беше чист заемодател на останалата част от света, като по настоящата, финансовата и финансовата сметка на платежния баланс беше записано позитивно салдо.

В резултат брутните интернационалните валутни запаси на страната през интервала се намалиха с 3.8 милиарда евро при намаляване от 2.4 милиарда евро през същия интервал на 2022 година Излишъкът по настоящата и финансовата сметка на платежния баланс за последните 12 месеца към май 2023 година се увеличи до 1.7% от Брутният вътрешен продукт по отношение на 0.3% от Брутният вътрешен продукт през декември 2022 година основно заради по-високите остатъци по финансовата сметка и по търговията с услуги, както и в резултат на свиването на недостига по комерсиалния баланс.

Положителното салдо по финансовата сметка за последните 12 месеца към май 2023 година бе резултат от по-голямо струпване на задгранични активи на българските резиденти по отношение на това при пасивите към нерезиденти “, написа още в разбора.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР