През изминалата седмица край Резово се обърна камион с мигранти.

...
През изминалата седмица край Резово се обърна камион с мигранти.
Коментари Харесай

Засилен миграционен натиск от Афганистан и Сирия, центровете на МВР вече са почти запълнени

През миналата седмица край Резово се обърна камион с мигранти. Пострадаха и военни, и бежанци. Инцидентът обаче насочи вниманието към границата и се оказа, че има засилен миграционен напън от Афганистан и Сирия, предава Нова тв.

От началото на тази година 366 мигранти са пробвали да прекосят българската граница. Данните на Министерство на вътрешните работи сочат, че множеството от тях са от Афганистан и Сирия. За миналата година проба за незаконно влизане на територията на България са създали 55 000 души. Това значи, че приблизително 150 души дневно се пробват да влязат нерегламентирано в страната ни. Над 90% от потенциала на краткотрайните центрове за бежанци у нас към този момент е напълнен.

Мохамад бяга от Афганистан когато е едвам на 14. По пътя към свободата поема самичък, единствените му водачи са трафикантите. „ Една година бях в Иран и живях там. След това се открих в Турция, където останах в продължение на една година. И от към 9 и половина месеца съм в България”, изяснява той.

„ Това, което е в Афганистан - сега го няма на никое място. Там не е умерено. Аз по етнос съм шиит и талибаните са срещу нас, преследват ни. Талибаните не пускат децата в учебно заведение, не желаят дамите да работят, да учат. Смятат ги за нисши същества”, споделя Мохамад.

„ Границите прекосявах с трафиканти. Плаща им се и те ни придвижваха по пътищата. Цената е друга за всяка страна. Навсякъде желаят друга сума. Когато търсиш нещо, има метод. Има телефони на избрани хора, връзката с трафикантите става бързо. В Афганистан доста хора познават трафикантите”, показва още той.

Над 3000 $ коства бягството до Европа за Аднан. Желанието да е надалеч от талибаните се оказва по-силно от страха от незнайното. Затова 17-годишният афганистанец бяга от у дома, с цел да търси по-добър живот.

„ Аз потеглих с един мой другар. Родителите ми не знаеха, аз просто излязох и не се върнах повече. Както знаете, в Афганистан имаме много проблеми. В нашето село беше отвратително поради талибаните. Те идваха и ни заплашваха, желаеха да им даваме пари, не ни оставяха на мира”, споделя Аднан.

Освен скъпо, пътуването по маршрута на каналджиите се оказва и рисково.

„ И с кола, и пешком се постановяваше да се движим. Вкарваха ни по 40 души в един бус, когато пътувахме от Иран. На границите турците и иранците ни биеха. Кой беше със счупена глава, кой със строшен крайник, ръка. Много беше мъчно и тежко. За да ни закарат до Турция дадохме 1000 $, а оттова до България ни взеха 2000 евро. В България ни оставиха в една гора, ние изобщо не знаехме къде се намираме. И след това пристигнаха полицаите”, добавя той.

Аднан изясни за какво главно бягат мъже.

„ Бягството от Афганистан е доста дълго и мъчно. Цяло семейство е доста мъчно да се движи по пътищата на трафикантите. Също по този начин каналджиите не желаят да транспортират фамилии, изключително с деца. И също по този начин им желаят и доста пари, а хората нямат такива средства”, показва афганистанецът.

Към днешна дата единствено в центъра във „ Военна рампа” са настанени над 300 души, главно от Афганистан. Повечето от тях са мъже, а междинната възраст е сред 25-30 години.

„ Винаги пролетно време се следи повишен напън, за жалост обаче той по отношение на 2021 година е три или четири пъти по огромен. На ден има сред 300 до 400 жители на разнообразни страни, главно от Афганистан, само че също и от Сирия, които влизат в страната без документи”, разяснява шефът на Агенцията за бежанците Мариана Тошева.

Почти половината от потенциала на бежанските центрове у нас към този момент е ангажиран.

„ При потенциал от 5000 места, ние имаме претовареност от 2265. Очакваме да се запълнят, тъй като имаме индикации от сътрудниците от Министерство на вътрешните работи, че техните центрове в Бусманци и Любимец към този момент доближават съвсем 94-95% запълняемост. Повечето са хора от Афганистан - сами мъже. Много по-рядко имаме семейства”, посочи Тошева.

„ Предполага се, че тези хора са обитавали на територията на Турция известно време, преди да създадат опит да продължат през територията на България. Отново споделям - тяхната цел не е нашата страна”, добавя шефът на Агенцията за бежанците.

Потвърждава го и Аднан, за който крайната точка е Белгия. Други обаче избират да останат тук - като Мохамад. „ Образованието е нещо доста скъпо, хем желая да изучавам, хем желая да работя. Надявам се да съумея да направя всичко това тук”, споделя той.

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР