През февруари се спира ползването на води от питейни язовири

...
През февруари се спира ползването на води от питейни язовири
Коментари Харесай

От февруари спират ползването на питейна вода за промишленост и енергетика

През февруари се стопира използването на води от питейни язовири за промишлени потребности и енергетика, оповестиха от пресцентъра на министерството околната среда и водите.
Редуциране на позволените водни размери за питейно-битово водоснабдяване в сходство с действително употребяваните през 2019 година количества, открити от контролната активност на съответните Басейнови дирекции, се планува в новия график за използването на водите от комплексните и значими язовири за месец февруари, направен от Министерство на околната среда и водите.
За язовирите, чиито води се употребяват за питейно-битово водоснабдяване и са с разполагаем размер под 50% от общия, водоползвателите, в това число и ВиК сдруженията, са известени да подхващат ограничения за водоснабдяване от различни водоизточници – повърхностни и подземни, за които имат издадени разрешителни от съответните Басейнови дирекции. Целта е застраховане на питейно-битовото водоснабдяване на съответните обитаеми места.
За язовир „ Асеновец “, чийто % на запълване 28,2%, позволените размери за питейно-битово водоснабдяване са редуцирани на 0,5 млн. м3, поради ниския размер в язовира. Следва " ВиК " - Сливен да обезпечи останалото количество, належащо за питейно-битово водоснабдяване от различни водоизточници. „ ВиК “ - Сливен е титуляр на 20 разрешителни за водовземане от подземни води, с общ позволен годишен предел – 14,9 млн. м3.
Във връзка с ниския размер в язовир „ Дяково “, който е с % на запълване 35,5% и действително постъпващ нищожен приток, води за промишлено водоснабдяване не са позволени. Промишлените предприятия са известени, че следва да се обезпечават от различни водоизточници, според издадените разрешителни за водовземане от повърхностни и подземни водни обекти. Води за питейно-битово водоснабдяване на промишлените предприятия Топлоелектрическа централа „ Бобов дол ” и „ Ай Ви Пи Комършъл “ не се позволяват до момента в който не бъдат инсталирани измервателни устройства за премерване на водите, които употребяват от предприятията за питейно-битови цели. Разрешените води за питейно-битовото водоснабдяване от язовир „ Дяково “ са редуцирани в сходство с действително употребяваното през 2019 година.
За язовир „ Студена “ са подхванати дейности за оптимално ограничение на водовземането от язовира, като се подават води само за питейно-битово водоснабдяване. Удовлетворена е поръчката на ВиК Перник за месец февруари в размер на 752 000 м3.
Поради редовно подаване на погрешни или манипулирани данни, на басейновите дирекции е предоставено да извършат инспекции за съществуване на сертифицирани и заверени измервателни устройства на язовирите с главно предопределение за питейно-битово водоснабдяване – „ Искър ”, „ Бели Искър ”, „ Среченска бара ”, „ Христо Смирненски ”, „ Йовковци ”, „ Тича ”, „ Камчия ”, „ Ясна Поляна ”, „ Асеновец ”, „ Боровица ”, „ Студена ”, „ Ястребино ”, „ Дяково ”, „ Калин ” и „ Карагьол ”. При установено несъблюдение ще се създадат наставления в едномесечен период да бъдат инсталирани сертифицирани измервателни устройства на посочените в разрешителните за водовземане места.
На всички язовири, които се употребяват за питейно-битовото водоснабдяване, не се позволява работа на Водноелектрическа централа на енергиен режим.
Графикът за месец февруари ще може да бъде изменян на по-кратки шпации, като ще могат да бъдат налагани спомагателни ограничаващи ограничения.
Припомняме, че през вчерашния ден министърът на околната среда и водите Емил Димитров заяви за фрапантни нарушавания във водоснабдяването - цялостен град бил закачен за тръбопровод за напояване, а в различен град - два квартала били вързани към индустриален тръбопровод, без измерителни уреди, вместо към водопровода за града, само че отхвърли да уточни кои са. Подробностите - в този материал. 
 
 
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР