През 2022г. тогавашният министър председател Кирил Петков и бившият министър

...
През 2022г. тогавашният министър председател Кирил Петков и бившият министър
Коментари Харесай

Кирил Петков и баща му си присвоили плажа Корал

През 2022г. тогавашният министър ръководител Кирил Петков и някогашният министър на екологията, Борислав Саднов, принуждават Регионалната ревизия по околна среда и водите Бургас да разгласи плажа Корал и морето пред него за предпазена територия.

Каква е историята?

През 2022г. тогавашният министър председател Кирил Петков, татко му Петко Петков и депутатът от Политическа партия Мирослава Петрова уреждат Министерство на екологията да разгласи морето пред плаж Корал за предпазена територия.

Всички те са членове на „ Кръга Корал “, който е изискал това от Министерство на околната среда и водите. Основната активност на коралците е да обезпечи дивото и гратис къмпингуване на група хора на брега на морето. Повечето са софиянци и „ цивилен деятели “. От две десетилетия тези хора са окупирали плажа покрай Лозенец, който е обществена държавна благосъстоятелност. Там са си определили лични правила и шумно се опълчват на всяка институция, която желае да вкара ред в това безчинство.

На Корал външни лица не се позволяват, единствено членове и симпатизанти на неофициалното съдружие „ Да запазим Корал “, които са наслагали каравани, кемпери и палатки. Имат заведение, сърф и кайт учебни заведения.

Най-активни са семейство Петкови, татко и наследник. Още до момента в който беше министър на стопанската система Кирил Петков искаше да прокара процедура, посредством която морето пред плажа Корал да бъде оповестено от Министерство на околната среда и водите за предпазена територия.

Съгласно Закона за предпазените територии това са земи, гори и водни площи, в които има изключително скъпи растителни и скотски типове. И които се нуждаят от запазване, тъй като са естествена полезност. След оповестяване на тази предпазена водна повърхност, там се не разрешава риболовът, прекосяването на риболовен лодки, моторни корабчета за разходки и други човешки действия.

С какво морето пред плаж Корал е по-особено от това пред Алепу, Селистар или Харманите в Созопол. И какви специфични типове ще се опазват там?

В предлагането, което от „ Да запазим Корал “ вършат до Министерство на екологията тогава е разказано, че ще опазват делфини, карагьоз, есетрови и други риби. Все морски жители, които ги има от Дуранкулак до Резово, пред всеки плаж. Тоест няма никакви достоверни научни данни, че тези типове би трябвало за се опазват тъкмо в акваторията на плаж Корал.

Истината е друга.

На Корал летуват експремиерът Кирил Петков, татко му Петко Петков и техните другари карат сърф и кайт. По тази причина не желаят риболовци и туристи да се мотаят в тяхното море. Затова тогавашният министър на околната среда и водите Борислав Сандов разпорежда на Регионална инспекция за опазване на околната среда Бургас незабавно да разгласят морето пред плажа Корал за предпазена територия.

В осъществяване на заповедта на вицепремиера по климата Сандов, директорътът на Регионална инспекция за опазване на околната среда Бургас привиква на 15 юни 2022г. комисия, която да одобри предлагането за оповестяване на морската територия пред плажа Корал за предпазена.

Проблемът е, че тези дейности на министър Борислав Сандов са жестоко нарушаване на член 37 от Закон за предпазените територии, където доста ясно е оказана процедурата, по която би трябвало да стане това. Задължително е първо да се проведат обществени публични разисквания. В тях да вземат участие локалните управляващи, публични и екологични организации, регионални шефове, министерства и ведомства. Мнение би трябвало да дадат и представители на научната и академична общественост, биолози и специалисти.

Друг проблем, който се заобикаля от Министерство на екологията е, че в регистрите на Агенцията по геодезия и картография, плаж с наименованието Корал не съществува. Има околност „ Лозенец-Кумкашла “. За да се впише Корал, би трябвало смяна, т.е. нови карти и скици. Нищо от това не е направено. Бърза се, с цел да се извърши висшестоящо предписание, без да са спазени законовите условия.

С днешната дата решението е обжалвано от локални организации и се чака втора инстанция на Върховния административен съд да се произнесе.

Източник: breaking.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР