През 2018 г. активите на банките са нараснали със 7,8

...
През 2018 г. активите на банките са нараснали със 7,8
Коментари Харесай

Истината за банките: Активите им са нараснали със 7,8 млрд. лв.

През 2018 година активите на банките са нарастнали със 7,8 милиарда лева (8%), достигайки до 105,6 милиарда лева Това излиза наяве от годишния отчет на Българска народна банка. От централната банка показват още, че делът на брутните необслужвани заеми и задатъци в съвкупния брутен размер на заемите и задатъците понижа до 7,6% (при 10,2% в края на декември 2017 г.), като в същото време степента на покритие на брутните необслужвани заеми и задатъци с присъщата амортизация се увеличи и в края на интервала възлезе на 51,4% (при 49,4% в края на 2017 г.).

Остатъчният кредитен риск, измерен посредством сумата на чистите необслужвани заеми и задатъци, също продължи да понижава и остана напълно затрупан от капитала, превишаващ минималното регулаторно условие от 8%.

В края на 2018 г. банковата система регистрира облага от 1,7 милиарда лева, като съотношенията за възвръщаемост на активите (ROA) и на капитала (ROE) се покачиха по отношение на 2017 г. до надлежно 1,58% и 11,97%, написа още в доклада. Ликвидната позиция на банковия бранш остана постоянна, като коефициентът на ликвидно покритие в банковата система значително надвишаваше минимално изискваното ниво. 

Нивата на финансовите съотношения на банковата система в края на 2018 г. понижиха по отношение на края на 2017 г., само че останаха доста над минималните условия, показват още от централната банка. Кредитните институции са спазили условията за финансови буфери. В края на 2018  година регулаторният капитал възлиза на 11,6 милиарда лева, което съставлява нарастване със 142 млн. лева (1,2%) по отношение на края на 2017 г., написа Investor Media Group. Общият размер на рисковите експозиции се увеличива през годината под въздействие на растежа на заема, както и в резултат на регулаторни промени. Общата финансова адекватност на банковата система остава висока на равнище от 20,38% към декември 2018 г. (22,08% в края на 2017 г.), включително адекватността на капитала от първи ред беше 19,41% (20,86% в края на 2017 г.).

През 2018 г. равнището на свръхрезервите на банките по сметки в Българска народна банка се намали, само че остана високо. Понижението на среднодневния размер на свръхрезервите бе с 3,7 милиарда лева по отношение на 2017  година, като средствата по сметки на банките в Българска народна банка, с които се извършват условията на Наредба № 21, надвишаваха с 36,8% изискуемите наложителни минимални запаси (ЗМР) по отношение на превишение с 95,9% през 2017 г., написа още в доклада.

Според Българска народна банка сега България се намира във възходящата фаза на икономическия и на финансовия цикъл. Причина за това са следените удобни трендове в икономическата среда и засилената кредитна интензивност през 2018 г., както и на осъществения разбор на индикатори за цикличния систематичен риск в банковата система.

При отчитане на тези фактори на 25 септември 2018 г. УС на Българска народна банка усили равнището на антицикличния финансов буфер, използван към кредитни рискови експозиции в Република България, от 0% до 0,5%, в действие от 1 октомври 2019 г., се показва още в отчета.

" През 2018 г. икономическият напредък в България възлезе на 3,1% (3,8% през 2017 г.). Основен позитивен принос за растежа на действителния Брутният вътрешен продукт имаше частното ползване, за което способстваха засиленото търсене на заеми в изискванията на ниски лихвени проценти, удобното развиване на трудовия пазар и нарастването на разполагаемия приход на семействата “, излиза наяве още от доклада. Според Българска народна банка износът на артикули и услуги през 2018 г. се намалява и има определящо значение за забавянето на растежа на действителния Брутният вътрешен продукт по отношение на миналата година. Спадът на износа се дължеше както на фактори с еднократен темперамент, по този начин и на намаляване на икономическата интензивност в някои значими за България търговски сътрудници, като Турция и еврозоната, разясняват от централната банка.

Според доклада годишната инфлация през миналата година е била 2,3% към декември 2018 г. (1,8% към декември 2017 г.). Определящо значение за динамичността на инфлацията през 2018 г. имаха покачването на интернационалната цена на петрола, повишаването на храните, както и действието на характерни фактори при някои подгрупи на услугите и повишаването на потребителското търсене, изясняват от Българска народна банка в годишния си доклад.

През 2018 г. динамичността на паричните елементи продължи да се характеризира с релативно високи темпове на напредък. Към декември 2018 г. годишният напредък на необятните пари възлезе на 8,8% (7,7% в края на 2017 г.), за което способства запазването на висока норма на икономисване в стопанската система в изискванията на продължаващо възстановяване на икономическата интензивност и повишение на приходите от труд.

Общият размер на депозитите на неправителствения бранш в банковата система към декември 2018 г. отбелязва на годишна база 7,3% напредък (6,2% в края на 2017 г.), регистрират още от Българска народна банка. Според отчета ускоряване на годишния напредък се следи както при заемите за нефинансови предприятия (до 5,4% в края на 2018 г. по отношение на 1,6% в края на 2017 г.), по този начин и при заемите за семейства (до 11,2% в края на 2018 г. по отношение на 6% в края на 2017 г.).

През годината се наблюдаваше наклонност към усилване на годишния ритъм на напредък на потребителските заеми и на жилищните заеми, като за забележителното ускоряване при потребителските заеми (до 17,7% през декември) значително въздействие оказа включването от април 2018 г. на нова отчетна единица в обсега на паричната статистика. Лихвените проценти по срочните депозити останаха на достигнатите ниски в ретроспективен проект нива, за което въздействие оказаха запазващият се висок приток на привлечени средства от резиденти и високата ликвидност в банковата система, прецизират от централната банка.

В изискванията на удобна макроикономическа среда, нараснала оценка на банките за платежоспособността на кредитополучателите и мощна конкуренция в банковия бранш при лихвените проценти по новоотпуснати заеми за предприятия и по новите жилищни заеми се резервира наклонността към намаляване.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР