През 2008г. в Естония oколо 50 000 души се обединиха,

...
През 2008г. в Естония oколо 50 000 души се обединиха,
Коментари Харесай

bTV Репортерите: Светът чисти заедно на 15 септември

През 2008г. в Естония oколо 50 000 души се сплотиха, с цел да изчистят цялата страна единствено за 5 часа. Звучи необикновено, само че в действителност не е.

Един ден, една планета, една цел – на 15 септември милиони хора, от 150 страни, ще чистят дружно - пътища, паркове, плажове, гори и реки. Зелената вълна стартира в Нова Зеландия в 10ч. сутринта локално време, минава през всички часови зони и завършва 36 часа по-късно на Хаваите. Ще чистим и в България.

Aкцията " Да почистим България дружно " е част от международното придвижване " Нека го създадем ". Идеята за огромното почистване се ражда като локална самодейност в естонската столица Талин. През 2007г. дребна група запалянковци се събират с огромна и амбициозна цел – да изчистят Естония за един ден. Тогава Райнер Ньолвак основава акцията " Нека го създадем ", а първото огромно почистване се случва година по-късно.

„ Започнахме, водени от нуждата. Аз обичам да се разхождам в гората. Случи се по този начин, че след разпадането на Съвестския съюз множеството гори бяха цялостни с отпадък. Идеята на " Нека го създадем " се роди като последно средство. Мислехме, че в случай че не успеем, това ще се трансформира в нещо обикновено и ще свикнем с тези боклуци. Отказахме се от всичко, което правехме и взехме решение да организираме разчистване на цялата страна”, сподели Райнер Ньолвак, създател на акцията " Нека го създадем ".

Сега Ньолвак живее на съвсем безлюдния естонски остров Хииюма. И всяка година чисти към дома си. „ Живея на място, където съвсем няма животни и има доста малко хора. Но получавам отпадък от разнообразни елементи на света. Няма да повярвате, само че на моя бряг идват неща от Тайван, от Италия. Не съм виждал нищо от България. Но всичко плува в един великански миксер. И понякога се появява в нашето малко море. Боклукът е повсеместен. Ставам очевидец на това след всяка буря”, добавя Райнер.

От 2008 година насам над 100 страни организират свои лични дни за разчистване.
В България чистим от 2011г. bTV Media Group провежда акцията за осма поредна година.

„ Според естонците, статистиката и информацията, която споделят с целия свят, 10 000 тона боклуци, изчистени от доброволчески труд, се равняват на 3 години работа на институциите. В България са събрани 86 000 тона боклуци единствено за седем години – доброволците в България са си помогнали толкоз доста, колкото институциите не биха могли за 24 години да трансформират страната ни”, разяснява Мария Лазарова, началник на " Да почистим България дружно ".

20 милиона души по света се включат в еднодневните доброволчески акции на самодейността " Нека го създадем ". Световният връх за най-висока интензивност е от 2014 година в Тутракан, когато вземат участие 57% от популацията на града. На 16 септември предходната година тимът на българските доброволци става вицесветовен първенец по бройка с над 305 400 участници.

„ Виждам смесени резултати – положителни и отрицателни. Виждам, че сме привлекли вниманието на доста хора, почистили сме съвършено някои места, някои страни в Европа са доста по-чисти. Естония е доста по-чиста. В България е доста по-добре и това ме прави благополучен. Но въпреки това, в случай че погледнем какъв брой доста опаковки за еднократна приложимост използваме, какво се случва в югоизточна Азия сега, в Африка и Южна Америка. Мисля, че ситуацията се е влошило. Тази борба към момента не спечелена”, съобщи Ньолвак.

В Естония, откъдето стартира всичко, напъните не стопират всеки минал ден. В близо до Талин селце – Йолахтме живее ръководителят на чистенето в страната и локалната доброволка Лийс Труубан. Наричат покрайнините на Йолахтме " Вълшебната гора ". Като в приказка, сред вековните дървета се случва магия, която обаче не е с позитивен знак. Всяка година Лийс взе участие в почистването на региона. В момента, в който доброволците си тръгнат, гората още веднъж потъва в отпадък.

“Много е покрай две обитаеми места и център за преработване, и е територия, на която никой не живее. Затова е доста елементарно да дойдеш тук, да изхвърлиш отпадък от колата и да си тръгнеш. И вероятността някой да те види е доста дребна. Ако вземем тези мебели – сега са три, само че в случай че бяха да вземем за пример 10 от един тип, ще коства към 10 евро в центъра за преработване. Не знам за какво го вършат, може би не знаят, не желаят да заплащат или считат, че би трябвало да е безплатно”, добави Лийс.

„ Може да е депресиращо, в случай че би трябвало да изчистиш нещата, които откриваме тук. Когато срещнеш естонец, едно от трите съществени неща, които ще чуеш е, че ние се гордеем с нашата красива природа – че е доста чиста и доста достоверна. Но можем да я запазим такава, единствено в случай че не я замърсяваме и чистим боклуците, които към този момент са тук”, сподели Раймо Матвере - началник на акцията " Нека го създадем " в Естония.

„ Йолахтме е най-проблемният регион за нас. Работим с управляващите. Когато открием кой е хвърлил боклука, той получава санкция или почиства. Но когато не знаем кой е, притежателят на земята е задължен да почисти всичко. И ние го вършим. Това коства пари. Плащаме стотици хиляди евро годишно за разчистване на горите. Събираме приблизително до 250 тона боклуци на година, а това е доста отпадък. Чувствам се зле поради тези доброволци, които идват и чистят, и знаят, че след година това ще се случи отново” Айгар Калас - началник на Държавната организация по горите.

Докато доброволците се готвят за огромното почистване на 15 септември, в офиса на организацията приготвя така наречен „ Мръсна карта на света”. Всички нечисти места се означават на виртуална карта на боклука.

„ За да знаем къде да отидем, с цел да почистим, би трябвало да знаем къде е боклукът. Да разберем каква е обстановката в целия свят. Защото отпадъците пътуват и това е световен проблем. В Йолахтме има доста отпадък. Отбелязани са сред 20 и 30 места. В Танзания за две седмици бяха маркирани 20 000 нечисти места. Това значи, че през това време хората са излезли и са търсили отпадък с мобилните си телефони. Невероятно е – за толкоз къс интервал. В Габон една жена маркира цялостен град - набеляза към 3000 нечисти места”, уточни Кадри Марипуу, началник на програмата за маркиране.

България има личен програмен продукт за маркиране на нечистите места. „ Нашето ноухау и това, което желаеме да дадем на света и на Естония е положителната процедура да измерваме почистеното. Това е едно средство, с което ние можем да отчетем даже и дребните групи, които излизат просто за един час да почистят пред блока си”, уточни Мария Лазарова.

В естонското почистване от години има и българска диря. Докато татко им Пламен е на служебно пътешестване до родния си Добрич – Миа, Теодор и майка им Кайди ще чистят на 50 км от Талин. Местността Виру Раба съчетава гора с мочурища, блата и езера, в които децата обичат да плуват в топлите дни. Гората остава непокътната във времето, с помощта на доброволците, които всяка година я почистват. 10-годишната Миа ще чисти за четвърти път. Традицията в фамилията вкарва Кайди, която работи за екологични организации повече от 20 години.

„ Първото почистване в Естония се случи през 2008г., в която щерка ми Миа се роди. Акцията беше през май, а тя се роди януари, беше единствено на четири месеца и не можахме да отидем. Но всички усещахме, че това е нещо огромно, че би трябвало да участваме. Спомням си, че гледах през прозореца и се чудех по какъв начин да оставя бебето у дома и да изляза да шетам. На другата година тя беше по-голяма и се включихме. За мен беше доста значимо да видя, че това не остана единствено в Естония. С очите си видях по какъв начин бяха почистени Балканите, работех доста в Босна и Херцеговина, в Сърбия и Черна гора. Виждала съм доста биклуци по пътя, а в този момент, когато съм в тези страни, е чисто и красиво”, съобщи Кайди.

Очаква се международното почистване на 15 септември да се трансформира в най-голямата доброволческа акция в историята, чието обръщение е " Нека го създадем, свят! Нека го създадем, България! "
.comments-wrapper { margin: 40px 0 }.comments-wrapper.show { color: #fff; font-family: `Roboto Regular`, sans-serif; font-size: 14px; font-weight: 700; line-height: 22px; text-align: center; text-transform: uppercase; width: 100%; padding: 10px 20px; background: #004750; border-radius: 30px; border: none; cursor: pointer }.comments-wrapper.show.count:before { content: `(`; font-size: 16px; font-weight: 500; display: inline-block; margin-right: 3px }.comments-wrapper.show.count:after { content: `)`; font-size: 16px; font-weight: 500; display: inline-block; margin-left: 3px }.comments-wrapper.show.icon { display: none; vertical-align: middle; -webkit-animation:spin.8s linear infinite; -moz-animation:spin.8s linear infinite; animation:spin.8s linear infinite }.comments-wrapper.show.icon:after { content: `e991`; font-family: `icomoon`; font-size: 14px; font-weight: 400; font-style: normal; display: inline-block }.comments-wrapper.form { display: none; margin-bottom: 40px; text-align: right }.comments-wrapper.form textarea { border: none; border-bottom: 2px solid #004750; font-family: `Roboto Regular`, sans-serif; font-size: 14px; font-weight: 400; line-height: 20px; color: #9d9d9d; background: transparent; height: 40px; padding: 10px; margin-bottom: 15px;; text-align: left; overflow: hidden }.comments-wrapper.form input[type=reset] { width: auto; display: inline-block; font-family: `Roboto`, sans-serif; font-size: 12px; font-weight: 500; color: #000; background: transparent; border: none; padding: 10px 30px; text-transform: uppercase; cursor: pointer }.comments-wrapper.form input[type=submit] { width: auto; display: inline-block; border: none; font-family: `Roboto`, sans-serif; font-size: 12px; font-weight: 900; line-height: 20px; color: #fff; text-transform: uppercase; background: #0d4750; padding: 10px 30px; border-radius: 30px; cursor: pointer }.comments-wrapper.list { display: none }.comments-wrapper.list > li { font-family: `Roboto Regular`, sans-serif }.comments-wrapper.list > li.data { position: relative; padding: 20px; padding-left: 60px; margin-left: 70px }.comments-wrapper.list > li.data:first-child { margin-left: 0; padding-left: 70px }.comments-wrapper.list > li.data.avatar { font-family: `Roboto Slab`, serif; font-size: 16px; font-weight: 700; color: #000; line-height: 40px; text-align: center; text-transform: uppercase; width: 40px; height: 40px; border-radius: 50%; background: #eee; position: absolute; left: 0; top: 5px }.comments-wrapper.list > li.data:first-child.avatar { width: 50px; height: 50px; line-height: 50px; top: 0 }.comments-wrapper.list > li.data.header { margin-bottom: 30px; line-height: 14px }.comments-wrapper.list > li.data.name { font-size: 14px; font-weight: 700; color: #000; margin-right: 20px }.comments-wrapper.list > li.data.date { font-size: 11px; font-weight: 400; color: #8c8c8c }.comments-wrapper.list > li.data.body { font-size: 14px; font-weight: 400; color: #000; line-height: 18px; margin-bottom: 10px }.comments-wrapper.list > li.data.reply { font-size: 11px; font-weight: 400; color: #8c8c8c; border: none; background: transparent; padding: 10px 0; margin-right: 30px; cursor: pointer }.comments-wrapper.list > li.data.rating,.comments-wrapper.list > li.data.like,.comments-wrapper.list > li.data.dislike { display: none }.comments-wrapper.list > li.data.reply-wrapper { border: 1px solid #ccc; border-radius: 30px; background: #fff; margin-top: 15px; position: relative }.comments-wrapper.list > li.data.reply-wrapper textarea { padding: 10px 20px; padding-right: 60px; font-size: 14px; line-height: 20px; border: none; background: transparent; height: 40px }.comments-wrapper.list > li.data.reply-wrapper input { position: absolute; bottom: 0; right: 10px; background: transparent; border: none; padding: 0; width: 40px; height: 40px; background: url(/static/bg/microsites/btvnovinite/img/replay-send-button.svg) center center no-repeat; background-size: 70%; cursor: pointer }.comments-wrapper.loading.show { line-height: 21px; user-select: none; pointer-events: none }.comments-wrapper.loading.show.text {display: none}.comments-wrapper.loading.show.count {display: none}.comments-wrapper.loading.show.icon {display: inline-block}.comments-wrapper.active.show {display: none}.comments-wrapper.active.form {display: block}.comments-wrapper.active.list {display: block}.comments-wrapper form div.block-msg{ display:inline-block; color:#b20303; font-family:`Roboto Regular`, sans-serif; font-size: 15px; font-weight:400; line-height:20px; background:transparent; text-align:left; border:none; transition:all.4s ease 0s; padding:10px 0 0 0; filter:alpha(opacity=0); -moz-opacity:0; -khtml-opacity:0; opacity:0; }.comments-wrapper form div.block-msg.active{ filter:alpha(opacity=100); -moz-opacity:1; -khtml-opacity:1; opacity:1; } @-moz-keyframes spin {100%{-moz-transform: rotate(360deg)}} @-webkit-keyframes spin {100%{-webkit-transform: rotate(360deg)}} @keyframes spin {100%{transform:rotate(360deg)}} Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР