Препоръчително е за учителите, които преподават на различни класове, да

...
Препоръчително е за учителите, които преподават на различни класове, да
Коментари Харесай

Вълчев: Учителите с маски и шлемове в клас

" Препоръчително е за учителите, които преподават на разнообразни класове, да носят маски или шлемове до момента в който са в учебно заведение ", сподели министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в Бургас.

Министърът посочи, че за провеждането на занятията през идната образователна година в България е определен моделът на невзаимодействие сред паралелките, сходен на този в редица други страни. Според определения модел, рекомендацията за носене на маски или шлемове няма да важи за началните учители, защото те взаимодействат единствено с един клас.

" За учениците от една паралелка се възприема, че са една група, която няма по какъв начин да не си взаимодейства вътрешно. Това разрешава на учениците от тази паралелка по време на образователен час да не стоят с маски.

При началните учители не е проблем, защото те работят с един клас. Проблемът е, когато един преподавател работи с доста класове, по тази причина е наложително, когато учителите сменят паралелки, да съблюдават отдалеченост сред учениците.

Това за жалост ще затрудни част от успеваемостта на педагогическата работа. Тези учители няма да могат да вървят сред чиновете, само че ще могат да работят с повече класове ", уточни министър Вълчев. Според определения модел, в случай че има едно заболяло дете, ще бъде карантиниран единствено съответният клас.

Министърът на образованието обърна внимание и на това, че проблем за идното осъществяване на занятията остават така наречен " сериозни зони " - коридори, тоалетни, учебен стол, училищен стаи.

" Ние сме дали набор от целесъобразни решения, които ще си избере всяко учебно заведение. Тази седмица евентуално ще се проведат педагогическите препоръки. Обявили сме какъв е определеният модел, само че, съзнавайки, че всички учебни заведения са разнообразни, не можем да имаме единно решение. Затова дадохме лист с избираеми решения.

Има, несъмнено, и наложителни ограничения - дезинфекцията, носенето на маски, отговорностите за ежеседмично известяван на родителите или при вероятно заразяване. Подобна тактика приложихме и в детските градини. Добрата вест е, че към този момент нямаме огромен брой болни в детските градини ", уточни още министър Вълчев. Той разяснява обстановката и в останалите страни, като съобщи, че определените модели за осъществяване на занятията са главно два.

" Единият модел е на смесено, хибридно образование, съгласно който се разреждат класовете и се разделят. Освен това, съгласно този модел, част от образованието се организира у дома, а друга – от учебно заведение. Ние анализирахме всички вероятни модели, само че се оказа, че те са сложни за осъществяване у нас или са нежелани.

Нямаме два пъти повече класни стаи и два пъти повече учители, тъй че да оставим по 10-15 деца в клас. Не можем и да накараме половината родители да стоят у дома през седмица. Затова избрахме разновидността за невзаимодействие сред паралелките ", добави министър Красимир Вълчев

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР