Премиерът на България Бойко Борисов не иска ЧЕЗ да работи

...
Премиерът на България Бойко Борисов не иска ЧЕЗ да работи
Коментари Харесай

ЧЕЗ обезпокоени, че „Инерком” няма да може да плати сделката

Премиерът на България Бойко Борисов не желае ЧЕЗ да работи в страната. Това съобщи в особено изявление за БНР ръководителят на Надзорния съвет на ЧЕЗ Вацлав Пачеш. Той се притеснява, че „ Инерком “ няма да успее да заплати договорката, изключително след приключването на документ, обвързван точно с финансирането й.

Пачеш добави, че самата договорка сред ЧЕЗ и „ Инерком “ няма политически колорит в Чехия, само че министър председателят Андрей Бабиш не утвърждава управлението на ЧЕЗ и евентуално, откакто утвърди позициите си, ще направи промени. Самият Пачеш позволи, че и той ще бъде освободен.

„ Двата екипа дружно подготвят документите за способените органи, които би трябвало да одобрят договорката и по-специално Комисията за защита на конкуренцията. Става дума за регулаторни органи главно в България, не толкоз в Чехия. Доколкото знам този развой върви безпрепятствено.Другият въпрос, която е бил обсъждан, е опцията българската страна да влезе в договорката и може би да има огромна част от активите. Това е огромен проблем поради арбитража с българската страна. Разбира се, в случай че българската страна придобие активите, които ние продаваме, това ще бъде сериозен юридически проблем. Въпреки това правните екипи започнаха работа и резултатът ще бъде явен след седмица, две или може би повече. Тъй като в действителност това е доста комплициран юридически проблем, той беше отсрочен, само че екипите и на двете компании работят по него ”, описа Пачеш.

Според него няма вид ЧЕЗ да се откаже от арбитража в името на това да завърши договорката. „ Доколкото знам, арбитражът е за доста огромна сума пари - доста по-голямата, в сравнение с договорката с „ Инерком “. Доколкото знам, българската страна може да бъде позволена да закупи ЧЕЗ България или най-малко по-голямата част от активите, само че единствено когато арбитражът е завършен ”, изясни Пачеш.

В момента в ЧЕЗ се води следствие за приключването на един документ, който е възложен и на българското държавно управление. „ Има приключване единствено на един документ, в който се съдържа информация за финансовите институции, които биха осигурили  заем за „ Инерком “, с цел да закупи активите на ЧЕЗ. Във вестниците прочетох, че поради натиска две български банки са се отдръпнали. Става дума за напън от българското държавно управление. Ако това в действителност е правилно, аз се притеснявам, че всичко ще отиде напразно. Страхувам се, че „ Инерком “ няма да успее да си обезпечи средства, с цел да заплати активите на ЧЕЗ България.Тогава, мисля, че има други компании, които желаят да закупят българските активи. Доколкото знам, интерес има от „ India Power “ и от „ Енерго про “ - това е друга чешка компания. Все още има интерес да закупят целия бизнес в България, изключително индийската компания ”, уточни Пачеш.

Той изясни и желанието на ЧЕЗ да продаде българските активи със загубата на средства поради неизпълнени от българското държавно управление задължения.

„ Доколкото знам, някои от законовите задължения, поети от българското държавно управление, не са напълно изпълнени. Заради това ЧЕЗ загуби пари и по тази причина последователно изгуби интерес да прави бизнес в България. Аз обаче не съм толкоз от дълго време в компанията. Знаете, че аз се причислих по-късно към нея. Когато това се случи, заварих тази обстановка. Информираха ни, че управлението на ЧЕЗ счита, че губи пари поради дейностите на държавното управление и че просто би трябвало да си тръгне от страната. Смисълът на всичко беше, че българското държавно управление и особено министър председателят Бойко Борисов не желаят ЧЕЗ въобще да бъде в България... Вие обаче сама знаете, че преди няколко години българското държавно управление падна поради цената на тока. Мисля, че ЧЕЗ направи неточност, като изиска увеличение на цените на тока прекомерно бързо. Подчертавам, че това е персонално мнение. Цената на електрическата енергия се качваше с такова движение на всички места в Европа, само че тогава ЧЕЗ трябваше да осъзнае, че част от българското общество не е готово за сходно шоково нарастване. Сега министър председателят Борисов е още веднъж на власт и евентуално наличието на ЧЕЗ евентуално не му се нрави - на него и на неговите хора. Ето за какво за ЧЕЗ става доста мъчно да прави бизнес в България ”, добави Пачеш.

Според него цената, която предлага „ Инерком “ ще обезпечи баланс сред всичко, което е вложено от компанията и това, което ще получи в този момент като сума. „ ЧЕЗ няма да загуби, само че няма и да завоюва. Просто ще е на нулата, доколкото знам. Реално, това е доста мъчно да се пресметна. Знаете, че ЧЕЗ продаде Топлоелектрическа централа „ Варна ” на загуба. Ето за какво мисля, че в последна сметка ще е бъде в обстановката - без облага, само че и без загуба ”, уточни още той.
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР