Предстоящите празници дават лек тласък на повишаване на оптимистичните нагласи

...
Предстоящите празници дават лек тласък на повишаване на оптимистичните нагласи
Коментари Харесай

Кои са най-харесваните министри?

Предстоящите празници дават лек подтик на повишение на оптимистичните настройки (от 46% през ноември до 49% през декември), а песимистите спадат от 42% през ноември до 39% през декември. Това е изводът от постоянното изследване на проучвателен център „ Тренд “ по поръчка на вестник „ 24 часа “, отдадено на настройките на българите по отношение на главните партии, институции и отиващата си 2018 година

37% от българите са на мнение, че 2018 година беше добра година за България, до момента в който 43% са на противоположното мнение. В съпоставяне с изследването на „ Тренд “, тъкмо година по-рано, записваме по-лоши оценки спрямо тогава, когато множеството българи (47%) са били на мнение, че годината е била добра, до момента в който 36% са я оценили като неприятна. В демографските разбивки по отношение на оценката за 2018 година прави усещане, че измежду по-младите респонденти и тези с по-високи приходи и обучение доминират положителните оценки.

За повече от половината българи (52%) пък 2018 година е била добра година в персонален проект, до момента в който за една трета – неприятна. Съотношението е сравнимо с оценките в края на предходната година, когато 58% от интервюираните настояват, че е била добра, до момента в който 31%, че е била неприятна година.

За сметка на преобладаващите песимистични оценки за 2018 година, упованията за 2019 година са по-скоро позитивни. 43% са на мнение, че 2019 година ще бъде добра година за България, а малко под една четвърт (23%) имат по-скоро неприятни прогнози. Подобни са и упованията на българите в персонален проект за 2019 година, като 47% са оптимисти против 19%, които са песимистично настроени.

Парламентът и държавното управление задържат равнища на поддръжка за своята работа, сходни на тези от последните няколко месеца. Спад в позитивната оценка за работата записваме при президента, като през декември 55% дават позитивна оценка, а 27% негативна.

Декемврийската вълна на ежемесечното национално представително изследване на проучвателен център „ Тренд “ сочи задържане на електоралните настройки по отношение на стойностите през ноември. С това се отбелязва най-малко моментно преустановяване на тримесечната наклонност (септември, октомври и ноември) на ерозия в публичната поддръжка към ръководещата партия. ГЕРБ резервира лидерската си позиция, само че с минимална преднина от 1,5 процентни пункта, по отношение на главния си конкурент в лицето на Българска социалистическа партия (20,7%). Не се регистрира и сериозна динамичност по отношение на предходния месец и при останалите политически субекти. Движение за права и свободи задържа третото място и дистанцията си от Обединени патриоти, като разликата сред тях е в границите на 2 процентни пункта.

Няма значително структурно разбъркване в оценката за работата на министрите. 35% от българите дават позитивна оценка за работата на министър-председателя. Най-одобрявани не престават да са Томислав Дончев, за чиято работа 32% от всички запитани дават позитивна оценка, следван от Екатерина Захариева (28%), Красимир Каракачанов (27%), Красен Кралев (26%) и Лиляна Павлова (26%). Спад в позитивните оценки се записва при министъра на защитата, като по отношение на октомври 2018 година позитивните оценки за неговата работа се намаляват от 35% на 27%. В огромна степен това се дължи на свадите към Държавната организация за българите в чужбина. В дъното на таблицата са министри, чиято известност към момента е на много ниски равнища, заради което и оценките са тяхната работа са с по-малки натрупвания.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР