Предстои мащабна национална проверка на сградите за достъп на хората

...
Предстои мащабна национална проверка на сградите за достъп на хората
Коментари Харесай

Започва мащабна проверка за достъпността на сградите за хора с увреждания

Предстои огромна национална инспекция на постройките за достъп на хората с увреждания. Все още огромна част от публичните здания имат проблеми с наличната архитектурна среда, разяснява ръководителят на Комисията за отбрана от дискриминация Ана Джумалиева пред във вторник пред БНР.

" Нашата концепция е да покажем освен местата или постройките, в които има недостъпна архитектурна среда, а да покажем и положителните модели в България и желаеме акцията да има положителен отзив ".

Джумалиева предлага да се намерения за обособяването на специфичен фонд, който да финансира построяването на налична среда в държавните и общински институции.

" Изграждането на налична архитектурна среда е нормално развой, обвързван със съществени финансови средства. Когато приказваме да вземем за пример за държавна институция е доста по мъчно и сме имали случаи, в които началник на институцията има предпочитание да построи сходна среда, само че това е обвързвано със специфични средства, които би трябвало да бъдат планувани в бюджета “, съобщи тя.
“Може би страната и институциите би трябвало да помислят, дали откакто е толкоз мъчно, откакто е обвързвано с такива финансови средства и усложнения обезпечаването на налична среда, дали не е добре да се намерения за някакъв специфичен фонд, който да бъде основан, от който фонд да могат умерено да бъдат финансирани институциите и постройките с сходни средства “, разяснява Джумалиева.

При установен проблем КЗД има пълномощията да постанова санкции.

" Те могат да стигнат от 100 лв. до 20 хиляди лв. при наново нарушаване, ако трети път установяваме, че даденото нарушаване не е поправено, или пък не е обезпечена налична архитектурна среда ", уточни тя.

" Снимките са най-лесният метод да се потвърди недостижимост на средата. Допреди няколко години жалбите и сигналите за недостъпна архитектурна среда са били повече ", заключи доцент Джумалиева.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР