Представители на културния сектор от цялата страна протестира пред Столична

...
Представители на културния сектор от цялата страна протестира пред Столична
Коментари Харесай

Културни дейци на протест с искане за по-високи заплати

Представители на културния бранш от цялата страна стачкува пред Столична библиотека с претенции за нарастване на заплатите, съобщи кореспондент на БГНЕС.


В Деня на националните будители работещите в музеите, библиотеките, читалищата, музикално-сценичните изкуства, театрите, българското национално радио, държавната Агенция „ Архиви ", българската национална филмотека в цялата страна стачкуват против съгласно тях унизителните приходи в бранша.

„ Смятам, че отношението към културата от страна на политиците е унизително ". Това съобщи за БГНЕС Петър Влайков, шеф на Куклен спектакъл Пловдив. „ Смятам, че имаме потребност от почтено отношение, вършим всичко допустимо да възпитаме поколенията на емпатия, приемливост, а проблемите са доста от дълго време ", счита Петър Влайков. Той изрази религия, че министърът на културата и Министерски съвет ще застане зад тях и политиците ще извърнат съществено внимание на казуса. „ Ние постоянно сме били толерантни в своите претенции, към този момент обаче няма накъде ", акцентира шефът на Куклен спектакъл Пловдив.

Веселин Анчев, артист в спектакъл „ Българска войска " акцентира, че за следващ път се стига дъното. „ За следващ път стигаме до главната заплата да е минимална. След измененията през 1089 година в никакъв случай не е бил приоритет културата. Мисля че това е нещо, за което страната би трябвало да се замисли съществено. Ако желаеме да има хора с културно мислене, би трябвало да се стартира с нова тактика. Мисля че е назрял момента, в който би трябвало да се намерения за въвеждане на дълготрайни политики, с небосвод най-малко 10 години напред ", разяснява артистът.

Стелиян Николов, шеф на Драматичния спектакъл в Хасково, също съобщи за БГНЕС, че казусът е световен и той не се свежда единствено до заплатите. „ Резултатът в културата е деградиран до лев - доход. От там нататък няма стойностни индикатори, няма нищо. Ние се борим заплатите да бъдат нараснали, тъй като резултатите се вършат с екип, с хора. В момента би трябвало да назнача инженери със заплата 1000 лева От къде да го взема този човек ", счита Николов. Той е безапелационен, че и артистите за малко се задържат на работа.

Исканията на протестиращите са 12 и те са следните:


1. Да бъдат увеличени работните заплати в бранша на не по-малко от 2000 лева и да бъдат изравнени възнагражденията с работещите в отрасъл „ Образование ".

2. Да бъде повишен бюджетът за просвета на 1% от Брутният вътрешен продукт.

3. Да бъдат изменени разпоредбите за осъществяване на конкурсни сесии за целево финансиране на планове в региона на културата, като бъдат признавани и разноски за хонорари на чиновници на кандидатстващата организация. До този миг такива разноски са неприемливи.

4. Да бъде повишен с 50% Единният разходен стандарт за 2024 година за субсидирана численост на музеи, художествени галерии, библиотеки и читалища.

5. Да бъде въведен Единен разходен стандарт за прехрана на останалите 50 музея, които към момента са финансирани като локални действия.


6. Да бъдат избрани средства за въвеждане на допълващ стандарт за ръководените открити площи на музеи, библиотеки и галерии.

7. Да бъдат направени нормативни актове, с които да бъдат обезпечавани културните институти /извън eдинния разходен стандарт за издръжка/, с спомагателни средства за обезщетение при пенсиониране и за работно облекло, както е в системата на образованието.

8. В региона на музикално-сценичните изкуства и театрите да бъде обезпечена съществена работна заплата, а настоящата все още Методика, според член 23а от Закона за протекция и развиване на културата, да бъде модифицирана като допълващ стандарт за реализиране на активност и спомагателни хонорари.

9. Да бъде въведен допълващ стандарт за активност, обвързвана с цифровите услуги и цифровизация на книжовната памет, за софтуерните артикули и платформи, по този начин както е във всички европейски културни институти.

10. При откриване на нови филиали и центрове към районните културни институти, те да бъдат обезпечавани с спомагателни щатни бройки.


11. Да бъдат обезпечени почтени хонорари за работещите в БНР, Българската национална филмотека, Държавната организация „ Архиви ".

12. Министърът на културата Кръстьо Кръстев да поеме отговорност, както правеха неговите прародители от времето на Елка Константинова насам, и да подпише като страна Браншовия групов трудов контракт за „ Музеи и галерии ". Ако той не направи това, каним премиера Николай Денков да подпише Договора, както се споразумя с енергетици, миньори и зърнопроизводители.

Обръщаме се към депутатите, министрите и политиците, към цялата българска общност: Подкрепете ни! Нашите претенции са обективни, тъй като те целят запазването на българската просвета.

Заявяваме, че в случай че настояванията ни не бъдат чути, ще предприемем общонационални ефикасни протестни дейности ", оповестяват от бранша./БГНЕС

Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР