Представители на близо 200 страни, които участват в международната конференция

...
Представители на близо 200 страни, които участват в международната конференция
Коментари Харесай

Пробив! На КОП28 постигнаха споразумение за намаляване употребата на изкопаеми горива

Представители на близо 200 страни, които вземат участие в интернационалната конференция за климата КОП28, провеждаща се в Дубай, са се споразумели да стартират да понижават световното ползване на изкопаеми горива, с цел да предотвратят най-лошия сюжет вследствие на измененията на климата.

Това е първа по рода си сходна договорка и алармира за възможния завършек на времената на петрола, заяви Ройтерс.

Сделката, подписана след две седмици сложни договаряния, има за цел да изпрати сигнал към вложителите и политиците, че светът е единен в желанието си да се откъсне от изкопаемите горива.

Председателят на срещата на високо ниво за климата КОП28 Султан Ахмед Ал Джабер е определил договорката като " историческа ", само че е добавил, че и

стинският й триумф ще бъде в нейното осъществяване.

" Ние сме това, което вършим, а не това, което приказваме ", е декларирал той пред препълнената пленарна сесия на срещата на върха. " Трябва да предприемем нужните стъпки, с цел да превърнем това съглашение в осезаеми дейности ", е добавил той.

" За първи път светът се сплотява към толкоз явен текст по отношение на нуждата от преход от изкопаемите горива ", е споделил министърът на външните работи на Норвегия Еспен Барт Ейде, съгласно който " това беше слонът в стаята. Най-накрая се обърнахме към него непосредствено ".

Повече от 100 страни лобираха настойчиво за безапелационни послания в съглашението на КОП28 за " поетапно унищожаване " на използването на нефт, газ и въглища,

само че срещнаха мощна съпротива от ръководената от Саудитска Арабия Организацията на страните експортьорки на нефт (ОПЕК).

Тя твърди, че светът може да понижи излъчванията, без да се заобикалят съответни типове сила.

Междувременно дребните уязвими от климата островни страни бяха измежду най-гласните поддръжници на последователното унищожаване на изкопаемите горива. Те имаха поддръжката на големи производители на нефт и газ като Съединените щати, Канада и Норвегия, както и на страните от Европейския съюз.

Постигнатата договорка приканва за " преход от изкопаеми горива в енергийните системи, по обективен, проведен и почтен метод (...) тъй че да се реализира чиста нула до 2050 година в сходство с науката ".

Също по този начин се приканва за утрояване на потенциала за произвеждане на възобновима сила в международен мащаб до 2030 година, ускорение на напъните за понижаване на потреблението на въглища и развиване на технологии като тези за хващане и предпазване на въглероден диоксид, които могат да оказват помощ на сложни за декарбонизиране промишлености.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР