. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представя

...
. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представя
Коментари Харесай

Фон дер Лайен: ЕК дава зелена светлина на Плана за възстановяване на България

.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен показва оценката на Европейска комисия за българския План за възобновяване и резистентност.

„ Благодаря за топлото посрещане! С неспокойствие чакам нашето посещаване в Софийския университет. Знам, че това е мястото, където са върховите достижения на България. Ние говорихме за това, че би трябвало да съвместим върховите достижения в науката с бизнес бранша за създаване на артикули. Знам, че има изключителни проекти”, изясни Фон дер Лайен.

„ Днес Европейската комисия дава зелена светлина на Плана на България. Това е извънреден проект, съвсем 60% от него поддържа зеления преход – това е значимо и добре пристигнало. Имаме потребност България да е с нас по пътя към климатична индиферентност в ЕС”, добави ръководителят на Европейска комисия.

Фон дер Лайен дефинира българския проект като „ доста добър” и като един от най-зелените, които Комисията е получила, предава NOVA. „ 60% от него са отдадени на Зеления пакт. Важно е да имате траектория за понижаване на излъчванията с 40% до 2025 година Това е един от най-амбициозните проекти, които сме получавали що се отнася до европейския Зелен пакт”, акцентира тя.

Председателят на Европейска комисия уточни, че България се насочва към две от главните и значими тематики от Механизма за съдействие и инспекция – промяната на Антикорупционната комисия и отчетността на основния прокурор. „ Това са две значими стъпки, които са наложителни като част от Механизма. Така ще постигнете задачите си”, безапелационна бе Фон дер Лайен.

На въпрос дали Европейската комисия поддържа предлагането за закриването на профилираното правораздаване, основано точно по предложение на Европейска комисия, тя отговори: „ Има доста явен проект и цели, които са разказани по тази тематика. Основното е отчетността. Всяка една система би трябвало да има съвместен надзор и отчетност. Това са нужните стъпки за промени и те са заложени в Плана”.

Планът беше предаден на 15 октомври 2021 година В рамките на оценката Европейска комисия акцентира нуждата от промени в области като енергетика, господство на закона и превоз, с цел да бъде реализирано сходство с европейските условия.

Актуализираният проект на кабинета „ Петков” включва 57 вложения и 47 промени в 12 разнообразни сфери, които би трябвало да бъдат осъществени до 2026 година За задачата България ще получи над 12 милиарда лв. европейско финансиране.

Източник: struma.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР