Председатели на комисиите по външните работи от държавите-членки на ЕС,

...
Председатели на комисиите по външните работи от държавите-членки на ЕС,
Коментари Харесай

България и още 11 държави призоваха ЕС да премахне санкциите срещу Косово

Председатели на комисиите по външните работи от държавите-членки на Европейски Съюз, в това число България, желаеха " наказателните ограничения " на блока против Косово да бъдат отстранени.


Писмото е адресирано до ръководителя на европейската дипломация Жозеп Борел и специфичния делегат на Европейски Съюз за разговора сред Косово и Сърбия Мирослав Лайчак.

В позицията на 12-те ръководители на комисиите по външните работи на парламентите на България, Англия, Германия, Ирландия, Чешката република, Латвия, Литва, Естония, Белгия, Хърватия, Дания и Италия, се насочва молба към Европейски Съюз да възобнови пълноценното съдействие с държавното управление на Косово след " глобите ", наложени през юни тази година.

В него се показва, че протестът на общинските избори (23 април) в четирите северни общини от страна на етническите сърби, нападението против бойци на КФОР, противозаконното задържане на полицейски чиновници от сръбските управляващи на граничната вадичка и нападението в Банска от 24 септември свидетелстват за нападателна скица, ориентирана към подкопаване и дестабилизиране на Косово, заяви " Албениън пост ".

„ Ситуацията елементарно можеше да ескалира, в случай че не беше професионализмът и храбростта на косовската полиция, чийто чиновник беше трагично погубен. Количеството и типът оръжия, иззети след офанзивата, повдигнаха съществени въпроси за това каква роля може да е имала сръбската страна в поддръжката на интервенцията “, се споделя още в писмото.

БГНЕС напомня, че на 24 септември група тежковъоръжени сърби атакува косовската полиция в село Банска, Северно Косово и умъртви сержанта Африм Буняку. Ръководителят на тази група беше някогашният заместник-председател на „ Сръбска листа “ (партията на косовските сърби – бел.ред.) Милан Радойчич, който е един от околните хора на сръбския президент Александър Вучич. Радойчич избяга в Сърбия, където беше задържан и единствено ден по-късно освободен. Белград отхвърля да се съобрази с настояването за изправяне на Радойчич пред съда. /БГНЕС

Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР