Православната църква чества днес Въздвижение на Светия кръст Господен или

...
Православната църква чества днес Въздвижение на Светия кръст Господен или
Коментари Харесай

Православието празнува Въздвижение на Светия кръст Господен

Православната черква празнува през днешния ден Въздвижение на Светия кръст Господен или по-популярното Кръстовден. Това е един от Дванадесетте велики християнски празника. Празнува се на 14 септември.

Българската православна черква прави поклонение на кръста Господен четири пъти в годината – на третата неделя от Великия пост, наречена Кръстопоклонна, на Велики петък, на 1 август и на 14 септември.  Имен ден през днешния ден честват: Кръстьо, Кръстина, Кръстинка, Кристина, Кристиан, Кристиана, Кънчо, Ставри.

На Кръстовден кръстът се изнася в средата на храма, с цел да се поклонят вярващите. Прави се водосвет и свещениците ръсят с кръст по домовете за благословение. По традиция се поръсват със светена вода къщата и харманът, поднасянето на софра, на която свещеникът поставя църковния кръст върху нова тъкана завивка. Стопаните подаряват свещеника с варива и зеленчуци и най-много с жито от новата годишна продукция.

Според църковното поверие Света Елена – майката на император Константин Велики – е ревностна християнка. През 326 година тя се насочва към светите места в Палестина, с цел да потърси гроба Господен, който два века по-рано е покрит от гонителите на християните. Усилията ѝ се увенчават с триумф. Намерени са пещерата на гроба, както и трите кръста, зарити в земята. Кой от трите е Христовият кръст се схваща, когато посредством допиране с един от тях е възкресен неотдавна умрял човек.

Частица от този животворящ кръст Елена изпраща на сина си в Константинопол, а самият кръст е положен в йерусалимския храм „ Възкресение Христово “. На Велики петък се изнасяла на Голгота за поклонение.

След време над пещерата на гроба Господен построяват храм, който съществува и до през днешния ден. Той е осветлен тържествено на 14 септември 335 година На този ден се събират хиляди поклонници. За да могат всички да видят Светия кръст, епископът го повдига или го „ въздвижва “ над главите на присъстващите. От това „ въздвижение “ получава своето име и празникът.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР