Правителството прие на заседанието си днес Програмата за управление на

...
Правителството прие на заседанието си днес Програмата за управление на
Коментари Харесай

Кабинетът Денков/Габриел си постави 5 задачи до края на 2024 г.

Правителството одобри на съвещанието си през днешния ден Програмата за ръководство на България за интервала от юни 2023 година до декември 2024 година, оповестиха от пресцентъра на Министерския съвет (МС).

Управленската стратегия на кабинета съдържа пет съществени целта:

1. Присъединяване на България към Шенгенското пространство до края на 2023 година

Целта е да бъдат осъществени всички нужни действия за осъществяване на условията за приемане на страната ни в Шенген. Предвижда се държавното управление ще укрепи граничния надзор като сътвори ефикасна инфраструктура и организация на работа, с което България да способства за общата сигурност на европейските граници. Планирано в използването на комплекс от нови антикорупционни ограничения и реформиране на службите за сигурност. Очаква се отпадането на границите на България със прилежащите страни от Европейския съюз (ЕС) да способства за значително облекчение на трафика и редуциране на времето за престой по границите и да даде спомагателен подтик на туризма, търговията и всички други сфери на трансграничния бизнес.

2. Присъединяване към Еврозоната от 1 януари 2025 година

В тази връзка България ще работи в тясно съдействие с европейските институции и сътрудници, с цел да извърши всички нужни условия за сполучливо привършване на процеса. Кабинетът ще предложи бюджети за 2023 и 2024 година с 3-процентен годишен бюджетен недостиг. Правителството ще организира огромна разяснителна акция за изгодите от въвеждането на единната европейска валута, с цел да опровергае популяризираната дезинформация и да разсее терзанията на част от българските жители. В акцията ще бъде наблегнато на изгодите от еврото за жителите, предприятията и стопанската система, измежду които са: унищожаване на таксите за превалутиране; стимулиране на европейските вложения в България и основаване на повече, по-качествени и по-добре заплатени работни места; усилване на конкурентоспособността на българските предприятия; повишение на ценовата и икономическата непоклатимост и ускорение на растежа; облекчение и поевтиняване на търговията на българските предприятия в Еврозоната и отвън нея; по-добре интегрирани и заради това по-ефективни финансови пазари.

3.Овладяване на инфлацията.

В тази тенденция кабинетът възнамерява да предприеме нужните ограничения и промени, с цел да стабилизира цените на стоките и услугите и да сътвори удобна икономическа среда за бизнеса и за жителите. Министерският съвет планува още поддържа и насърчи развиването на нововъведенията и на промишлеността, както и на селското стопанство. Също по този начин ще бъде засилен контролът върху целесъобразното потребление на дотациите и против евентуални злоупотреби с предоставените финансови средства.

4.Изпълнение на промените и плановете от Националния проект за възобновяване и резистентност (НПВУ).

Министерски съвет възнамерява съответни дейности, в това число и посредством законодателни начинания, с цел да обезпечи ефикасното осъществяване на НПВУ и усвояването на идващите заплащания. Предвижда се да бъда положени основите за зелена и цифрова промяна на стопанската система в подтекста на задачите на Европейския зелен пакт. " Изпълнението на НПВУ ще възвърне капацитета за напредък на стопанската система, ще го развие и увеличи, с което в дълготраен проект ще се реализира стратегическата цел за конвергенция на българската стопанска система и равнене на равнищата на приходите в България със средноевропейските ", изясняват от държавната осведомителна работа.

5.Подобряване на успеваемостта и прозрачността на ръководството на общинските планове.

Правителството възнамерява целеви финансов запас за общински планове, което да разреши на общините да осъществят предпочитаните си начинания за развиване и възстановяване на услугите за жителите. За да се подсигурява оптималната гласност и бистрота при целесъобразното консумиране на средствата за общините, се планува да бъде направена предвидима и справедлива методика за оценка на плановете.

Одобрената през днешния ден Програма за ръководство на Република България за интервала от юни 2023 година до декември 2024 година е формирана в следствие от реализирано единодушие сред обединенията " Продължаваме промяната-Демократична България " и коалиция " ГЕРБ-СДС ". Тя планува съответни действия на държавното управление в осъществяване на уговорките за законодателни начинания, контрактувани сред двете подкрепящи го обединения преди съставянето на кабинета. " В документа са заложени реалистични цели и ограничения, които да доведат до действителни и измерими резултати, съобразени с Националната стратегия за развиване на България 2030 и с Националния проект за възобновяване и резистентност ", показват от Министерския съвет, като допълват, че плануваните действия са обезпечени с финансиране от европейските фондове и от държавния бюджет.

Управленската стратегия е направена в сходство със структурата на Министерския съвет, като всеки от министрите и повереното му министерство би трябвало да извършват през идващите месеци заложените ограничения в съответния сектор.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР