Повечето софиянци смятат замърсяването на въздуха за един от най-сериозните

...
Повечето софиянци смятат замърсяването на въздуха за един от най-сериозните
Коментари Харесай

86% от жителите на София имат проблем с качеството на въздуха

Повечето софиянци считат замърсяването на въздуха за един от най-сериозните проблеми на столицата през последните години и са подготвени да поддържат необятна палитра от ограничения за неговото превъзмогване. Това демонстрират резултатите от представително изследване на организация „ Алфа рисърч “, представено от bTV. Изследването е осъществено в интервала 15 – 21 януари измежду 800 души по поръчка на Столичната община.
Независимо от региона, в който живеят, за 86% от интервюираните има проблем с качеството на въздуха в столицата в избрани дни от годината. Като съществени източници на замърсяване хората сочат автомобилния трафик (51%), отоплението на дърва и въглища (24%) и нерегламентираното горене на боклуци в някои квартали (19%).
Макар и субективна, тази оценката възпроизвежда в забележителна степен действителните практики на жителите на града, разясняват от „ Алфа рисърч “. Всяко второ домакинство в София (приблизително 600 хиляди души) употребяват автомобил на практика всекидневно. Значително по-нисък е делът на семействата, които се отопляват на дърва, въглища или пелети – 9%. Сред тях се открояват най-много нискодоходни групи, заради което и готовността им да подменят отоплителната си система с по-екологична е относително ниска.
Сред обсъжданите през последните седмици вероятни решения на казуса, ограниченията, които жителите са най-склонни да поддържат, са:
- уговорката на Столична община за по-често миене на улиците (93%);
- обезпечаване на безвъзмезден градски превоз в дни с високо замърсяване (92%);
- въвеждане на зелен билет на цена от 1 лева за целия ден за пътешестване в градския превоз (89%).
Силна е поддръжката и за гратис паркиране в буферните паркинги против билет за потребление на градски превоз (87%).
Одобрение за тези ограничения показват представителите на всички социално-демографски пластове, без значение от техния обществен и веществен статус.
По-поляризирано е отношението към рестриктивните по характера си евентуални решения. Така да вземем за пример, затварянето на центъра на София за коли в дни с високо замърсяване се утвърждава от 60%, само че останалите 40% го отхвърлят. Аналогично, 55% утвърждават концепцията за понижаване на времето за паркиране в синя зона от 2 часа на 1 час, против 45%, които му се опълчват. Евентуално нарастване на цената за паркиране в синя зона се посреща с още по-големи запаси и разделя хората в съответствие 50:50.
Аналогична е настройката и на самите водачи: максимален дял от тях (74%) заявяват подготвеност да употребяват буферните паркинги и безвъзмезден или на ниска цена градски превоз в дни с нараснало замърсяване на въздуха. Други 58% биха излезли без автомобила си при съществуване на предварителна информация за идно замърсяване. Почти всеки втори е подготвен да остави автомобила си и да употребява зелен билет за градски превоз от 1 лева в дни на остър проблем със замърсяването. Най-ниско (35%) е утвърждението за възбраната за влизане на коли в региони с нараснало замърсяване и санкции при нарушаването?.
Поредицата от обсъждани цялостни начинания за предварителна защита и решение на казуса със замърсяването получават висока социална поддръжка. 81% е утвърждението за осъществяването на инспекции от КАТ дали колите в града дават отговор на екологичните правила и дали са механически изправни. По-поляризирани са мненията за глобите към нарушителите: 43% считат, че те би трябвало да бъдат спирани от придвижване, а 38% – че би трябвало единствено да бъдат глобявани. 69% утвърждават самодейността за въвеждане на стандарти за дървата и въглищата, като се продават единствено такива с ниско наличие на пепел и сяра. 60% са положително настроени и към концепцията да се отхвърля първична регистрация на коли, които нямат работеща система за ликвидиране на отработените газове. 54% считат за потребно слагането на стикери, отбелязващи екологичния клас на автомобила и според от това – изборно допускане на колите до избрани зони в дни с високо замърсяване на въздуха.
Наред с упованията към общината, столичани имат ясно схващане и за нуждата от личния си принос – 69% считат, че ежедневното държание на жителите би асъдействало за възстановяване на положението на въздуха в София, против 32% последователи на тезата, че това е напълно отговорност на общината.
Анализът на данните от изследването демонстрира, че три фактора ще имат основна роля за сполучливото решение на казуса – мотивирането на жителите към по-отговорно държание, методът на използване на плануваните ограничения и действителният резултат, който ще бъде реализиран и открит със средствата на самостоятелен мониторинг.
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР