Повечето банки у нас не приемат нотариално заверено пълномощно и

...
Повечето банки у нас не приемат нотариално заверено пълномощно и
Коментари Харесай

Доста банки не приемат безусловно нотариално заверено пълномощно

Повечето банки у нас не одобряват нотариално заверено пълномощие и отхвърлят да правят финансови интервенции при представянето му. Банките признават само пълномощни, формирани по техен пример и подписани пред техен чиновник по едно и също време от титуляра и упълномощеното лице. Някои изискват и от време на време възобновяване на пълномощни, даже срокът им да не е изминал. Така частните финансови институции на процедура не признават нотариусите и тяхната функционалност, предоставена им със закон от страната да удостоверяват истинността на документи, подписи и да трансферират имущества, разяснява в. " Сега " след инспекция по сигнал на читатели.
Оказва се, че съгласно банката разпоредбите с пълномощните може да са доста разнообразни. Например - Райфайзенбанк приема удостоверен от нотариус автограф на титуляр единствено " по изключение ", като това е посочено в общите условия на банката. Пощенска банка пък признава пълномощие с нотариална легализация, само че единствено в случай че тя е направена през последните 12 месеца. А има и банки, които упорстват да има авансово документално уведомление от клиента, че ще прати прокурист. Все още има и трезори, при които няма проблем да се употребява нотариално заверено пълномощие.
Напълно естествено проблемите при случаи с пълномощие се появяват в случаи на тежко заболели хора, които няма по какъв начин да отидат персонално в банката. Преди години подобен случай закупи известност във Фейсбук - поради човек в краен етап на рак, който не можеше да отиде до банковия офис.
Подобен е и казусът с А.С., издала преди три години пълномощие на щерка си да я съставлява пред Райфайзенбанк и от нейно име да прави съответно разказани финансови интервенции. Междувременно здравословното положение на старата жена се утежнява, тя изпада в деменция и към този момент не е в положение да удостовери пред банката пълномощното. Повече от два месеца щерка ѝ се пробва да получи възобновената банкова карта, на която идва пенсията, само че банката не гледа на случая като " изключение " и не признава безсрочното нотариално заверено пълномощие. Банковите чиновници отхвърлят както да предадат новата банкова карта на упълномощената щерка, по този начин и тя да тегли пари от нея на каса. И отсичат, че щом държателят на сметката е в положение да не може да изрази волята си, роднините ѝ е добре да подхващат дейности по назначение на аставник или настойник по реда на закона за лицата и фамилиите. А това значи достъпът до пенсията от 200 лева да се отдалечи минимум с още година - времето, през което би трябвало да се водят правосъдни каузи за настойничество, без да се броят разноските за това. В отговор на възражението на роднините Райфайзенбанк показва, че тези строги вътрешни правила в действителност целят " запазване на законните ползи на клиента ".
" Недопустимо е банките да не признават нотариално заверени пълномощни. Не е редно поради това, че някой може да злоупотреби, да се лимитира гражданският оборот ", разясниха нотариуси. От Нотариалната камара напомнят, че от средата на 2016 година всички банки имат достъп до осведомителната система " Единство ", където всеки нотариус е длъжен още същия ден да разгласява цялостния текст на заверените от него пълномощни. Така всяка банка, вместо да звъни на обособените нотариуси, може да ревизира достоверността на показаните пред нея формуляри и подписи. И при липса на регистриране или разминаване в данните да откаже да обслужи пълномощника. " Така че ние отбраната на пълномощника сме я дали и с включването на банковите пълномощни в този указател отговорихме на желанието на банките за по-голяма сигурност на клиентите ", припомнят нотариусите.
Някои банки събират такси от клиентите си за инспекция на показаното пълномощие в указател " Единство ". Самият достъп на банките до регистъра на Нотариалната камара също е заплатен, само че надали това може да е повода те да се отхвърлят да работят с пълномощни, заверени от нотариус.
Адвокати, които работят по банкови каузи, също реагираха остро на държанието на банките и считат, че те нямат съображение да не одобряват нотариална легализация, още повече в случай че намират удостоверение за нея в регистъра на Нотариалната камара. " Та нали това е задачата на нотариалната легализация - да подсигурява, че фактически упълномощителят е лицето, което е вписано. Ако банките желаят титулярът и оправомощеното лице да подпишат пълномощие само пред тях, какъв е смисълът тогава от нотариалната легализация ", разяснява юрист Веска Волева, която има огромен опит в правосъдните каузи против банки.
Законови трендове
Банките непрекъснато вършат разпоредбите си по-строги, защото законовата уредба става по-строга поради прането на пари. Затова при компаниите, където шефът е упълномощил даден чиновник, банките желаят възобновяване на пълномощното през избран интервал от време. Чести инспекции се вършат и поради компаниите бушони в схемите за източване на Данък добавена стойност, които нормално се водят на малоимотни жители, само че се съставляват от трето лице. Правните отдели на банките са най-натоварените поради непрекъснатите инспекции на преводи и документи да не би да са свързани с пране на пари.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР