Повече от 150 атлети стартираха в класическата дистанция – 42.195

...

Повече от 150 атлети стартираха в класическата дистанция на маратона във Варна

Повече от 150 спортисти стартираха в класическата отдалеченост – 42.195 километра, на маратона във Варна, който се организира за осми път. Първоначално записалите си участници бяха 197. Бягането в класическата отдалеченост ще дефинира и държавните първенци в тази дисциплинираност.

По лист общо 1135 души се записаха за всички дисциплини на маратона във Варна. Най-масово е присъединяване на отдалеченост от 10.5 километра – 544. Заявилите присъединяване в полумаратона са 394. Лекоатлетите са от 32 страни.

За спечелилите в обособените дистанции има обезпечен награден фонд. Победителите при мъжете и дамите в класическата отдалеченост ще получат по 1500 евро, класираните на второто място – по 1000 евро, а третите – по 500 евро. Призьорите при мъжете и дамите в полумаратона ще получат награди от по 400 евро, 300 евро и 200 евро. Парични награди са планувани и за класираните на първите три места мъже и дами в дистанцията 10.5 километра. Победителите ще завоюват по 150 евро, а техните подгласници, класирани на второ и трето място - надлежно по 100 и 50 евро.

През 2023 година трасето на маратона е ново и с изключение на по пешеходната зона и крайбрежната алея в града, ще минава и по сектор от пътя от Варна за курорта „ Златни пясъци “. По тази причина от 8:30 до най-късно 15:30 часа има ограничаване за придвижването на коли в дефинира зони, които попадат в обсега на трасето.

Рекордите на маратона са владеене на кенийски спортисти - при мъжете Осеа Тюей (Кения) с 2:16:35 часа от 2019 година, а при дамите  Джабет Наом (Кения) бяга преди две години за 2:33:08 часа.