Последните три месеца се характеризират с липса на динамика в

...
Последните три месеца се характеризират с липса на динамика в
Коментари Харесай

Ако изборите бяха сега, ГЕРБ води с 3,5% пред БСП

Последните три месеца се характеризират с липса на динамичност в публичните настройки. През януари главните партии и институции резервират сходни равнищата си на поддръжка спрямо месеците ноември и декември. Това демонстрира изследването на проучвателен център „ Тренд “ по поръчка на вестник „ 24 часа “ по отношение на настройките на българите по отношение на главните партии и институции. Изследването е представително за пълнолетното население на страната и е извършено измежду 1002 пълнолетни български жители по метода „ лице в лице “. Теренът на изследването е сбъднат сред 10 и 18 януари 2018 година

ГЕРБ резервира мястото си на първа политическа мощ с преднина от 3,5% пред главния си конкурент Българска социалистическа партия. Данните са на база всички запитани. Движение за права и свободи и Обединени патриоти се употребяват със сходна поддръжка, като разликата сред двете обединения е по-малко от 1%. Трудно може да се дават безапелационни оценки в действителна изборна обстановка коя от двете политически сили ще заеме трета позиция. Реформаторският блок продължава да поддържа инерцията си, набиращ 1,9%. При опазване на тези равнища на социална поддръжка, за „ Воля “ (1,6%) ще бъде предизвикателство попадането в ново Народно заседание. Не се регистрира основна динамичност и при извънпарламентарните партии „ Да, България “ (1,6%) и ДСБ (1%). 37% пък заявяват, че няма да упражнят правото си на глас.

Парламентът остава с най-ниска позитивна оценка за работата си (24%), до момента в който 63% дават негативна оценка.

35% от пълнолетните български жители дават позитивна оценка на работата на държавното управление. Основната част от позитивно настроените са последователите на ГЕРБ, които са съвсем единомислещи в положителните си оценки за кабинета. Симпатизантите на Обединени патриоти са по-разколебани в мнението си, само че все пак съвсем две трети от тях поддържат поддръжката си за държавното управление.

Не се регистрира и динамичност в оценките за работата на президента в последните три месеца, като през януари 65% дават позитивна оценка за нея, а една пета - негативна.

Тествахме и мнението на българите по отношение на нуждата от предварителни парламентарни избори. Мнозинството (55%) считат, че нов избор не е нужен, а под една четвърт (23%) са на противоположното мнение. Основната част от смятащите, че са нужни предварителни парламентарни избори, идват от редиците на симпатизантите на Българска социалистическа партия, само че даже и те не са безапелационни в мнението си – единствено половината от тях показват позиция за нови предварителни парламентарни избори.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР