Поредно еко притеснение за Перник. Никой не знае колко е

...
Поредно еко притеснение за Перник. Никой не знае колко е
Коментари Харесай

Вадят рибата от язовир „Студена“ най-рано през март

Поредно еко терзание за Перник. Никой не знае какъв брой е рибата в язовир „ Студена “, дали има задоволително О2 – поради понижения размер на водоема и заледяването, и дали, в случай че почине, водата на перничани, която така и така е малко, няма да стане отровна.

„ Има заплаха рибата да почине под леда. По мое мнение тя е трябвало да бъде извадена от язовира по допустимо най-бързия метод. За мен е безусловно закъсняла реакция. Министерство на околната среда и водите би трябвало да дава отговор за това рибата да бъде преместена от язовира и да не заплашва здравето на перничани “, разяснява в ефира на bTVМарио Антонов от Централната рибно-опазваща организация.

По думите му, изваждането на рибата в този момент е невероятно и най-рано това ще може да стане в края на февруари или началото на март. „ Никой няма визия какво е количеството риба в язовира. Всички гадаят, само че точни данни няма “, добави Марио Антонов.

Не знаят и от Изпълнителната организация по риболовство и аквакултури.

„ Реално ние не знам какво е количеството риба, което е в язовира. Според мен няма заплаха от погиване на рибата и натравяне. Ако имаше нещо сходно, до момента щеше да има умряла риба. Към сегашния миг няма такива установени, нито подаден сигнал от РИОВ, нито от Басейнова дирекция. В случай на заплаха от погиване на рибата, ние съгласуваме с Министерство на околната среда и водите нейното пренасяне. Ние единствено направляваме самото пренасяне, явяваме се надзорен орган, всичко което се реализира, е под наш надзор, надзор на Агенция по храните, само че след координиране с Министерство на околната среда и водите, които са виновни за рибния запас вътре “, разяснява Галин Николов, шеф на Изпълнителната организация по риболовство и аквакултури.

Според Марио Антонов, обаче, тази позиция е прекачване на топката. Експертът уточни, че от дълго време е трябвало да бъде направена така наречен „ таксация “ – пуска се ток, който зашеметява рибата за малко и тя изплува на повърхността. По този метод се преброява и се добива действителна визия за количествата. Към момента обаче това не е направено и обстоятелствата към създалата се обстановка остават незнайни. 

 
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР