Полският фермер Марчин Фуртак е един от многото свои колеги,

...
Полският фермер Марчин Фуртак е един от многото свои колеги,
Коментари Харесай

Защо Унгария и Полша спират вноса на зърно от Украйна

Полският фермер Марчин Фуртак е един от многото свои сътрудници, които не са щастливи сега. Въпреки че по принцип по това време складовете му са празни, в този момент 60 тона зърно стоят непокътнати - в случай че въобще може да ги продаде, то ще е на неуместно ниска цена, споделя АРД. 

Ако обстановката продължава да е такава, фермата на Фуртак ще банкрутира. Причината за намалените цени на полското зърно е във вноса на суровината от Украйна. План, чиято концепция беше да помогне на прилежащата страна, се трансформира в злополука за полските фермери, написа немската обществено-правна медия. Проблемите на полския фермер не са самостоятелен случай. Затова и Полша,  Унгария и Словакия взеха решение да спрат вноса на зърно от Украйна. 

Унгария също краткотрайно забрани вноса на зърно от Украйна заради обвинявания в деформиране на пазара. " Продължаването на сегашната пазарна динамичност би нанесло толкоз огромни вреди на унгарското селско стопанство, че би трябвало да се вземат изключителни ограничения, с цел да се постави завършек на това ", разгласи Министерството на земеделието на страната. Забраната към този момент ще остане в действие до 30 юни.

Словакия забрани продажбата на украинска пшеница, базирайки се на подозрения за съществуване на пестициди в нея, прецизира АРД. 

Защо Полша желае да спре вноса на украинско зърно

Заради лимитираните благоприятни условия на Украйна да изнася зърно през Черно мореот началото на войната, Европейският съюз сътвори кулоар за износа им. Посредством него зърното от Украйна беше освободено от мито при влизането си в Европейски Съюз, а концепцията беше през Европа то да доближава до Африка. 

Вместо това обаче украинското зърно остава в Източна Европа и най-много в Полша. За полските фермери това значи, че внезапно има свръхвнос на царевица и други първични материали, които подбиват цените на пазара им, изяснява АРД.

Полските аграрни производители стачкуват против безмитния импорт на украинско зърно в страната към този момент няколко седмици.Снимка: Marcin Bielecki/PAP/picture alliance

Полските фермери стачкуват в последните три седмици. Казват, че гневът им не е ориентиран към украинците, а към държавното управление във Варшава и Европейския съюз.  Освен това фермерите са обезпокоени от обстоятелството, че украинското зърно се купува по-евтино от тяхното, а се препродава на по-високи цени. Съществуват опасения и, че  често не дава отговор на стандартите за качество на Европейски Съюз. 

Полският министър на земеделието Роберт Телус акцентира, че самият той е аграрни производител, тъй че добре схваща проблемите. Той се базира на съглашение, реализирано сред полския министър-председател Матеуш Моравецки и украинския президент Володимир Зеленски при визитата му в Полша. Съгласно това съглашение огромна част от износа на зърно от Украйна ще бъде спрян краткотрайно до юни, изяснява АРД. Освен това проверяваща комисия би трябвало да изследва възможни случаи на машинация при декларирането на украинско зърно като полско.

Опасения от Брюксел 

Европейският съюз разкритикува решението на Полша и Унгария да спрат вноса на украинско зърно. " В този подтекст е значимо да се подчертае, че комерсиалната политика е от изключителната подготвеност на Европейски Съюз и заради това едностранните ограничения са неприемливи ", споделя представителят на Европейската комисия, който акцентира още, че е значимо решенията да се координират в границите на Съюза.

През март няколко източноевропейски страни изпратиха писмо до Европейската комисия, в което се показва, че вносът на украинско зърно, само че също и на маслодайни култури, яйца, птиче месо и захар, е достигнал невиждани равнища. Поради това следва да се обмисли въвеждането на мита върху вноса на украински селскостопански артикули. Европейски Съюз обаче удължи безмитния импорт на украинско зърно до юни 2024 година
 

Източник: dw.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР