Поклонението пред акад. Благовест Сендов е днес от 11.00 часа

...
Поклонението пред акад. Благовест Сендов е днес от 11.00 часа
Коментари Харесай

Днес изпращаме акад. Благовест Сендов в последния му път

Поклонението пред акад. Благовест Сендов е през днешния ден от 11.00 часа в постройката на Народното събрание, на площад "Княз Александър Първи ". Това заяви пресцентърът на Българската академия на науките /БАН/.

На 19 януари тази година, след малко боледуване, на 87-годишна възраст умря акад. Благовест Сендов. Той е знаменит български математик и бележит общественик - бил е ректор на Софийския университет "Св. Климент Охридски ", основен теоретичен секретар на Българската академия на науките, ръководител на Българска академия на науките, ръководител на Народното събрание, дипломат на България в Япония и във Филипините.

Акад. Благовест Сендов е роден на 8 февруари 1932 година в Асеновград. През 1956 година приключва "Математика " в Математическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски, през 1960-1961 година специализира в Московския държавен университет, през 1964 година пази кандидатска дисертация, а през 1967 година докторска дисертация.

През 1968 година е определен за професор по изчислителна математика, през 1974 година - за член-кореспондент на Българска академия на науките, а през 1981 година за учен.

Акад. Сендов е най-младият лекар на науките, най-младият професор и най-младият ректор на Софийския университет.

Научните ползи и достижения на акад. Сендов са в региона на теорията на апроксимациите, в математическото моделиране /по-специално в математическата биология/, в числените способи и информатиката, както и в направлението "Хаусдорфови апроксимации ", чието начало той слага. Акад. Сендов е основател на световноизвестна българска школа в тези посоки.

В интервала 1961-1963 година взе участие в създаването на първата българска цифрово-електронна изчислителна машина "Витоша ".

Научното творчество на акад. Благовест Сендов е събрано в стотици изявления, от които над 200 научни труда, 4 монографии, доста учебници и известни публикации.

Богата е административната активност на акад. Сендов. През интервала 1967-1970 година е заместник-директор на Математическия институт с Изчислителен център на БАН; през 1970-1973 година е декан на Математическия факултет при Софийския университет, през 1973-1979 година е ректор на Софийския университет, през 1980 година е определен за заместник-председател на Българска академия на науките, през интервала 1982 г.-1988 година е първи заместник-председател на Българска академия на науките и основен теоретичен секретар на Българска академия на науките, а от 1988 до 1991 година е ръководител на Българска академия на науките.

През 1980 година е определен за подпредседател на Световния съвет за мир. Член е на редица задгранични академии. През интервала 1989-1992 година е ръководител на Международната федерация за обработка на информацията /IFIP/.

Акад. Благовест Сендов е депутат в 36-ото Народно заседание, ръководител е на 37-ото Народно заседание, а по време на 38-то Народно заседание е заместник-председател на Народното събрание.

От 19 декември 2003 година до 14 септември 2009 година Благовест Сендов е дипломат на България в Япония, а от 20 април 2006 година до 19 септември 2014 година е дипломат на България във Филипините.

Акад. Сендов е пионер в редица нововъведения в региона на образованието. През 70-те години на 20-и век акад. Сендов вкарва в Математическия факултет на Софийския университет тристепенното образование /бакалавър, магистър и аспирант - в този момент докторант/, което в този момент е необятно публикувано във всички университети.

През 80-те години основаната от него Проблемна група в образованието предлага нови способи на преподаване в учебно заведение, основаващи се и на зараждащите се съвременни технологии.

Дълъг е описът на премиите, които акад. Сендов е получавал през годините, като самопризнание на неговата научна, административна и социална активност.

През 1969 година е почетен с Димитровска премия в региона на науките; през 1970 година е определен за член на Американското математическо дружество; през 1976 година е определен за почетен лекар на Московския университет; през 1981 година е почетен със званието "Народен активист на науката "; през 1982 година е награден с ордена "Народна Република България " - първа степен. Акад. Сендов е притежател и на ордена "Стара планина " - първа степен ", и на ордена "Св.св. Кирил и Методий " - първа степен.
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР