Почти година след появата на новия коронавирус, вече знаем, че

...
Почти година след появата на новия коронавирус, вече знаем, че
Коментари Харесай

Психолог: Хората, които преживяват стрес, са три пъти по-податливи на вируса

 Почти година след появяването на новия ковид, към този момент знаем, че той може да нанесе тежки провали освен на белите дробове и дихателните пътища, само че и на сърцето, кръвоносните съдове, нервите, бъбреците и кожата. Учени от " Оксфорд " са открили, че Ковид-19 може да провокира душевен проблеми измежду всеки пети от заболелите. 

" С моите сътрудници от първия ден - 13 март, работим. Поддържаме връзка с сътрудници от целия свят. Изследването на " Оксфорд "  показа, че хората, които претърпяват стрес, са три пъти по-податливи на вируса. И когато мозъкът работи по един метод, ние сме склонни да възприемаме света по този метод, а когато работи по различен метод - е радикално друго. За страдание, тези, които трябваше да ръководят рецесията освен в България, само че и в целия свят, потеглиха по пътя на плашенето. Непрекъснато излизаха резултати какъв брой са се разболели, какъв брой е ужасно. Ако човек съпостави резултатите с друга пандемия - птичия или свинския грип, те са сходни ", коментира психологът Христо Монов в студиото на " България заран ".

И съобщи, че ще съди проф. Николай Витанов от Българска академия на науките за психически тормоз:  " Такъв напън не съм виждал в живота си. "

Той напомни, че преди няколко месеца ЮНЕСКО излезе с отчет, в който се споделя, че с над 200 млн. са се нараснали необразованите деца.

" На българина не му пука, до момента в който не опре до вратата. Ние сме такива хора, на които е добре да ни обясниш защо става въпрос. Още предходната година споделих: " Не ни притискайте до стената със боязън ", тъй като ще се появи резултатът на пружината. Имам дребен опит с хора, които са прекарали тази болест. Тези случаи, с които съм работил, нормално това са помъдрели хора. По-страшни са другите, които не са го прекарали и го чакат. Изолацията ще е рискова, в случай че не стартираме тази образователна година присъствено. Ще загубим едно цяло потомство. Не става въпрос единствено за учене, става въпрос за общественост. Ние сме страна, която няма общественост. Виждате и това, което се случва в политически проект. Психичните проблеми ще се задълбочат ", акцентира Монов.

 

Според него има доста по-тежки проблеми от депресията.

От ефира на Bulgaria ON AIR той помоли номинирания от Има Такъв Народ за министър председател да има Министерство на изключителните работи.

" Не приказвам за хоризонтална конструкция, която да има кой знае какво. Светът, в който живеем, става все по-рисков. Погледнете в световен проект. За ръководство на Ковид рецесията е належащо такова министерство. Едно е да кажеш " починал ", друго е да кажеш " умрял ". Ефектът върху хората е различен ", добави психологът.

И показа, че познава хора, които са прекарали вируса без признаци.

" Те си живеят живота обикновено, бяха на работа от самото начало. Когато един човек е живял обикновено, ходел е на работа, срещал се е с вируса, претърпял го е, той просто е по-силен душевен. Да, има подобен вирус, само че животът е по-силен. Тези, които не могат да си разрешават отмора, да бъдат повече време с околните си хора. Ако имаш градина - иди я полей, откъсни един огромен домат, нарежи го и викни приятелите да изпиете по една ракия ", поучава Христо Монов.

Попитан има ли лекуване по такива проблеми, което е по Здравната каса, той отговори: " Когато работихме с екипа по онзи трагичен случай в река Лим, се оказва, че в запасите на България няма обикновени депресанти, които са от най-леките. Нека да създадем нещо в тази тенденция. Нямаме ресурси от учебници, играчки. Пак ли би трябвало да събираме капачки?

Монов е безапелационен, че образованият човек е сложен за ръководство, само че е елементарен да схване всичко ново.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР