По-високи сметки, несигурност на снабдяването, спъване на енергийния преход: Брекзит,

...
По-високи сметки, несигурност на снабдяването, спъване на енергийния преход: Брекзит,
Коментари Харесай

Скок на сметките, несигурно снабдяване: идва ли шок за електричеството след Брекзит

По-високи сметки, неустановеност на снабдяването, попречване на енергийния преход: Брекзит, който би трябвало да стане факт в петък, 31 януари, би могъл да провокира нарушавания на енергийния пазар във Англия.

Англия зависи значително от Европейски Съюз за снабдяването си с електричество: личното й произвеждане спадна през 2018 година с 1.6% съгласно най-новите разполагаеми статистически данни, най-много поради последователното затваряне на централите, които работят с въглища. То към момента не е напълно обезщетено от възхода на производството на сила от вятъра. В резултат нараства вносът на електричество и на газ главно от Франция, Нидерландия и Ирландия и той съставлява близо 40% от енергийното ползване на страната.

Няма подозрение, че идното излизане от Европейски Съюз и от единния пазар на електрическа енергия крие опасности за така и така нежната електропреносна мрежа. Обединеното кралство претърпя гигантска повреда на електропреносната си система през август.

Все още не е ясно дали енергийният бранш ще стане част от договарянията тази година с Брюксел, а също така разглеждането на бранша може да бъде отсрочено.

Британските управляващи настояват, че без повече бавене би трябвало да се изработят " различни разновидности " за обезпечаване на електроснабдяването.

Също като при други браншове, измежду които и финансите, ще бъде належащо да се обезпечи равностойна регулация, с цел да може да се изнася или да се внася електричество, като се съблюдават разпоредбите за въглеродните излъчвания, тъй че страните, които дават по-чисто произвеждане, да не бъдат поставяни в по-неблагоприятно състояние.

Британският енергиен регулатор OfGem твърди, че даже при неуспех на комерсиалните договаряния няма да има " спирания на потоците от електричество и газ ".

Ако обаче не се стигне до съглашение, откакто в края 2020 година приключат комерсиалните договаряния, Европейски Съюз може да реши да избра своите членки при пик на търсенето по време на жеги или огромни студове, отбелязва Вейцзе Мак, началник на план в изследователската компания Aurora, отговаряйки на въпрос на Агенция Франс Прес.

" Солени " сметки

Несигурност към еквивалентните мощности, възможност от въвеждането още веднъж на квотите или на митата при сюжета за неуспех на комерсиалните договаряния: обменът на електричество с Европа би могъл да стане по-скъп и да има " по-високи сметки за потребителите ", изяснява пред Агенция Франс Прес Джоузеф Дътън от центъра за разбори E3G.

Обменът на електрическа енергия сред Европейски Съюз и Обединеното кралство на процедура се дефинира от система на търгове и не може да се изключи, че ще има несъмнено желание към страните членки в бъдеще. Без да подценяваме и въздействието от нов припадък на уязвимост на английската лира върху сметките. През тази призма сдружението за пропагандиране на зелената сила Eurelectric дефинира Брекзит като обстановка " губещ губещ " както за Англия, по този начин и за Европейски Съюз.

Възпрепятстван енергиен преход

Заради несигурността към бъдещите еквивалентни мощности и трансевропейския продан редица планове за електрически интерконектори през Ламанша или по дъното на Северно море са сложени под въпрос, и то най-много тръгващите от Франция (Aquind и Gridlink).

Тези връзки са извънредно значими за енергийната сигурност на Обединеното кралство: " По тях се доставят по-малко от 10% от електричеството, само че те балансират търсенето и предлагането ", отбелязва Джоузеф Дътън. С възхода на добива на електрическа енергия от възобновими източници и изключително на офшорните вятърни централи ще се наложи да се разчита на доставяне извън, в случай че не духат ветрове, и противоположното - да се изнася остатъкът, който не може да бъде складиран изцяло за разлика от въглеводородите.

По-малкото интерконектори биха могли да забавят енергийния преход на Англия, която се ангажира да доближи въглеродна индиферентност през 2050 година, отлагайки закриването на газовите електроцентрали, играещи ролята на енергиен " проект Б ".

Още повече че Англия е въвела въглероден налог върху цените на електричеството, с цел да финансира енергийния си преход. Възможно е страната да реши да се откаже от данъка, с цел да облекчи възходящите сметки. /БТА

Всичко, което би трябвало да знаете за: След Брекзит (441)
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР