По-строги проверки за обвързаност между клиенти с големи кредитни експозиции

...
По-строги проверки за обвързаност между клиенти с големи кредитни експозиции
Коментари Харесай

БНБ затяга правилата за големи кредити на обвързани клиенти

По-строги инспекции за обязаност сред клиенти с огромни кредитни експозиции ще бъдат прилагани от банките у нас от 1 януари 2019 година.

Това ще стане, откакто през днешния ден Управителният съвет на Българска народна банка одобри насоки по отношение на обвързваните клиенти. Тези насоки са в унисон с правилник на Европейски Съюз и са издадени от Европейския банков орган. Те дефинират подобаващите практики, които следва да се ползват в региона на огромните експозиции и установяването на съгласуваност сред клиентите на банката. Банките следва да ползват въпросните насоки, като ги внедрят в своите вътрешни правила, процеси или системи.

Насоките дефинират метода, който институциите следва да употребяват при използването на условието за групиране на двама или повече клиенти в " група от свързани клиенти ", когато те носят общ риск.

Централната банка разказва няколко типичен сюжета за обязаност, които ще се ревизират по-стрикно по новите правила. Ето част от тях:

Сценарий E1: Основен случай

Отчитащата се институция има експозиции към всички предприятия - A, B, C и D. Предприятия B, C и D разчитат стопански на A. Следователно базисният рисков фактор за институцията при всички случаи е A. Институцията би трябвало да образува една обща група от свързани клиенти, а не три обособени. Не е от голяма важност, че сред B, C и D не съществува взаимозависимост.

Сценарий E2: Вариант на главния случай (няма директна експозиция към източника на риск)

Дори отчитащата се институция да няма директна експозиция към A, има условие за групиране, тъй като е известна икономическата взаимозависимост на всеки клиент (B, C и D) от A. Ако евентуални усложнения с заплащанията за A биха могли да се разпространят към B, C и D, всички те ще срещнат усложнения с заплащанията, в случай че A има финансови усложнения. Следователно те би трябвало да бъдат третирани като носещи общ риск.

Също както в сюжет E1, и тук не е от голяма важност, че няма взаимозависимост сред B, C и D. Изискването за групиране идва от A, въпреки че това дружество единствено по себе си не е клиент и затова не е част от групата от свързани клиенти.

Сценарий E 3: Припокриващи се групи от свързани клиенти

Ако едно дружество е стопански подвластно от две (или повече) други предприятия (трябва да се означи, че възможни усложнения с заплащанията на едно от другите предприятия (A или B) може да са задоволителни, с цел да причинят усложнения и за C), то би трябвало да бъде включено в групите от свързани клиенти и на двете (всички такива) предприятия:

Аргументът, че експозицията към C ще бъде регистрирана два пъти, не е годен, защото експозицията към C се смята за общ риск в две обособени групи.

Максималният размер на огромните експозиции се ползва поотделно (т.е. лимитът се ползва един път за експозициите към група A/C и един път за експозициите към група B/C).

Тъй като няма взаимозависимост сред A и B, не е належащо да бъде образувана обща група (A + B + C).

Сценарий E 4: Верижна взаимозависимост

При съществуване на " верижна взаимозависимост " всички предприятия, които са стопански подвластни (дори зависимостта да е единствено еднопосочна) би трябвало да бъдат третирани като носещи общ риск. Не би било уместно да се образуват три обособени групи (A + B, B + C, C + D).
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР