По случай Европейския ден на статистиката – 20 октомври, който

...
По случай Европейския ден на статистиката – 20 октомври, който
Коментари Харесай

Животът на жените и мъжете в Европа - статистически...

По случай Европейския ден на статистиката – 20 октомври, който тази година се отбелязва под мотото „ Статистиката през днешния ден, за по-добро бъдеще “, Национален статистически институт показва обновената цифрова обява Животът на дамите и мъжете в Европа – статистически портрет 2018. Дигиталната обява показва настоящи статистически данни за дамите и мъжете в Европа.

Статистиката може да помогне за по-добро схващане на разнообразието и характерностите на живота на европейците, като се подчертаят сходствата и разликите сред дамите и мъжете. Това е задачата на цифровата обява Животът на дамите и мъжете в Европа – статистически портрет 2018, готова от Евростат – статистическата работа на Европейския съюз, в съдействие с националните статистически институти на страните – членки на Европейски Съюз, и на страните от ЕАСТ (Европейска асоциация за свободна търговия).

Публикацията дава информация за разнообразни значими събития като потегляне на учебно заведение, овакантяване на дома на родителите и започване на работа, подписване на брак, развъждане на деца, пенсиониране… Когато става дума за обучение, претовареност, кариера и приходи или грижи за децата, здравни, хранителни, културни, спортни и интернет привички, има огромни разлики в метода на живот на дамите и мъжете както в една страна, по този начин и сред обособените страни в Европа.

Статистическата информация е показана по елементарно понятен метод посредством къси текстове, графики и интерактивни принадлежности за визуализация. На читателите се дава и опция да ревизират знанията си, като отговорят на въпросите от теста.

Дигиталната обява включва три раздела:

Живот, съзряване, остаряване…

Този раздел се концентрира върху демографското развиване и здравето, продължителността на живота, съжителството сред двата пола и самооценката на здравето. Представени са забавни статистически данни – да вземем за пример, че в Европейски Съюз дамите напущат дома на родителите си приблизително две години по-рано от мъжете (съответно на 25 и 27 години), самотните майки са седем пъти повече от самотните татковци или че мъжете са по-склонни да възприемат здравето си като положително за разлика от дамите. Данните демонстрират, че макар разликите мъжете и дамите в Европа са задоволени в идентична степен от живота си.

Във всички страни членки дамите напущат дома на родителите и подписват брак по-рано от мъжете…

Животът ни е поредност от разнообразни значими събития, като потегляне на учебно заведение, нахлуване в зрелост, овакантяване на дома на родителите и започване на работа, подписване на брак, развъждане на деца, пенсиониране…, само че съществуват огромни разлики сред дамите и мъжете.

Анализът демонстрира, че в Европейски Съюз през 2017 година дамите са напуснали дома на родителите си на по-ранна възраст от мъжете (средно – 25 години за дамите и 27 за мъжете). Във всички страни членки дамите подписват брак по-рано от мъжете, като през 2016 година разликата във възрастта при подписване на първи брак е над 3 години в България, Румъния и Гърция, а в Ирландия (2015 г.), Португалия и Обединеното кралство (2015 г.) – по-малка от 2 години. Що се отнася до междинната възраст на дамите при раждане на първо дете – през 2016 година в Европейски Съюз тя е 29 години, като варира от към 26 години в България и Румъния до 31 години в Испания и Италия.

… и живеят по-дълго от мъжете

Друга основна разлика сред дамите и мъжете е продължителността на живота. Във всички страни членки дамите живеят по-дълго от мъжете – през 2016 година в Европейски Съюз междинната възраст е 83.6 години за дамите и 78.2 години за мъжете с разлика от 5.4 години. Сред страните членки разликата във възрастта на дамите и мъжете варира от 10 – 11 години в Латвия и Литва до под 4 години в Дания, Ирландия, Малта, Нидерландия, Швеция и Обединеното кралство.

5% повече дами в сравнение с мъже в Европейски Съюз

В резултат на по-голямата дълготрайност на живота и по-ниската смъртност при дамите като цяло през 2017 година в Европейски Съюз на 100 мъже се падат 105 дами (с 5% повече). В съвсем всички страни членки дамите са повече от мъжете, като най-голяма е разликата в Латвия (18%), Литва (17%) и Естония (13%), до момента в който в Люксембург, Малта и Швеция мъжете са малко повече от дамите.

По отношение на младежите на възраст до 18 години се следи противоположният модел – мъжете са с 5% повече от дамите. От друга страна, при хората на 65 и повече години дамите са с 33% повече от мъжете.

Седем пъти повече дами в сравнение с мъже живеят сами с деца

Когато преглеждаме метода, по който живеят дамите и мъжете – дружно, сами, със или без деца, могат да се видят много разлики. В Европейски Съюз през 2017 година 7.6% от дамите на възраст 25 – 49 години живеят сами с деца спрямо 1.1% от мъжете на същата възраст. За живеещите сами без деца в тази възрастова група делът на дамите е 9.6% и 16.3% – на мъжете.

Големи разлики има и сред дамите и мъжете на възраст 65 и повече години – делът на възрастните дами, живеещи сами (40.4%), е два пъти по-голям в сравнение с при мъжете (19.9%).

При другите възрастови групи има по-малки разлики. Сред младежите 8.5% от дамите и 8.1% от мъжете на възраст от 15 до 24 години живеят сами. Същото важи и при взаимно живеещите – 45.1% от дамите и 48.4% от мъжете на възраст 15 и повече години в Европейски Съюз живеят с сътрудник.

Мъжете са по-склонни от дамите да възприемат здравето си като положително

Начинът, по който хората възприемат своето здраве, се въздейства от сложен набор от фактори – екологични, културни и социално-икономически. Не е изненадващо, че с напредването на възрастта понижава чувството за положително здраве – както при дамите, по този начин и при мъжете.

Във възрастовата група от 16 до 44 години 85% от дамите и 87% от мъжете в Европейски Съюз през 2016 година правят оценка здравето си като положително. За лицата на възраст сред 45 и 64 години този дял понижава до 62% при дамите и 65% при мъжете, а за хората на възраст 65 и повече години – надлежно до 36% и 42%. В съвсем всички страни членки по-голям е делът на мъжете в сравнение с дамите, които възприемат здравето си като положително, а разликата се усилва с възрастта. Интересно е да се означи, че разликата сред страните членки също се усилва с възрастта.

Причини за смъртност

Злокачествените новообразувания, заболяванията на сърцето (напр. инфаркт) и мозъчносъдовите болести (напр. инсулт) са трите най-често срещани аргументи за гибел както при дамите, по този начин и при мъжете в Европейски Съюз.

И при трите аргументи смъртността е по-голяма при мъжете в сравнение с при дамите: през 2015 година в Европейски Съюз от злокачествени новообразувания са умрели 346 мъже и 201 дами, от заболявания на сърцето – 172 мъже и 95 дами, и от мозъчносъдови болести – 93 мъже и 78 дами на 100 000 мъже/жени.
Жените и мъжете са еднообразно удовлетворени от живота си

Въпреки огромните разлики в живота на дамите и мъжете те са съвсем еднообразно задоволени от живота, който водят. В Европейски Съюз през 2013 година дамите на възраст над 16 години по скалата от 0 до 10 са дали оценка приблизително 7.0 на удовлетвореността си от живота, а мъжете на същата възраст – приблизително 7.1. В множеството страни членки оценките на дамите и мъжете са били равни или е имало разлика от 0.1.
Учене, работа, заплащане на труда…
Разделът включва данни за просветителното равнище, съвместяването на професионалния и фамилния живот, работата на цялостен и повърхностен работен ден, безработицата, разликата в заплащането при дамите и мъжете и така нататък Обръща се внимание освен на структурните разлики, само че и на неравенството сред двата пола. Интересно е, че по-голям дял от дамите (33%) спрямо мъжете (30%) в Европейски Съюз са с висше обучение, а също и че колкото повече деца имат, толкоз по-голяма е разликата сред коефициентите на претовареност на дамите и мъжете. Освен това дамите печелят с 16% по-малко от мъжете в Европейски Съюз, а измежду ръководителите има два пъти по-малко дами в сравнение с мъже.

Жените са с по-високо обучение от мъжете

При разглеждане на приключеното обучение се открива, че съвсем няма разлика сред дамите и мъжете в Европейски Съюз с ниска степен на обучение, до момента в който при по-високите степени на обучение се следят разлики.

Жените и мъжете на възраст сред 25 и 64 години в Европейски Съюз с ниска степен на обучение (основно и по-ниско) са с съвсем идентичен дял през 2017 година – 22% при дамите и 23% при мъжете.

В съвсем всички страни – членки на Европейски Съюз, делът на дамите, приключили приблизително обучение или професионално образование след приблизително обучение (44%), е по-малък спрямо този на мъжете (48%).

Висше обучение са приключили 33% от дамите и 30% от мъжете в Европейски Съюз. В съвсем всички страни членки делът на дамите с висше обучение е по-голям от каузи на мъжете, като най-големите разлики се следят в балтийските страни членки и във Финландия, Швеция и Словения.

Колкото повече деца имат, толкоз повече се разграничават дамите и мъжете във връзка с тяхната претовареност

През 2017 година приблизително в Европейски Съюз коефициентът на претовареност при мъжете (73%) е по-висок от този при дамите (62%). Интересно е обаче да се означи, че разликата сред коефициентите на претовареност на дамите и мъжете нараства с увеличение на броя на децата. През 2017 година в Европейски Съюз коефициентът на претовареност на дамите и мъжете без деца е надлежно 66% и 74%, а на дамите и мъжете с едно дете – надлежно 71% и 86%. За дамите с две деца процентът остава съвсем същият (72%), до момента в който при мъжете с две деца той нараства до 90%. За родителите с три или повече деца коефициентът на претовареност понижава и е 57% за дамите и 85% за мъжете. Този модел се следи в огромна част от страните членки.

Почти 1/3 от заетите дами работят на ненапълно работно време

Важен аспект от съвместяването на професионалния и фамилния живот е работата на ненапълно работно време. Делът на мъжете и дамите, работещи на ненапълно работно време, е друг: в Европейски Съюз през 2017 година 32% от заетите дами са работили на ненапълно работно време спрямо 9% от мъжете. Съществуват разлики измежду страните членки, като най-голям дял от дамите работят на ненапълно работно време в Нидерландия – 76%, Австрия – 47%, и Германия – 46%, а от мъжете – в Нидерландия – 27%, и Дания – 16%. Най-нисък е делът на дамите и мъжете, работещи на ненапълно работно време, в България – по 2%.

Безработицата е по-голяма измежду дамите

В Европейски Съюз през 2017 година коефициентът на безработица е 7.9% при дамите и 7.4% при мъжете. В 13 страни членки коефициентът на безработица е по-висок при дамите, в 12 е по-висок при мъжете, а в Белгия, Люксембург и Полша е идентичен при дамите и мъжете. Най-голяма разлика сред коефициентите на безработица при дамите и мъжете, като коефициентът е по-висок при дамите, се следи в Гърция (26.1% при дамите и 17.8% при мъжете) и в Испания (19.0% при дамите и 15.7% при мъжете). Обратно – по-ниско ниво на безработица при дамите в сравнение с при мъжете се следи в Литва (5.7% при дамите и 8.6% при мъжете) и Латвия (7.7% при дамите и 9.8% при мъжете).

Приблизително една трета от ръководителите в Европейски Съюз са дами

Работещите мъже нормално заемат по-високи позиции от работещите дами. Приблизително една трета (34%) от ръководителите в Европейски Съюз през 2017 година са дами. Техният дял не надвишава 50% в нито една от страните членки, като максимален е в Латвия (46%), Полша и Словения (по 41%), България, Естония, Литва, Унгария и Швеция (по 39%), а минимален е в Люксембург (19%), Кипър (21%), Чешката република (25%), Дания, Италия и Нидерландия (по 27%)

Жените печелят приблизително с 16% по-малко от мъжете

В Европейски Съюз през 2016 година междинната брутна почасова заплата при дамите е била с 16.2% по-малка в сравнение с при мъжете. Средно дамите са печелили по-малко от мъжете във всички страни членки, само че разликата в заплащането сред дамите и мъжете варира. Най-големи разлики са следени в Естония (25.3%), Чешката република (21.8%), Германия (21.5%), Обединеното кралство (21.0%) и Австрия (20.1%). Най-ниска е разликата в заплащането сред дамите и мъжете в Румъния (5.2%), Италия (5.3%), Люксембург (5.5%), Белгия (6.1%) и Полша (7.2%).

Разликата в заплащането на дамите и мъжете (като некоригиран показател) не е прецизен измерител на неравенството сред половете във връзка с почасовото възнаграждение. Разликата във възнагражденията частично може да се дължи на самостоятелните характерности на заетите мъже и дами (напр. опит и образование), както и на обстоятелството, че в някои стопански браншове и специалности обичайно работят повече мъже (съответно с по-високи заплати) в сравнение с дами спрямо други браншове и специалности. Следователно разликата в заплащането е обвързвана с редица културни, правни, обществени и стопански фактори, които надалеч надвишават въпроса за равното възнаграждение за еднакъв труд.

Най-голяма е разликата сред мъжете и дамите в почасовото възнаграждение при ръководителите

При сравнението на почасовото възнаграждение за всичките девет класове специалности дамите са получавали по-малко от мъжете в Европейски Съюз през 2014 година. Това се отнася за всички страни членки с доста малко изключения. Най-голяма е разликата в почасовото възнаграждение при ръководителите – с 23% по-ниско при дамите в сравнение с при мъжете. Най-малки са разликите при два от класовете специалности с най-ниски заплати – спомагателен административен личен състав и личен състав, ангажиран с услуги за популацията, търговията и защитата (с 8% по-ниско възнаграждение при дамите спрямо мъжете).

Хранене, извършване на покупки, сърфиране в интернет, общуване…
Този раздел е отдаден на храненето и обществените привички, дейностите през свободното време и онлайн заниманията. Жените в Европейски Съюз употребяват интернет по-малко в сравнение с мъжете (79% от дамите на възраст сред 16 и 74 години са употребявали интернет най-малко един път седмично през 2017 година спрямо 82% от мъжете на същата възраст). Когато преглеждаме защо се употребява интернет, делът на дамите в Европейски Съюз, които четат вести онлайн, е по-малък спрямо този на мъжете (70% от дамите и 75% от мъжете, употребявали интернет през последните три месеца на 2017 г.), както и делът на дамите, които правят интернет банкиране (60% от дамите и 63% от мъжете). Няма огромна разлика при потреблението на интернет за изпращане и приемане на електронни известия (86% от дамите и 87% от мъжете), до момента в който при потреблението на интернет за телефонни диалози (по 46% от дамите и мъжете) и търсене на работа (по 20% от дамите и мъжете) и двата пола употребяват интернет еднообразно. От друга страна, по-голям дял от дамите са употребявали интернет за присъединяване в обществените мрежи (67% от дамите и 63% от мъжете).

Повече мъже в сравнение с дами в Европейски Съюз пият алкохол и пушат…

Съществуват огромни разлики сред дамите и мъжете, а също и сред страните членки, при потреблението на алкохол, цигари, плодове и зеленчуци.

През 2014 година в Европейски Съюз по-голям дял от мъжете спрямо дамите използват алкохол всяка седмица (38% от мъжете на 18 и повече години спрямо 23% от дамите на същата възраст). Сред страните членки делът на мъжете варира от 21% в Латвия до 52% в Обединеното кралство, а за дамите – от 5% в Румъния и Литва до 40% в Обединеното кралство.

По-голям дял от мъжете спрямо дамите в Европейски Съюз са пушачи (24% от мъжете на възраст над 18 години са ежедневни пушачи спрямо 16% от дамите на същата възраст). Делът на мъжете варира от 10% в Швеция до 40% в Кипър, а на дамите – от 9% в Румъния до 23% в Австрия.

За разлика от използването на алкохол и тютюнопушенето постоянната консумация на плодове и зеленчуци се смята за значим детайл на здравословна и уравновесена диета. В Европейски Съюз през 2014 година 54% от дамите и 49% от мъжете употребяват една до четири порции плодове и зеленчуци на ден. Делът на мъжете варира от 26% в Нидерландия до 70% в Белгия, а на дамите – от 32% в Нидерландия до 73% в Белгия.

… и макар че спортуват по-често…

Друг съставен елемент на здравословния живот е постоянната физическа интензивност. В Европейски Съюз през 2014 година 36% от мъжете са отделили 150 или повече минути седмично за спортни и физически действия, които не са свързани с работа, спрямо 26% от дамите. Делът на мъжете варира от 14% в Румъния до 55% във Финландия, а на дамите от – 4% в Румъния до 57% в Дания.

… към момента по-голям дял са с наднормено тегло

Всички посочени фактори оказват въздействие върху тежестта. В рамките на Европейски Съюз през 2014 година с наднормено тегло са 57% от мъжете (с показател на телесна маса 25 или повече) спрямо 44% от дамите. Пропорциите сред страните членки варират за мъжете от 52% в Нидерландия и Франция до 66% в Хърватия, а за дамите – от 35% в Италия до 54% в Малта.

Жените четат книги повече от мъжете

При общуването, да вземем за пример срещи с другари, както и при културните привички, да вземем за пример визити на представления онлайн, също се следят разлики сред дамите и мъжете.

Четенето на книги е по-често срещано измежду дамите в сравнение с измежду мъжете в Европейски Съюз (42% от дамите и 31% от мъжете през 2013 г.), както и посещаването на представления онлайн (30% от дамите и 28% от мъжете през 2015 година). Културните привички, като да вземем за пример визитите на кинопрожекции (29% от дамите и 27% от мъжете) и на културни обекти (28% от дамите и 27% от мъжете) или срещи с другари (24% от дамите и 23% от мъжете), са доста сходни измежду дамите и мъжете.

Посещенията на спортни събития обаче са по-чести измежду мъжете в сравнение с измежду дамите (21% от мъжете и 13% от жените) в Европейски Съюз.

Жените употребяват интернет повече за присъединяване в обществените мрежи, а мъжете – за четене на вести

Жените в Европейски Съюз употребяват интернет по-малко в сравнение с мъжете (79% от дамите на възраст сред 16 и 74 години са употребявали интернет най-малко един път седмично през 2017 година спрямо 82% от мъжете на същата възраст — вж. таблицата).

Когато преглеждаме защо се употребява интернет, делът на дамите в Европейски Съюз, които четат вести онлайн е по-малък спрямо този на мъжете (70% от дамите и 75% от мъжете, употребявали интернет през последните три месеца през 2017 г) и които правят интернет банкиране (60% от дамите и 63% от мъжете). Няма огромна разлика при потреблението на интернет за изпращане и приемане на електронни известия (86% от дамите и 87% от мъжете), до момента в който при потреблението на интернет за телефонни диалози (по 46% от дамите и мъжете) и търсене на работа (по 20% от дамите и мъжете) и двата пола употребяват интернет еднообразно.

От друга страна, по-голям дял от дамите са употребявали интернет за присъединяване в обществени мрежи (67% от дамите и 63% от мъжете).

По-голям дял от дамите купуват облекла онлайн, а от мъжете – електронно съоръжение

Мъжете са малко по-активни в онлайн извършването на покупки от дамите (през 2017 година 66% от дамите – консуматори на интернет, са пазарували онлайн спрямо 69% от мъжете — вж. таблицата). Но дамите и мъжете купуват разнообразни артикули. Много повече дами в сравнение с мъже купуват облекла по интернет (70% от дамите спрямо 58% от мъжете, пазаруващи онлайн), до момента в който мъжете купуват повече електронно съоръжение (32% от мъжете и 17% от дамите, пазаруващи онлайн) и филми (32% от мъжете и 24% от дамите, пазаруващи онлайн).

По-малка е разликата при закупуването на домашен артикули онлайн (съответно 45% от дамите и 47% от мъжете, пазаруващи онлайн), резервации за пътешестване и настаняване (съответно 53% и 54%), до момента в който при онлайн извършването на покупки на билети за разнообразни събития няма разлика сред дамите и мъжете – по 39%.

Грижите за децата, домакинската работа и готвенето са приоритет на дамите

Във всички страни членки доста по-голям е делът на дамите в сравнение с мъжете, които поставят грижи за децата, готвят и правят домакинска работа. През 2016 година в Европейски Съюз 92% от дамите на възраст сред 25 и 49 години (с деца под 18 години) се грижат за децата си всекидневно спрямо 68% от мъжете. Сред страните членки най-големи разлики сред дамите и мъжете са следени в Гърция – 95% от дамите и 53% от мъжете, и Малта – надлежно 93% и 56%, до момента в който най-малките разлики са открити в Швеция – 96% от дамите и 90% от мъжете, и Словения – надлежно 88% и 82%.

За домакинската работа и готвенето разликите са още по-големи. В Европейски Съюз през 2016 година 79% от дамите са готвели и/или са правили домакинска работа всекидневно спрямо 34% от мъжете. Най-голяма е разликата сред дамите и мъжете в Гърция – 85% от дамите и 16% от мъжете, и Италия – надлежно 81% и 20%, а най-малка е в Швеция – 74% от дамите и 56% от мъжете, и Латвия – надлежно 82% и 57%.
Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР