По повод успеха на социалната политика на този кабинет главният

...
По повод успеха на социалната политика на този кабинет главният
Коментари Харесай

Лъчезар Богданов: При хората в екстремна бедност отива едва 2% от социалния бюджет

По мотив триумфа на обществената политика на този кабинет основният икономист на Института за пазарна стопанска система Лъчезар Богданов разяснява пред БНР, че едвам 2% от обществения бюджет отива при хора в рискова беднотия.

„ Въпросът е по какъв начин да мерим триумфа на обществената политика. Успехът не е ли да имаме по-малко хора, които са заключени в клопката на бедността? И то динамично – в случай че са били в този момент, да имаме механизъм след 5 или 10 години тези семейства да излязат от този капан. Това, което виждам, е, че стратегии, които не са ориентирани, които дават по малко, само че на доста хора, в действителност никой няма по какъв начин да мери триумфа от тях “, посочи Богданов. По думите му даже да изключим тематиката за пенсиите, чиито мащаб замъглява всичко останало, разноските за обществена политика са с към 1 милиард или 30% повече.

„ Бюджетът на общественото министерство е повишен с близо 500 милиона лв. по отношение на предходната година и по отношение на 2020 година Въпросът е дали всички стратегии и разноски водят до дълготрайно понижаване на бедността и общественото изключване “, отбелязва Богданов. За икономиста огромният въпрос е този на развиването – по какъв начин България да стане богата страна и да повторим опита на Ирландия, Естония, Словакия – страни, които, излизайки от тежкото си състояние преди 20 години, за едно или две десетилетия „ много приближиха богатите страни в Европа “. Според Богданов това е въпрос, който би трябвало да се взема решение с комплекс от политики.

„ Има удвояване на средствата за персонална помощ. Около 60% от обществените заплащания отиват, под една или друга форма, за хора с увреждания “, регистрира Лъчезар Богданов. Друга сходна огромна смяна той регистрира и при майчинството.

„ Семействата и майките, които въпреки всичко са обезпечени и могат да се върнат на работа, не са най-бедните. Хората в по-голяма потребност са тези майки, които нямат приход и няма къде да се върнат на работа. За тях има доста по-малко парче от пицата. Там е съсредоточена бедността, материалните ограничения и огромните опасности за тези фамилии и тези деца. Въпросът е на баланс сред обособените политики “, счита икономистът. Той пресмята, че повече от половината от обществените прехвърляния идват през осигурителната система, само че още веднъж това са компенсации, стратегии, механизми, които дават заместващ приход на хора, които другояче работят.

„ Това демонстрира успеваемост на осигурителната система, само че не са ориентирани стратегии, които отиват в действителност там, където има най-големите опасности и най-големи потребности “, счита Богданов.
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР