По особено драматичен начин Лионел Меси спечели и последния трофей,

...

Меси се качи с Аржентина на футболния връх

По изключително трагичен метод Лионел Меси завоюва и последния трофей, който липсваше в славната му футболна визитка. На 35-годишна възраст гениалният нападател изведе родината си Аржентина до международната купа и заслужи правото да стъпи на върха в най-обичаната игра - съгласно мнозина към този момент еднолично.

Финалът на Мондиал `22 в Катар се трансформира във футболен шедьовър, в който " гаучосите " детронираха първенеца Франция след осъществяване на дузпи. Пред близо 90 000 фенове на ст. " Лусаил " в едноименния град двата отбора приключиха 2:2 в постоянното време, 3:3 след продължения и 4:2 при осъществяването на дузпи.

Капитанът Меси откри резултата в средата на първото полувреме, реализирайки невъзмутимо дузпа, отсъдена за нарушаване в тил против Анхел ди Мария. Самият пострадал удвои задатъка в 36-ата мин., завършвайки светкавична контраофанзива с три паса през целия терен.

За първите 68 минути французите не насочиха нито един прецизен удар, само че с помощта на два вълшебни мига на Килиан Мбапе съумяха да изравнят резултата. Суперзвездата на " петлите " вкара два гола в разстояние на по-малко от две минути - от дузпа в 80-ата и от воле в 81-вата мин.

В двете добавени елементи по 15 минути Меси още веднъж приближи аржентинците до трофея, отбелязвайки за 3:2 в 109-ата мин. Но още веднъж беше спрян от съотборника си в " Пари Сен Жермен " - Мбапе още веднъж изравни резултата от нова дузпа в 118-ата мин.

В последна сметка първенецът трябваше да бъде излъчен с осъществяване на 11-метрови удари след 120-минутното 6-голово тъждество. Вездесъщите Мбапе и Меси вкараха по още един път от бялата точка, след което двама следващи реализатори на Франция сгрешиха - ударът на Кингсли Коман беше избавен от Емилиано Мартинес, а Орелиен Чуамени стреля около вратата. Същевременно безгрешни за Аржентина бяха Пауло Дибала, Леандро Паредес и Гонсало Монтиел, отприщил празненствата на хиляди почитатели по трибуните и милиони в Буенос Айрес.

За Меси попаденията бяха шесто и седмо от началото на шампионата, само че голмайсторският приз на XXII международно състезание отиде у Мбапе, който приключи с осем гола. Също по този начин аржентинската десетка към този момент има общо 13 гола на шампионати на планетата и той задмина Краля Пеле (12) и се изравни с Жюст Фонтен на четвърто място във безконечната класация. Повече на международно са вкарвали единствено Мирослав Клозе (16), Луиш Назарио де Лима Роналдо (15) и Герд Мюлер (14).

В историческия за себе си и Аржентина ден Меси сложи и нов връх за най-вече изиграни мачове във финалните шампионати на ФИФА - общо 26 на пет разнообразни шампионати (2006-2022). До през вчерашния ден той делеше първата позиция с немската легенда Лотар Матеус, завършил кариерата си с 25 дуела на шампионати на планетата (1982-1998).

Освен всичко останало 7-кратният притежател на " Златната топка " и 4-кратен победител в Шампионската лига се причисли към защита компания на футболисти, печелили така наречен Тройна корона - най-ценния самостоятелен трофей, КЕШ и международната купа. В този клуб членуват още единствено осем мъже: Боби Чарлтън, Франц Бекенбауер, Герд Мюлер, Паоло Роси, Зинедин Зидан, Ривалдо, Роналдиньо и Кака.
Източник: segabg.com