По-добре да умрем от коронавируса, отколкото за гладуваме непрекъснато -

...
По-добре да умрем от коронавируса, отколкото за гладуваме непрекъснато -
Коментари Харесай

Гладът е по-силен от вируса: Ангола на бунт срещу карантината

" По-добре да умрем от ковид, в сравнение с за гладуваме непрестанно " - с този претекст по-голямата част от популацията на Ангола упорстват държавното управление да отстрани или да олекоти подхванатите ограничения за битка с ковид, написа Агенция Франс Прес.
В множеството градове в страната към този момент има натрапен вечерен час, а полицията строго следи за спазването му.
Въпреки че в Ангола инфектирани с COVID-19 са едвам 10 души, а двама са умряли, президентът и държавното управление постановиха строги ограничения за обществена изолираност.
" Как може някой да остане у дома без нищо да яде? " пита Гарсия Ланду, таксиметров водач на мотоциклет в оживената морска столица Ангола, Луанда.
Той е един от първите, които се осмеляват да нарушат карантината и излизат на улицата да си изкарват прехраната, като намерено се опълчват на наложените от държавното управление ограничения против вируса.
" Имаме отговорности към фамилиите си. Трябва да излезем и да намерим храна ", сподели Ланду, стискайки нервно каската си в националните червено-черни цветове.
„ По-добре е да умреш от тази болест или от огнестрелно оръжие, в сравнение с да гладуваш до гибел “, сподели той. " Никога няма да приема, че мога просто да заставам и да виждам околните ми по какъв начин умират от бавната гибел на глада. Не мога ".
Дни откакто държавното управление разгласи изключително състояние и наложи ограничавания на 26 март, тълпите не престават да се събират на пазари, пред магазини или просто по улиците на Луанда.
При рестриктивните мерки президентът Жуан Лоренсо забрани пътуванията, срещите и публичните действия. " Ситуацията изисква... жертви от всички жители, чиито права и професионален и обществен живот ще би трябвало да бъдат лимитирани ", сподели Лоренсо в телевизионно послание към нацията предходната седмица.
" Но не дотолкоз, че да лишават хората от вода ", отвръща на президента Куехина Паулина, - вдовица, която няма течаща вода и живее в гъсто популации общински квартал Казенга в столицата на богатата на нефт страна.
Затова тя е принудена да купува вода от частни снабдители, само че ограничаването за напредване даже на куриерите я е оставило към този момент втора седмица без вода. Затова тя без да пита взема решение да не съблюдава възбраните и сама потегля да търси вода.
Въпреки възбраните, болшинството поданици на Ангола преглеждат излизането за работа, търсенето на храна и донасянето на вода като основателни аргументи да изоставен дома си.
Обещавайки редица ограничения за подкрепяне на хората, държавното управление също даде обещание да доставя вода в квартали в неравностойно състояние, в които живеят обществено уязвими групи.
В петък министърът на вътрешните работи Еухенио Лаборхино заяви, че 1 209 души са били арестувани единствено за няколко дни, повече от 1000 от които са влезнали в Ангола след затварянето на границите на 27 март, а 189 - за нарушение на изключителното състояние.
" Заболяването COVID-19 е рисково, виждаме го. Всички виждат това, всички знаят ", споделя Домингос Жоао, таксиметров водач. " Но като останем вкъщи, ние няма да реализираме нищо. Ето за какво ние сме на улицата, работим, и се подчиняваме на разпоредбите, както виждате. Преди пасажерите да се качат в таксито ми, те първо се дезинфекцират ", споделя водачът и демонстрира бутилка дезинфектант.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР