Пловдив. Традиционният Еснафски празник Св. Спиридон“ ще се проведе в

...
Пловдив. Традиционният Еснафски празник Св. Спиридон“ ще се проведе в
Коментари Харесай

Пловдив: Традиционният Еснафски празник „Св. Спиридон“ ще се проведе в Регионалния етнографски музей

Пловдив. Традиционният Еснафски празник „ Св. Спиридон “ ще се организира в Регионален етнографски музей (РЕМ) – Пловдив, оповестиха за Радио „ Фокус “ – Пловдив от музея. Съорганизатори са Регионална занаятчийска камара – Пловдив и Задругата на майсторите на национални художествени занаяти – Пловдив. Събитието ще се организира от 10.00 часа на 12 декември 2018 година (сряда). В двора на музея ще бъде заимствуван занаятчийският обред, честван още от епохата на Възраждането. Денят на Св. Спиридон е прочут в страната като „ Денят на майсторите “. Почита се като покровител на грънчарите, керемидчиите, тухларите, обущарите, казанджиите и други
В Пловдив по традиция Общото занаятчийско съдружие чества на Св. Спиридон. Част от Еснафския празник бил и обичайният ритуал, битуващ в средите на занаятчиите – въвеждането в майсторско звание. Празникът на еснафите се съпътствал от общоградски национални радостния.
Цялото шествие от празнично облечени занаятчии и жители ще потегли към църквата „ Св. Петка “, където ще бъде отслужена тържествена литургия. След като се почерпят с осветеното Еснафско пендихаро (петохлебие) и коливо (варено жито) за здравето на всички живи и умряли майстори, всички ще потеглят под съпровода на гайда и барабан през централната пешеходна улица, с цел да се върнат в Етнографския музей. Там устабашията (най-старият и уважаван майстор) ще извика претендентите за майстори, ще държи напътствена тирада и ще ги препаше през рамо с червен пояс. В предишното еснафът им подарявал непретенциозен набор от принадлежности, а устабашията ги плесвал по врата и изричал: „ Стани като мен! “.
Тази година претендентите за майстори са седем (четирима ножари; две дами – художествено плетиво и една – художествени тъкани). Има и един чирак – кожар, който е напреднал в образованието си и ще бъде създаден в калфа. Произведенията им ще се изложат в Етнографския музей, с цел да покажат на всички, че претендентите са заслужили майсторското си звание.
В чест на светеца настойник еснафът закупувал с общи средства жертвено мъжко животно, което се колело за курбан и се провела обща софра. Денят завършвал с празничния зиафет (угощение), където майстори, калфи и чираци сядали на обща софра и се веселяли както прилича. Програмата включва празнично шествие по улиците на Стария град и градската чаршия от 10.15 часа, като началната точка е от двора на РЕМ – Пловдив. От 11.00 часа ще бъде отслужена празнична Света литургия в храм „ Св. Петка “, а от 12.30 часа ще бъдат връчени майсторски свидетелства на новите майстори в музея.

Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР