Пияни и дрогирани шофьори – за съжаление те не са

...
Пияни и дрогирани шофьори – за съжаление те не са
Коментари Харесай

Над 90 пътища у нас крият опасности от инциденти


Пияни и дрогирани водачи – за жалост те не са изключение, а все по-честа картина по пътищата на България, осведоми Нова тв. Въпреки, че страната разгласи война на джигитите, и тази седмица не липсваха произшествия. Някои от тях бяха куриозни. В същото време неправителствените организации непрекъснато сигнализират за рискови сектори. Над 90 са те, сочи анализът на Европейския център по транспортни политики.
Нито един първокачествен път в България не може да покрие минималните нормативни условия. До това умозаключение стигат от Европейския център за транспортни политики. А в реалност войната по пътищата продължава и от Центъра разясняват, че правите, които крият евентуална заплаха от произшествия, са над 90. Сред тях са пътя Русе - Бяла, Кресненското дефиле, правата край село Микре, Автомагистрала „ Тракия ” сред Стара и Нова Загора, пътят София - Самоков и други.
Десетки са правите на гибелта, на които ежедневно стават произшествия. Така години наред мрачната статистика продължава да се добавя от изгубени животи на пътя. Най-пресният случай е жестока верижна злополука на пътя София – Самоков. Почти 2 седмици след злополуката, следите на мястото към този момент са заличени. Инцидентът стана в региона на Панчарево, когато автомобил навлиза в насрещното и ударя други две коли. При конфликта починаха двама души - водачът на автомобила и 16-годишно момиче. След 4 интервенции, траяли повече от 12 часа, животът на 18-годишния Александър е вън от заплаха.
Година след трагичната злополука в Айтос, при която починаха татко и двете му деца, хората желаят трафикът да бъде изведен през околовръстен път. Красимира Митева е основател на митинги за обезопасяване на правата. По думите й за една година нищо не се е трансформирало.
И до момента в който едни чакат смяна в движенето, други се надяват на отмъщение. Гюлсум губи сина си и двете си внучета. Всяко ново прекосяване през мястото връща спомените и болката й. „ Нищо не се промени, какво ще се промени - единствено болежка. Много обещаваха, само че нищо не става. Да вършат каквото би трябвало, с цел да не умират другите хора, децата ”, прикани дамата.
Като права на гибелта се популяризира и Кресненското дефиле. Там управляващите регистрират спад на злополуките. През миналата година там са станали общо 55 случая, в които са починали петима души, а 37 са били ранени. Три месеца и половина преди края на тази година в региона има 17 произшествия. А в битката с войната по пътища се включиха и ограничаващи колчета. Част от тях обаче не оцеляха дълго и бяха отстранени от вандали.
Друг рисков сектор с централизация на ПТП е на пътя София-Варна край ловешкото село Микре. От двете страни на пътя има бензиностанции и постоянно водачите подхващат неразрешени маневри, с цел да излязат на първокласния път. При подобен случай предходната година почина семейство, а участник в случая беше тогавашния член на УС на АПИ проф. Олег Асенов, който съобщи, че е пасажер в автомобила. Преди месец, евентуално заради тази причина, на това място бяха сложени гумени ограничители за недопускането на  противоположен завой. Въпреки това, тази маневра беше засечена от наш екип.
10-ма са починалите от началото на годината в правата на гибелта сред Русе и Бяла. През предходната година там са станали 138 произшествия с 18 жертви. Радослав Иванов пътува по рисковата права съвсем всеки ден и изяснява, че даже и да съблюдава разпоредбите, риск от случай постоянно има поради несъобразителността на останалите водачи и положението на пътя.
 
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР