Периодичната система (наричана още таблица на Менделеев) представлява класификация на

...
Периодичната система (наричана още таблица на Менделеев) представлява класификация на
Коментари Харесай

Дмитрий Менделеев представя първата Периодична система на елементите

Периодичната система (наричана още таблица на Менделеев) съставлява подредба на химичните детайли по техния атомен номер (тоест броя на протоните), електронната настройка и повтарящите се химични свойства. Таблицата е графичен израз на периодическия закон, открит и оповестен от съветския химик Дмитрий Менделеев през 1869 година Въз основа на периодическия закон Менделеев сполучливо предсказва свойствата на незнайни до тогава химични детайли.
В първичния си вид таблицата е представяла свойствата на детайлите според от атомното им тегло (в актуалната интерпретация това е атомната маса). С развиването на теорията за градежа на атома се открива, че най-важната характерност на атомите е не тяхната маса, а броят на протоните в ядрата им. Това дава опция да се посочи формулировката на периодическия закон.
Преди Менделеев са предлагани стотици способи за обрисуване на периодическата система с аналитични криви, таблици, геометрични фигури и други Никой от тези способи не има достолепията на системата, препоръчана от Менделеев – елементарност, непринуденост и улеснение.
В актуалния вид периодическата система се изобразява като двумерна таблица. Всеки дирек (наричан група) се състои от химични детайли с сходно държание и свойства. Всеки ред (наричан период) съдържа детайли с един и същи брой електронни обвивки (слоеве). Всеки интервал стартира с метали и приключва с неметали. Много от групите имат както имена, по този начин и номера. Например група VII A е групата на халогените, а група VIII A – на благородните газове.
Всеки детайл в таблицата има тъкмо избран следващ номер Z, еднакъв на броя на протоните в атомното ядро, и тъкмо избрани координати в периодическата система – интервал и група. Между мястото на детайла в периодическата система (съответно градежа на атомите му) и неговия химичен темперамент съществува взаимозависимост. Тя може да се употребява, с цел да се планува химичният темперамент на детайла и държанието на съответните елементарни субстанции и съединения. Първите 94 детайла съществуват в природата, макар че някои са открити единствено в дребни количества, синтезирани в лаборатории, преди да бъдат открити в природата.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР