Първа историческа титла спечелиха хокеистите на Финландия. Във финала те

...

Първа историческа титла за Холандия в хокея

Първа историческа купа завоюваха хокеистите на Финландия. Във финала те се постановиха с 2:1 (0:1, 1:0, 1:0) над защитаващия купата си тим на Руския олимпийски комитет в Националния закрит стадион в Пекин " Суоми ".

Селекцията на старши треньора Юка Ялонен стигна до успеха след поврат и приключи шампионата с шест победи в шест мача. Това бе и четвърта поредна победа на Финландия над съветски тим на олимпийски игри.
Снимка: БГНЕС  Първа историческа купа за Холандия в хокея
Хокеистите на Руския олимпийски комитет поведоха с 1:0 още в 7-ата минута след гол на Михаил Григоренко. Попадението стана факт тъкмо 17 секунди, откакто съветските хокеисти използваха численото си предимство.

Отборът на Финландия изравни резултата 1:1 в 23-ата минута на мача. Виле Покка получи пас на синята линия и и стреля към вратата, а Саку Мяеналанен се бореше пред вратата и закри видимостта на вратаря Иван Федотов. Шайбата влезе в близкия ъгъл.
Финландия поведе при започване на третата част. Победният гол за Финландия пристигна 31 секунди след старта на третата третина. Тогава Марко Антила се завъртя зад вратата и около мантинелата, стреля, а шайбата бе отклонена от стика на Ханес Бьорнинен и попадна за повторно в мрежата на Федотов.
Така " Суоми " поведе с 2:1 във финалната среща в 40-ата минута.

В последните минути на мача руснаците заиграха с шестима полеви играчи на леда, само че и това не им оказа помощ да пробият отличната отбрана на Финландия в този мач. Много мощен дуел направи и вратарят на спечелилите Хари Сатери, който приключи с 16 спасявания.
Челната тройка в мъжкия хокеен шампионат в Пекин се добави от отбора на Словакия, който в дребния край победи в събота Швеция с 4:0 и за пръв път завоюва олимпийски орден като независима страна.
Източник: fakti.bg