Парламентът прие на второ четене промени в Закона за ограничаване

...
Парламентът прие на второ четене промени в Закона за ограничаване
Коментари Харесай

За 10 години България трябва да намали вредните емисии с 43%

Парламентът одобри на второ четене промени в Закона за ограничение изменението на климата. С новите разпореждания се вкарват редът и методът за действие на Европейската скица за търговия с излъчвания в България по отношение на увеличение на линейния коефициент за понижение на общото количество квоти в Европейския съюз на 2,2 на 100 от 2021 година Това води до по-голям годишен ритъм на понижение на общото количество квоти. Целта е общо понижение на излъчванията от всички браншове с 43 % до 2030 година, осведоми Българска телеграфна агенция.

Безплатното систематизиране на квоти за промишлеността се резервира. Заложено е по-често координиране на разпределението на безплатните квоти към действителното равнище на интензивност на инсталациите, което ще подсигурява, че поддръжка се оказва на предприятията и секторите, в които се осъществя напредък.

До 2030 година за браншове и подотрасли, изложени на риск от изместване на въглеродни излъчвания се разпределят безвъзмездни квоти в размер 100 на 100 от избраното количество квоти, записаха депутатите.

На браншове и подотрасли, които могат да трансферират огромна част от разноските за квоти в крайния артикул, се разпределят гратис квоти в размер 30 на 100. Безплатното количество квоти за тези браншове и подотрасли, като се изключи топлофикационните мрежи, понижава отмерено след 2026 година и доближава нулево ниво през 2030 година

Министърът на околната среда и водите изготвя и подава до Европейската комисия лист с инсталациите, попадащи в обсега на този закон, за 5-годишен интервал с начало 1 януари 2021 година и за всеки идващ 5-годишен интервал. За да се избегне ненужна административна тежест се вкарва опцията да се изключват от обсега на схемата за търговия с излъчвания на Европейски Съюз инсталациите, които отделят под 2 500 тона еквивалент на въглероден диоксид.

С измененията се вкарва новосъздадения Модернизационен фонд, в който постъпват приходите от 2 % от общото количество квоти в Европейския съюз и в който България има непокътнат дял от 5,84% от средствата. Делът на България от Модернизационния фонд се финансира с приходите от продажбата на квотите за излъчвания от парникови газове. Средствата от фонда могат да се употребяват за произвеждане и потребление на електрическа сила от възобновими източници, за рационализация на енергийни системи и за възстановяване на енергийната успеваемост.  

 
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР