Пандемията от COVID-19 и мерките против разпространението ѝ през последните

...
Пандемията от COVID-19 и мерките против разпространението ѝ през последните
Коментари Харесай

В кои държави е въведена 4-дневна работна седмица и какви са резултатите

Пандемията от COVID-19 и ограниченията срещу разпространяването ѝ през последните две години върнаха на дневен ред дебата за и срещу четиридневната работна седмица. И работодателите, и техните чиновници премислиха смисъла на гъвкавостта и изгодите от нея на работното място.

Идеята е елементарна – чиновниците работят четири, а не пет дни в седмицата, като получават същата заплата. А фирмите понижават броя на срещите и персоналната връзка със чиновниците, давайки им опция за повече самостоятелност в работата.

Защитниците на четиридневната работна седмица настояват, че когато тя бъде приложена, удовлетвореността на служащите се усилва, а дружно с нея - и тяхната продуктивност.

Синдикатите в цяла Европа приканват държавните управления да приложат четиридневната работна седмица, а Euronews обобщава кои страни са приели концепцията и по какъв начин върви осъществяването ѝ до този миг.

Белгия

Белгия вкарва четиридневна работна седмица за чиновниците, които желаят това. Миналия месец белгийските чиновници завоюваха правото да извършват цялостна работна седмица за четири дни вместо нормалните пет без загуба на част от заплатата си.

Служителите ще могат да решат дали да работят четири или пет дни в седмицата, само че това не значи, че ще работят по-малко – те просто ще вместят работното си време в по-малко дни.

Белгийският министър-председател Александър де Кроо се надява, че съглашението ще усили гъвкавостта на пазара на труда в страната и ще улесни хората в салдото сред фамилния живот и кариерата.

Той също по този начин добави, че новият модел би трябвало да сътвори по-динамична стопанска система.

Само към 71 от 100 белгийци във възрастовата група от 20 до 64 години имат работа, което е под междинното за еврозоната (около 73%) и с цели 10 процентни пункта по-малко, в сравнение с в прилежащи страни, като Холандия и Германия, съгласно данните на Евростат.

Седемстранното съдружно държавно управление в Белгия си сложи за цел постигането на равнище на претовареност от 80% до 2030 година

Въпреки това вероятността за четиридневна работна седмица не е привлекателна за всички. Някои чиновници ще работят до късно вечер, в случай че решат да понижат броя на работните си дни, а други, като служащите на смени, просто няма да имат опция да се възползват от тази еластичност.

Англия

Обединеното кралство ще стартира шестмесечна пилотна стратегия за тестване на преимуществата и минусите на четиридневната работна седмица. Тя набира компании, които ще проучат въздействието на по-краткото работно време върху продуктивността на бизнеса и благосъстоянието на техните служащи, както и въздействието върху околната среда и равенството сред половете.

До момента към 30 компании са се записали за програмата, която ще започва през юни тази година и ще се ръководи от откриватели от университетите в Кеймбридж, Оксфорд и Бостън, както и от неправителствени организации.

На чиновниците ще бъде позволено да работят до 9.5 часа дневно (например от 9:00 сутринта до 18:30 следобед), което значи, че ще могат да раздробяват работната седмица на четири по-дълги дни. Работното време може да бъде в допълнение удължено до 10 часа посредством синдикално съглашение с работодателя.

Пилотният план в Обединеното кралство е един от няколкото в международен мащаб, ръководени от 4 Day Week Global - организация, която се застъпва за по-кратката работна седмица.

Шотландия и Уелс

В Шотландия процесът по прекосяване към четиридневна работна седмица би трябвало да стартира през 2023 година, до момента в който Уелс също обмисля сходна стъпка. В Шотландия решението беше част от предизборните обещания на ръководещата Шотландска национална партия (SNP).

Работните часове на чиновниците ще бъдат понижени с 20%, само че няма да претърпят загуба на възнагражденията си. SNP ще поддържа участващите компании с към 10 милиона паунда, (11.8 милиона евро).

Правителството цитира изследване, извършено от шотландския мозъчен концерн Институт за проучване на публичната политика (IPPR), което демонстрира, че 80% от хората са мощно позитивно настроени към самодейността. Респондентите считат, че програмата ще усъвършенства доста тяхното здраве и благополучие.

Шотландия показва образеца на Исландия и нейните мощни резултати като значима причина да се опитва с четиридневната работна седмица.

Някои шотландски компании към този момент са почнали свои лични стратегии за кратко работно време. Базираната в Глазгоу UPAC Group неотдавна съобщи, че чиновниците ѝ ще се радват на четиридневна седмица със същата заплата, откакто изпълнят сполучлива пилотна стратегия.

В Уелс Софи Хоу, комисарят по въпросите на бъдещите генерации, също прикани държавното управление да вкара сходен четиридневен експериментален интервал на работна седмица, най-малко в обществения бранш.

Исландия

Исландия е един от водачите в тестването на четиридневната работна седмица. Между 2015 и 2019 година страната организира най-големия пилотен план в света с работна седмица сред 35 и 36 часа (намалена от обичайните 40 часа) без никакви апели за съизмеримо понижаване на заплащането.

Около 2500 души взеха присъединяване в тестовата фаза. За да се обезпечи надзор на качеството, резултатите бяха оценени от английския мозъчен концерн Autonomy и Исландската нестопанска асоциация за резистентност и народна власт (ALDA).

Пилотът беше избран като сполучлив от откривателите и исландските профсъюзи, които преговаряха за понижаване на работното време. Проучването докара и до забележителна смяна в Исландия, като близо 90% от работещото население в този момент се радва на понижено работно време или други обезщетения.

Изследователите на исландския план откриват, че стресът и така наречен " прегаряне " (от англ. burnout) на служащите понижават и има усъвършенстване в салдото сред персоналния им живот и работата.

Не всяко държавно управление обаче споделя триумфите на Исландия в опита с четиридневната работна седмица.

Швеция и Финландия

В Швеция, да вземем за пример, имаше смесени реакции във връзка с четиридневната седмица с цялостно възнаграждение, която беше тествана в скандинавската страна през 2015 година

Предложението беше да се пробват шестчасови работни дни вместо осемчасови без загуба на възнаграждение, само че не всички бяха удовлетворени от концепцията да се харчат държавни средства за опита. Дори левите партии смятаха, че би било прекомерно скъпо да се осъществя сходен план в огромни мащаби.

Положителни резултати бяха следени в отделението по ортопедия на една от университетските лечебни заведения в Швеция, която трансферира 80 медицински сестри и лекари на шестчасов работен ден и нае нов личен състав, с цел да компенсира изгубеното работно време. Отзивите на медицинския личен състав бяха позитивни, само че опитът беше подложен на доста рецензии и не беше възобновен.

Въпреки това, някои компании, като автомобилния производител Toyota, избраха да запазят пониженото работно време за своите служащи. Автомобилната компания към този момент беше решила да направи това за механиците преди 10 години и остана с решението си.

Финландия към момента не е въвела четиридневна работна седмица, макар необятно публикуваните изказвания. По-рано тази година северноевропейската страна за малко попадна в интернационалните заглавия, откакто се появиха изявления, че внезапно редуцира работното време.

Твърди се, че финландското държавно управление е желало да вкара четиридневна работна седмица, както и шестчасов работен ден. Оказа се обаче, че това е подправена вест и държавното управление трябваше да изяснява каква, в действителност, е истината.

А тя е, че актуалният министър председател Санна Марин е разгласила концепцията в Twitter през август 2019 година, само че все още тя не е включена в дневния ред на държавното управление.

Германия

В момента Германия може да се похвали с една от най-кратките работни седмици в Европа. Според Световния стопански конгрес (WEF) междинната ѝ дълготрайност е 34.2 часа.

И въпреки всичко синдикатите приканват за в допълнение редуциране на работното време. Миналата година IG Metall - най-големият профсъюз в страната, прикани за по-кратки работни седмици с аргумента, че това ще помогне да се запазят работните места и да се избегнат съкращения.

Според изследване на Forsa 71% от хората, работещи в Германия, биха желали да имат опция да работят единствено четири дни в седмицата. Малко над три четвърти от интервюираните споделят, че поддържат държавното управление, което изследва евентуалното въвеждане на четиридневна седмица. Сред работодателите повече от две трети поддържат концепцията.

Значително болшинство (75%) считат, че четиридневната седмица би била желателна за чиновниците, като болшинството (59%) са на мнение, че това би трябвало да бъде постижимо и за работодателите.

Почти половината от работодателите (46%) считат, че изпробването на четиридневна седмица е " осъществимо ".

Дали обаче такава мярка ще бъде приложена или разисквана, не е ясно. Засега главно по-малките започващи компании опитват с по-кратка работна седмица.

Япония

В Япония и по-големите корпорациии стартират да вършат опити в тази посока, откакто японското държавно управление разгласи през 2021 година проект за реализиране на по-добър баланс сред професионалния и персоналния живот.

Има няколко аргументи това да е добре за страната, където несъразмерният стрес и претоварването лишават доста животи.

През 2019 година софтуерният колос Microsoft опитва с модела, като предложи на чиновниците си в Япония тридневни почивни дни за един месец. Този ход увеличи продуктивността с 40% и докара до по-ефективна работа, напомня Euronews.

Испания

Испания също следва образеца на Япония, като дребната лява партия Más País разгласи по-рано тази година, че държавното управление се е съгласило с настояването им да започва пилотна стратегия за експериментиране на четиридневна работна седмица в компании, които се интересуват от концепцията.

Около 6000 чиновници от 200 дребни и междинни компании ще могат да удължат уикенда си с един ден при цялостно възнаграждение.

Оттогава бяха извършени серия от диалози, като идната намира се чака да се състои през идващите седмици. „ С четиридневната работна седмица от 32 часа ние започваме същинския спор на нашето време. Това е концепция, чието време е пристигнало “, написа в Twitter Иниго Ерехон от Más País.

Пробната фаза би трябвало да продължи най-малко една година, само че към момента не е ясно по кое време ще стартира.

Нова Зеландия

В Нова Зеландия 81 чиновници, работещи за хранителния колос Unilever, сега вземат участие в едногодишен експериментален интервал на четиридневна работна седмица при цялостно възнаграждение.

„ Нашата цел е да измерваме продуктивността на продукцията, а не работното време. Вярваме, че старите способи на работа са остарели и към този момент не дават отговор на икономическите цели “, споделя ръководещият шеф на Unilever Нова Зеландия Ник Бангс.

Ако опитът се окаже сполучлив, компанията счита да го разшири и в други страни.

Съединени американски щати и Канада

Според изследване на доставчика на облачни услуги Qualtrics, 92% от чиновниците в Съединени американски щати желаят редуциране на работната седмица, даже в случай че това значи по-дълго работно време дневно. Сред изгодите от сходна стъпка те показват усъвършенстваното психологично здраве и нарасналата продуктивност.

Трима от четирима чиновници (74%) споделят, че биха могли да свършат същото количество работа за четири дни, само че множеството (72%) споделят, че ще би трябвало да работят по-дълго в работни дни, с цел да го реализиран.

В Канада изследване на световната организация по заетостта Indeed открива, че 41% от канадските работодатели обмислят различни хибридни графици и нови стилове на работа след пандемията от COVID-19.

Резултатите от изследването на Indeed измежду 1000 работодатели на офис чиновници в Канада демонстрират, че 51% от огромните компании с над 500 чиновници считат, че е „ евентуално да вкарат четиридневна работна седмица “. За съпоставяне, 63% от междинните организации със 100-500 чиновници споделят, че биха били подготвени да вкарат по-кратка работна седмица.

Установено е, че болшинството от канадските служащи на цялостен работен ден (79%) са подготвени да съкратят петдневната си работна седмица до четири дни, съгласно нов отчет на Maru Public Opinion.

Като цяло четиридневната работна седмица наподобява постепенно, само че несъмнено набира мощ по целия свят, само че към момента следва да се види дали държавните управления ще одобряват дефинитивно концепцията, написа Euronews.

Източник: profit.bg
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР