Откакто научихме рецептата за тази вкусна чабата, често я приготвяме

...
Откакто научихме рецептата за тази вкусна чабата, често я приготвяме
Коментари Харесай

Моята вкусна чабата

Откакто научихме рецептата за тази вкусна чабата, постоянно я подготвяме и черпим другари с нея

Необходими Продукти

● брашно - 500 г + за поръсване на плота
● квас - 30 г жива или 10 г суха
● вода - 400 г
● сол - 1 с.л. равна

Начин на подготвяне

За изработката на тази Чабата използвах бяло брашно с високо наличие на глутен, и открих, че резултатът е доста по- добър от този, който съм постигала с нормално брашно.

За съвършени резултати и една същинска Чабата следвайте тъкмо и вярно технологията на подготвяне и ще имате един достоверен и апетитен италиански самун.

Характерни за него са шуплите в тестото, забележими и при изпечената Чабата като красиви мехурчета. Текстурата му е леко жилава, някак еластична, а не ронлива, а коричката е дебела и прелестно хрупкава.

Формата на хляба е нормално много неправилна, най-често сходна на правоъгълник, а повърхността леко набраздена, не съвършено гладка.

Всичко това е вследствие на мощно хидратираното тесто и добре развития глутен в него.

Ето и по какъв начин да приготвите Чабата:

Разтворете маята в 100 мл от водата. Добавете към 80 г от брашното и разбъркайте на гъста каша. Покрийте с забрадка и оставете за 10 минути, с цел да шупне.

Към шупналата примес сипете останалата вода и пресятото брашно. Все още не слагайте солта.

Оттук нататък работете с миксер с плъгини за тесто, защото на ръка ще ви е мъчно заради мощната лепливост на тестото. В следствие след дългата обработка и месене ще добие разтегливост.

Възможно е и омесване върху набрашнен плот единствено благодарение на шпатули за тесто.

Който и вид да изберете, работете тестото 3-4 минути, след това го оставете да втаса, до момента в който удвои размера си, и още веднъж премесете добавяйки солта за още 3 минути. Нека още веднъж втаса за 30-40 минути.

Прехвърлете върху мощно набрашнен плот и сгънете тестото няколко пъти, да вземем за пример като леко разстилате, без да притискате и изкарвате въздуха и след това сгъвате в една посока или като плик, както решите. Сгъвайте по този начин три следващи пъти с почивки от 10 минути сред всяко.

Сложете в тавичка, покрита с хартия за печене, и когато удвои размера си, пъхнете хляба в загрята на 200 градуса фурна. Печете до златист тен, към 40 минути на междинна решетка.

По принцип се предлага слагането на съд с вода за генериране на пара, която да подсигурява присъщата коричка за този самун. Мога да ви уверя обаче, че и без да слагате вода, коричка ще имате, и то прелестна, тя си се образува от самото реализирано качество на тестото.

Дори когато отворите малката врата на фурната, най-после ще видите да излиза малко пара, без да сте слагали вода, това е от самата висока влага в тестото.

Готовия самун оставете да изстине върху решетка и разрежете на филии. Ароматът и усетът му са чудесни, а типът - да ти завидят и самите италианци.

Добър вкус!

Източник: recepti.gotvach.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР