Отборът на Динамо (Москва) отново срази категорично вицешампиона Зенит като

...

Динамо отново срази категорично Зенит и задълбочи кризата в тима от Казан

Отборът на Динамо (Москва) още веднъж съкруши изрично вицешампиона Зенит като посетител в границите на 3 дни и задълбочи още рецесията в отбора от Казан.

Възпитаниците на Константин Брянский и този път играха без Цветан Соколов, само че все пак бяха повече от безапелационни и още веднъж победиха Зенит с в Центъра за волейбол в Казан в мач от 18-ия кръг на Супрелигата на Русия.

Преди тази среща Зенит понесе още една загуба. Към Артьом Волвич и Валентин Кротков в лазарета с травмирани се прибави и Александър Волков. Така отборът от Казан можеше да разчита единствено на двама централни блокировачи Алексей Кононов и Артьом Смоляр.

Домакините от Зенит започнаха дуела с въодушевление и поведоха с 6:4 в първата част. След това на началния удар за Динамо застана Павел Панков и московчани поведоха небрежно с 9:6.Зенит отново поведе при 15:14, след две контраатаки на Ървин Нгапет и индивидуален блок на Алексей Кононов против офанзива на Илия Власов. Максим Михайлов би сервис в навън, а Бартош Беднож сгреши в офанзива – 21:23. Динамо завоюва умерено първата част с 25:22.

В средата на втората част грешките за Зенит станаха прекомерно доста. Атаки в навън на Ървин Нгапет (два пъти), Максим Михайлов и Бартош Беднож дадоха голямо преимущество на Динамо – 17:23. Въпреки комплицираната обстановка домакините съумяха да се съвземат. С асове се отличиха Максим Михайлов и Бартош Беднож, а полският национал донесе и тъждество при 24:24. Точно тогава диагоналът на Динамо Романас Шкулявичус нападна за 25:24, а по-късно Ървин Нгапет нападна в навън за 24:26.

В началото на третата част Фьодор Воронков размени Ървин Нгапет. Иля Власов спря офанзива на Бартош Беднож и Динамо поведе с 12:9. На мястото на Александър Бутко Владимир Алекно пусна сина си Лоран Алекно. Ас на Иля Власов при посрещане на Бартош Беднож – 17:13 за московчани. До края на мача волейболистите на Динамо не срещнаха опозиция и затвориха и третата част с безапелационното 25:18.

Така това бе 6-а загуба за Зенит от последните 7 мача. Динамо завоюва втори следващ мач против Зенит (Казан), откакто преди този момент отборът от Казан имаше серия от 19 следващи победи.

13 неточности в офанзива записаха волейболистите на Зенит, “шампиони” бяха Ървин Нгапет и Бартош Беднож с по 4 неточности.

“13 неточности в офанзива за 3 гейма – това е прекалено много за Зенит. Все отново направихме крачка напред, само че би трябвало още доста да работим”, разяснява диагоналът на Зенит Максим Михайлов.

“Доволен съм от резултата. Получи се доста добре. Играхме добре на всички детайли. Заслужена победа”, съобщи след триумфа наставникът на Динамо Константин Брянский.

Романас Шкулявичус бе най-резултатен за Динамо с 16 точки (2 аса, 1 блок, 57% успеваемост в атака). Ярослав Подлесних добави още 9 точки, а Сам Деруу още веднъж игра цялостен мач и записа 8 точки.

Ървин Нгапет записа 14 точки (2 аса, 2 блока, 50% успеваемост в офанзива, 24% съвършено и 35% положително посрещане). Бартош Беднож добави 13 точки (2 аса, 1 блок, 36% успеваемост в офанзива, 20% съвършено и 30% положително посрещане).
Максим Михайлов добави едвам 8 точки (1 ас, 1 блок, 32% успеваемост в офанзива, 24% съвършено и 35% положително посрещане).

Така Динамо се изкачи на 3-о място във краткотрайното класиране с актив от 38 точки (13 победи, 1 загуба). Зенит към този момент е чак 4-и с 37 точки (13 победи, 6 загуби).

В идващия 19 кръг Динамо посреща водача Кузбас (Кемерово) на 23 януари, а Зенит (Казан) гостува на втория Зенит (Санкт Петербург).

ЗЕНИТ: Александър Бутко, Максим Михайлов 8, Ървин Нгапет 14, Бартош Беднож 13, Алексей Кононов 4, Артьом Смоляр 4 – Валнитин Голубев-либеро (Андрей Сурмачевский 1, Лоран Алекно, Фьодор Воронков 2, Михаил Лабинский)
Старши треньор: ВЛАДИМИР АЛЕКНО
ДИНАМО: Павел Панков 5, Романас Шкулявичус 16, Сам Деруу 8, Ярослав Подлесних 9, Иля Власов 7, Вадим Лихошерстов 3 – Евгений Баранов-либеро (Чеслав Свентицкис, Семьон Дмитриев)
Старши треньор: КОНСТАНТИН БРЯНСКИЙ.