Отборът на Берое (Стара Загора) победи Монтана 2003 със 70:65

...

Баскетболистките на Берое триумфираха с Купата на България

Отборът на Берое (Стара Загора) победи Монтана 2003 със 70:65 (23:16, 20:19, 14:17, 13:13) във финала на шампионата за Купата на България по баскетбол за дами, игран в зала "Триадица " в София. В петото следващо издание на финала сред тези два отбора, състезателките на старши треньора Таня Гатева се оправиха със противника в борбата за трофея за трета поредна година.

Берое към този момент има четири победи над състава на Монтана 2003 през сегашния сезон, като единствено един път загуби в срещите сред двата тима.

Старозагорки демонстрираха по-ефективна пукотевица във финала за Купата на страната, преобладаваха в битката под коша и имаха предимство през целия мач.

Баскетболистките на Берое започнаха решително срещата и поведоха със 11:2 в първите минути. Монтана 2003 понижи до три точки пасива си, само че старозагорки още веднъж се откъснаха в резултата и след първата част водеха с 23:16. Последва доста оспорвана втора четвърт, в която състезателките на Монтана 2003 на два пъти изравниха при 28:28 и 30:30, само че отново Берое излезе напред до почивката при 43:35.

Старозагорки поведоха с 10 точки скоро след подновяването на играта през второто полувреме. Монтана 2003 се приближи до три точки при 53:50, а водени от Ребека Тобин състезателките на Берое задържаха преднината си до 57:52 преди последните 10 минути. До края Берое повиши на 14 точки задатъка си, само че баскетболистите на Монтана 2003 не се предадоха и понижиха до три точки при 68:65. Съставът от Стара Загора обаче не изпусна водачеството си и ликува с трофея.

Най-резултатна за Берое беше американката Ребека Тобин, която изигра страховит мач и приключи с 22 точки, 14 битки и 2 асистенции. Тя получи наградата и за Най-полезен играч във финала. Виолина Кочева означи 12 точки, а Теодора Динева добави 11 точки и 4 битки за триумфа на отбора от Стара Загора.

За Монтана Виктория Стойчева бе най-резултатна с 15 точки, а по 14 осъществиха Христина Иванова и Санта Балкойене. Иванова добави още 6 битки и 5 асистенции. Стойчева пък бе определена за Най-борбен играч и получи оценката на името на някогашната националка на България Красимира Гюрова.

Бронзовите медали в шампионата за 2022 година завоюва отборът на Славия.