Отборът на Балкан (Ботевград) спечели след драма четвъртфиналната серия с

...

Балкан си осигури среща с шампиона Левски в полуфиналите на НБЛ

Отборът на Балкан (Ботевград) завоюва след драма четвъртфиналната серия с Академик (Пловдив) в Националната баскетбола лига. Тимът на Небойш Видич надигра вкъщи пловдивчани в третия съдбоносен мач с 61:55 точки и завоюва серията с 2:1 победи.

Така ботевградчани са на полуфинал с първенеца Левски, а серията стартира този четвъртък на 12 май в Ботевград. Серията се играе до три победи победи, като първите два мача са в " Арена Ботевград " на 12 и 14 май. След това серията се мести в София на 17 и 19 май.

Мачът стартира с много напрежение за Балкан, както предполагаше тази среща. Така в първите 3 минути домакините нямаха панер от игра, а единствено два фаула. Академик взимаше много битки в нахлуване, само че не съумя да се откъсне напред за това време и Крисчън Джоунс изравни за 4:4. Крисчън Джоунс беше под пара и единственият, който беше отбелязал за Балкан. Така „ зелените “ поведоха с 8:4. От лагера на Академик последва незабавен фаул, откакто и Уошингтън вкара, с цел да поведе с 10:4 след серия 8:0 точки за три минути. Последва светкавична тройка на Крис Минков, която направи преднината на Балкан цели 7 точки – 13:6. До края на частта Балкан резервира положителното движение и след първия интервал поведе с най-голямата разлика досега в мача.

Втората част стартира със серия 7:1 за Академик, който смъкна пасива си на 2 точки при 20:18. Робърт Фрейманис вкара първа тройка за гостите, която бе основна за стопяването на разликата. Балкан също имаше една тройка до този миг от 8 опита, дело на Крис Минков. „ Зелените “ трупаха неточност след неточност в офанзива, а Дейшон Найт не се поколеба да изравни мача (22:22). Серията скочи до 11:3 и Балкан имаше още веднъж един панер от игра за 5 минути. Васил Бачев върна своите напред за първи път от началните минути за 22:25 след панер и фаул. Амад Рори с тройка възвърне тъждество при 25:25, само че Дейшон Найт не пропускаше. Все отново домакините съумяха да запазят дребна преднина на почивката.

Второто полувреме стартира с куп пропуски за Балкан, а Академик направи 5:0 и поведе още веднъж с 3 точки при 31:34. За малко Балкан се приближи, само че нова серия 6:0 отдалечи гостите. Домакините имаха един панер от игра за 7 минути, а гостите поведоха с 35:40. 2 минути преди края на интервала Митко Димитров се контузи и напусна мача. Разликата падна до точка в този миг при 39:40. Секунди преди края на частта Илиян Пищиков пропусна тройка, само че си хвана битката и вкара на пробив, с цел да докара за първи път от началото на частта до тъждество при 41:41.

Именно 17-годишният младеж на Балкан върна преимуществото на Балкан за първи път от почивката при 43-41. Дерик Маркс вкара панер и фаул за 46:41, а Балкан бе напред с 5 малко повече от 3 минути след началото на последната след 5 безответни точки. Антъни Гуджино вкара основна тройка в този миг, с цел да понижи до 2 точки - 46:44. Това бе и да втората тройка на противника в мача от 19 опита. Митко Димитров се върна в игра и след асистенция на Крис Минков вкара доста значим панер за 6 точки преднина при резултат 50:44. Балкан направи серия 9:3 за 5 минути. Академик отвърна със серия 5:0, откакто Балкан изпусна голям брой благоприятни условия да качи. Така разликата още веднъж падна до 1 точка при 50 " 49 (3 минути преди края на периода). Минута и половина преди края Академик още веднъж обърна, а тройка на Дерик Маркс върна преимуществото на Балкан, който влезе в последната минута с 2 точки преднина (55:53). Ботевградчани изпуснаха, а Бачев направи крачки. Крис Минков вкара златна тройка, а Балкан поведе с 5 точки 24.8 секунди преди края (58:53). Гуджино изпусна тройка след таймаута, а докрая Балкан удържа успеха!

Крисчън Джоунс бе на-резултатен за успеха със 17 точки, а 10 имаше Дерик Маркс. Николай Грозев пропусна мача, а отвън състава бяха юношите Александър Гавалюгов и Михаил Гавазов.

Дейшон Найт бе над всички за Академик с 15 точки, а 11 вкара Васил Бачев.