Отборът на Балкан (Ботевград) повече с 1:0 победи в полуфиналния

...

Балкан оцеля в Пловдив и поведе в полуфиналите

Отборът на Балкан (Ботевград) повече с 1:0 победи в полуфиналния плейоф на Националната Баскетболна Лига, откакто се наложи при визитата си на Академик Бултекс 99 (Пловдив) със 79:78 (27:13; 16:21; 18:25; 18:19).

Брендън Фортенбъри беше най-резултатен за „ зелените “ – 15 точки, а Венцислав Петков и ДеВон Уошингтън прибавиха по 13 точки, като американецът записа на сметката си и 12 битки.

Димитър Димитров беше най-резултатен за домакините – 22 точки, а Васил Бачев и Никола Маравич прибавиха надлежно по 16 и 15 точки.

Гостите от Ботевград откриха резултата, откакто Уошингтън се ориентира добре в подкошието на противника, само че по-късно пловдивчани дадоха отговор с тройка на Бачев и панер на Димитров за 5:2. В идващите няколко офанзиви играта вървеше кощ за панер, само че по-късно „ зелените “ подвигнаха внезапно оборотите и след убийствена успеваемост в нахлуване си подсигуриха удобен задатък след първите 10 минути – 27:13.

Наказателната акция на ботевградчани продължи с цялостна мощ при започване на втория интервал и след по-малко от три минути преднината на Балкан към този момент мина границата от 20 точки – 36:15. Случаващото се принуди Асен Николов да вземе спиране, като наставленията на младия експерт несъмнено дадоха резултат. Домакините стегнаха отбраната, а в нахлуване осъществиха убийствена серия от 17:2, с която съумяха да стопят забележителна част от изоставането си – 34:43 на почивката.

Пловдивчани започнаха мощно второто полувреме с положителни отигравания на Бачев и Димитър Димитров, с което Академик Бултекс 99 се приближи единствено на четири точки от гостите – 41:45. В идващите минути нервите взеха преимущество в играта и на двата тима, което докара до поредност неточности. В този миг реферите в допълнение нагнетиха ситуацията, откакто отсъдиха две поредни механически нарушавания на Мартин Дурчев, с които пратиха водачът на домакините прибързано под душовете. Баскетболистите на Асен Николов съумяха по-бързо да влязат в темп и се приближиха на единствено две точки от Балкан – 59:61 след 30 минути игра.

На старта на заключителната четвърт домакините стигнаха до равенството – 61:61 след два сполучливи наказателни удара на Маравич – 61:61 и всичко в този дуел стартира изначало. Точно в този миг реферите още веднъж насочиха вниманието към себе си, откакто отсъдиха извънредно противоречиво неспортсментско нарушаване на Димитър Димитров. Въпреки новите удари, които понесоха, пловдивските „ студенти “ не се пречупиха и стигнаха до цялостен поврат след отлични комбинации приключени от Груев, Юмипиг и Маравич – 74:69 при 3:27 минути до последния съдийски сигнал.

Последва спиране за Небойша Видич, след което възпитанциите му съумяха да се съберат и да поведат още веднъж с една точка при 7 секудни до края, а в ответната офанзива домакините не съумяха да се разпишат и успеха отпътува за Ботевград – 79:78.
Академик Бултекс 99 – Балкан (13:27; 21:16; 25:17)
Академик Бултекс 99: Дурчев, Бачев, Димитров, Маравич, Юмипиг (Груев, Ваклинов, Михайлов, Ставрев, Секулов, Жардим, Джонсън)

Балкан: Петков, Фортънбъри, Уошингтън, Кесар, Калахан (Иванов, Илиев, Христов, Захариев, Кочев, Василев, Хоутън)